میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

ترفندهای سالم نگه داشتن توت فرنگی به مدت طولانی

اما رعایت کردن نکات ساده به شما کمک می‌کند تا ماندگاری این میوه خوش طعم را افزایش دهید و از بدمزه شدن و خراب شدن آن جلوگیری کنید. در ادامه به نکاتی مهم در مورد روش نگهداری توت فرنگی برای طولانی مدت اشاره شده است.

تبلیغ در عصر ترکیه

توت فرنگی یکی از خوشمزه‌ترین و البته حساس‌ترین میوه‌ها است که معمولا در تمام طول سال در میوه فروشی‌ها یافت می‌شود. این میوه بافت فوق العاده حساسی دارد و از همین رو خیلی زود کیفیت خود را از دست می‌دهد و فاسد می‌شود.

روش‌های مختلف برای سالم نگه داشتن توت فرنگی
برای نگهداری توت فرنگی ۲ روش وجود دارد. می‌توانید توت فرنگی‌ها را بشویید و بسته بندی کنید و در فریزر قرار دهید تا چند ماه از توت فرنگی منجمد شده استفاده کنید. یا توت‌ها را برای چند روز در یخچال نگهداری کنید.

اما رعایت کردن نکات ساده به شما کمک می‌کند تا ماندگاری این میوه خوش طعم را افزایش دهید و از بدمزه شدن و خراب شدن آن جلوگیری کنید. در ادامه به نکاتی مهم در مورد روش نگهداری توت فرنگی برای طولانی مدت اشاره شده است.

۱- نگهداری توت فرنگی در فریزر
اگر مقدار توت فرنگی که تهیه کرده‌اید زیاد است، بهتر است آن‌ها را بسته بندی کنید و در فریزر قرار دهید. در این روش باید مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول: توت فرنگی‌ها را بشویید
برای شروع باید توت فرنگی‌ها را بشویید و به طور کامل ضدعفونی کنید. سرکه بهترین ماده برای تمیز کردن باکتری‌ها و جلوگیری از رشد کپک در بافت توت فرنگی است.

برای شستن توت فرنگی‌ها ابتدا باید توت‌های خراب و نرم را جدا کنید. سپس توت فرنگی‌های سالم را در یک ظرف مناسب بریزید. ۱ لیوان سرکه به ظرف اضافه کنید و در ادامه ۳ لیوان آب نیز در ظرف بریزید.

حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا توت فرنگی‌ها در ترکیب آب و سرکه بمانند و بعد آن‌ها را چند بار آبکشی کنید تا بوی سرکه از بین برود.

مرحله دوم: توت فرنگی‌ها را خشک کنید
بعد از این که توت فرنگی‌ها را شستید، باید آن‌ها را برای چند دقیقه در آبکش قرار دهید تا آب اضافه‌شان خارج شود. در ادامه یک پارچه تمیز روی میز پهن کنید و توت فرنگی‌ها را روی پارچه بچینید تا کاملا خشک شوند.

بهتر است در این مرحله برگ‌های سبز قسمت فوقانی توت فرنگی‌ها را جدا کنید و بعد آن‌ها را منجمد کنید.

مرحله سوم: توت فرنگی‌ها را در سینی بریزید و منجمد کنید
در این مرحله باید توت فرنگی‌های خشک شده را در یک سینی تمیز بچینید و سینی را برای چند ساعت در فریزر قرار دهید تا توت‌ها منجمد شوند. توجه داشته باشید که در این مرحله باید توت‌ها را با فاصله کنار هم قرار دهید تا به هم نچسبند.

مرحله چهارم: توت فرنگی‌ها را بسته بندی کنید
بعد از این که توت فرنگی‌ها منجمد شدند، سینی را از فریزر خارج کنید و میوه‌ها را داخل کیسه‌های زیپ دار بریزید. درب کیسه را محکم ببندید و بعد کیسه‌ها را در فریزر قرار دهید. با این روش دیگر توت فرنگی‌ها بعد از منجمد شدن به هم نمی‌چسبند و ظاهر خود را حفظ می‌کنند.

۲- نگهداری توت فرنگی شسته نشده در یخچال
یکی از روش‌های رایج نگهداری توت فرنگی این است که درست بعد از خرید میوه، آن را در یخچال قرار دهید. در این روش باید توت فرنگی را در یک ظرف با درپوش باز قرار دهید تا هوا به خوبی بین میوه‌ها جریان داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که شستن توت فرنگی و سپس قرار دادن آن در یخچال ماندگاری آن را کاهش می‌دهد. هر چقدر این میوه را از رطوبت و خیسی دور نگه دارید، ماندگاری آن بیشتر خواهد شد. با این روش می‌توانید کیفیت توت فرنگی‌ها را تا چند روز حفظ کنید.

۳- نگهداری توت فرنگی در دستمال رولی
یکی از روش‌های تازه نگه داشتن توت فرنگی قرار دادن آن در دستمال رولی است. در این روش باید توت فرنگی‌ها را با مقداری آب و سرکه بشویید و روی پارچه پهن کنید تا کاملا خشک شوند. در ادامه چند لایه دستمال کاغذی روی یک ظرف قرار دهید و توت‌ها را در ظرف بچینید.

حالا می‌توانید این ظرف را در یخچال قرار دهید. دستمال کاغذی رطوبت اضافه توت فرنگی‌ها را به خود جذب می‌کند و از همین رو با این روش می‌توانید تا چند روز از توت فرنگی سالم و شسته شده استفاده کنید.

می‌توانید از این روش برای نگهداری توت فرنگی‌های شسته نشده نیز استفاده کنید. در این روش ماندگاری توت فرنگی‌ها تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند و تا یک هفته سالم می‌مانند.

۴- نگهداری توت فرنگی در شیشه درب دار
راهکار بعدی برای نگهداری توت فرنگی قرار دادن توت‌های تازه در یک شیشه غیرقابل نفوذ و خشک است. در این روش باید توت فرنگی‌های سالم و کاملا خشک و شسته نشده را در شیشه‌های تمیز بریزید و سپس درب شیشه را محکم ببندید.

در ادامه شیشه توت فرنگی را در یخچال قرار دهید. با این روش می‌توانید تا حدود ۲ هفته توت فرنگی‌ها را به صورت تازه حفظ کنید. به خاطر داشته باشید که اگر در این روش توت فرنگی‌های شما خیس باشند، خیلی زود کیفیت خود را از دست می‌دهند.

نکاتی که باید در مورد سالم نگه داشتن توت فرنگی بدانید!
در ادامه به چند نکته طلایی در مورد سالم نگه داشتن توت فرنگی اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

برای نگهداری توت فرنگی سعی کنید در زمان خرید به کیفیت میوه توجه کنید. هر چقدر توت فرنگی‌هایی که تهیه می‌کنید، تازه‌تر و سالم‌تری باشند، ماندگاری آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود.

بهتر است توت فرنگی‌ها را درست بعد از این که تهیه کردید، به یخچال منتقل کنید. رطوبت و گرما موجب فساد توت فرنگی می‌شود و کیفیت میوه را کاهش می‌دهد.

قبل از قرار دادن توت فرنگی در یخچال حتما آن را به دقت بررسی کنید و توت فرنگی‌های نرم، فاسد و پوسیده را جدا کنید. بی‌توجهی به این موضوع موجب خراب شدن بقیه توت فرنگی‌ها می‌شود.

برای فریز کردن توت فرنگی می‌توانید توت‌ها را به صورت ورقه‌ای یا هر شکلی که دوست دارید خرد کنید و بعد منجمد کنید تا فضای کمتری را اشغال کنند.

به خاطر داشته باشید که با فریز کردن توت فرنگی بخش زیادی از ویتامین C آن‌ها از بین می‌رود.

می‌توانید از توت فرنگی منجمد شده برای تهیه انواع اسموتی، دسر و مربا استفاده کنید.

اگر توت فرنگی را در یخچال قرار می‌دهید، بهتر است آن را در روزهای ابتدایی مصرف کنید. بیشترین زمان ماندگاری توت فرنگی در یخچال ۷ روز است و بعد از آن کیفیت خود را از دست می‌دهد.

برخی افراد برای افزایش ماندگاری توت فرنگی در یخچال آن را برای چند دقیقه کوتاه در آب جوش قرار می‌دهند. این کار از کپک زدن توت فرنگی جلوگیری می‌کند، اما موجب نرم و تیره شدن رنگ آن می‌شود.

این میوه ماندگاری بسیار پایینی دارد و از همین رو بعد از استفاده باید به سرعت مصرف شود. برای افزایش ماندگاری توت فرنگی بهترین راهکار، منجمد کردن میوه است. شما از چه روشی برای نگهداری توت فرنگی استفاده می‌کنید؟

منبع
اکالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا