میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

تا اول مهر نارنگیِ نارنجی نخرید

کارشناسان باغبانی مازندران معتقدند که اگر نارنگی‌های عرضه شده در بازار به رنگ سبز نباشد، نشانه انجام عملیات سبز زدایی با هدف فریب دادن شهروندان است و نباید از این میوه استفاده کرد.

تبلیغ در عصر ترکیه

وجود میوه نارنگی فعلی در بازار محصول باغ افرادی است که یک یا ۲ اصله درخت در حیاط منزلشان دارند و این مقدار عرضه از سوی بعضی از افراد فقط برای تامین نقدینگی از یک سو و عرضه محصول با قیمت بالاتر پیش از عرضه انبوه باغداران بزرگ است.

گزارش‌های میدانی از سطح شهر ساری نشان می‌دهد که از امروز سه شنبه چهاردهم شهریور عرضه خرده فروشی نارنگی زودرس با رنگ سبز با قیمت ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان در نقاط مختلف از جمله معروف‌ترین بازار خرده فروشی میوه و تره بار یعنی بازار «نرگسیه» شروع شده است.

طبق اعلام سازمان جهاد کشاورزی مازندران، ارقام ایواساکی، میاگاوا، اکتیو و هوشیموتو در میان نارنگی‌های باغ‌های استان زودرس محسوب می‌شوند. کشت ارقام زودرس نارنگی در مازندران اندکی بیشتر از یک دهه سابقه دارد، ولی به خاطر مشتری پسندی در همین مدت کوتاه حدود ۱۳ هزار هکتار از باغ‌های مرکبات را به خود اختصاص داده است.

نارنگی و پرتقال مهم‌ترین میوه باغ‌های مازندران هستند و بسته به گونه درخت به صورت زودرس و یا دیررس برداشت و روانه بازار می‌شود.

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران با بیان این که سطح باغ مرکبات امسال همانند سال گذشته است، گفت: با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی پیش بینی می‌شود تولید انواع مرکبات امسال ۱۰ درصد بیشتر از سال گذشته باشد.

حسین مولایی سطح باغ نارنگی مازندران را ۲۵هزار هکتارکه حدود ۱۳ هزار هکتار آن را ارقام مختلف زودرس تشکیل می‌دهد، اعلام کرد و افزود:باغداران به اهمیت کامل شدن قند میوه مرکبات توجه کنند.

وی ادامه داد: با توجه به تولید قابل توجه انواع مرکبات بویژه نارنگی زودرس و پرتقال و لزوم صادرات آن به خارج از استان و کشور، باغداران به هیچ عنوان نه تنها در برداشت محصول عجله نکنند، بلکه از پیش فروش آن نیز خودداری کنند، چون برخی از دلالان با هدف استفاده از قیمت بالای میوه‌های نوبرانه، محصول باغات را پیش خرید می‌کنند.

وی با توضیح این که نارنگی‌های زودرس دارای رنگ کاملا سبز هستند و مزه ترش دارند، تصریح کرد: باغداران به زمانبندی برداشت مرکبات همانند سال گذشته توجه کنند.

این کارشناس باغبانی مازندران تصریح کرد: امسال نیز همانند سال گذشته زمان برداشت رسمی نارنگی زودرس با توافق جهاد کشاورزی و اتاق‌های بازرگانی استان‌های مازندران، گلستان و گیلان اول مهرماه تعیین و اعلام شد. همچنین زمان برداشت کیوی ۱۵ مهر و پرتقال نیز ۱۵ آبان در نظر گرفته شده است.

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: اهمیت توجه نسبت به کنترل و مدیریت آف مگس میوه از این جهت مورد تاکید است که اگر طغیان این آفت به باغ مرکبات برسد، خسارت سنگین به درآمد و اقتصاد کشاورزی کشاورزان وارد می‌شود.

مولایی با اشاره به شرایط خاص و مساعد آب و هوایی امسال برای فعالیت آفت مگس مدیترانه‌ای در سطح استان و افزایش جمعیت در ۲ ماهه اخیر، افزود: تنها راه بسیار ساده و در عین حال اساسی و بدون هزینه برای مبارزه با آفت مگس، برداشت میوه‌های رسیده و جمع آوری و دفن میوه‌های پوسیده پای درختان است، چون میوه رسیده در سر درخت یا پوسیده در پای درخت بهترین میزبان مگس مدیترانه‌ای به شمار می‌رود.

منبع
باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا