میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
تبلیغ در عصر ترکیه
آخرین خبرها

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس، خواننده معروف و محبوب ترکیه ای

ابراهیم تاتلیس علاوه بر خوانندگی در زمینه تجارت، رستوران داری، سازندگی شوهای موسیقی تلویزیونی و گردشگری نیز مشغول به فعالیت است و علاوه بر این‌ها، کانالی تلویزیونی به نام «تاتلی سس» دارد. او در حال حاضر برنامه‌ایبوشو را اجرا می‌کند. محل زندگی او شهر ازمیر است و در آنجا رستوران تاتلیسس را اداره می‌کند. ثروت او حدود ۶۴ میلیون دلار تخمین زده شده است.

ابراهیم تاتلیس خواننده ترک در ۱۰ دی ۱۳۳۰ شمسی در شانلی اورفه متولد شد. وی از خوانندگان قدیمی و خوش صدای ترکیه است. ابراهیم را با لقب امپراتور و ایبو می‌شناسند. در این مقاله با بیوگرافی ابراهیم تاتلیس آشنا خواهید شد.

ابراهیم تاتلیس خواننده قدیمی و مشهور اهل ترکیه است که در کشور ترکیه و سایر نقاط جهان طرفداران خاص خودش را دارد. ازجمله محبوب‌ترین آهنگ‌های او می‌توان اوستا، لیلیم لی، یالان و ماوی ماوی اشاره کرد. اگر علاقه‌مند هستید بیشتر درباره زندگی خصوصی و کارهای او بدانید تا انتهای این مقاله با بیوگرافی ابراهیم تاتلیس با ما همراه باشید.

تاتلیسس خواننده

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس خواننده ترکی
ابراهیم تاتلیسس (به ترکی استانبولی: i̇brahim tatlıses) زاده ۱ ژانویه ۱۹۵۲ در شانلی‌ اورفه کشور ترکیه است. شانلی اورفه در جنوب ترکیه واقع شده و جمعیتی متشکل از کردها و عرب‌ها دارد. پدر او احمد کرد زبان و مادرش لیلا عرب بود

ابراهیم فرزند اول یک خانواده ۹ نفره و زندگی سراسر فقر بود. بعد از به دنیا آمدنش، پدرش برای اولین بار او را از پشت میله‌های زندان دید و نام پدرش «ابراهیم» را روی او گذاشت. ابراهیم در کودکی به کار فروش آب و کارگری ساختمان مشغول بود و در سن ۸ سالگی توانست اولین کفش نو و در سن ۱۰ سالگی اولین شلوار نو را بپوشد. او در اوایل جوانی برای کار به استانبول رفت و مدتی دست‌فروشی کرد اما بعد به فعالیت در امور آهن‌آلات ساختمانی مشغول شد.

محبوبیت و فعالیت های ابراهیم تاتلیس
اکثر محبوبیت تاتلیس به ترانه‌های ترکی‌اش برمی‌گردد؛ این در حالی است که آهنگ‌هایی را به زبان‌های عربی و کردی نیز خوانده است.

ابراهیم تاتلیس علاوه بر خوانندگی در زمینه تجارت، رستوران داری، سازندگی شوهای موسیقی تلویزیونی و گردشگری نیز مشغول به فعالیت است و علاوه بر این‌ها، کانالی تلویزیونی به نام «تاتلی سس» دارد. او در حال حاضر برنامه‌ایبوشو را اجرا می‌کند. محل زندگی او شهر ازمیر است و در آنجا رستوران تاتلیسس را اداره می‌کند. ثروت او حدود ۶۴ میلیون دلار تخمین زده شده است.

درخشش ابراهیم تاتلیس در ۱۶ سالگی

همانند دیگر ساکنین شانلی اورفه، ابراهیم نیز با ترانه‌های محلی بزرگ شد. از ابتدا برای مدتی در مراسم‌هایی همچون تعزیه خوانی در کنار بزرگان آواز می‌خواند. پس از مهاجرت به استانبول با فردی آشنا شد که در آدانا مشغول فعالیت‌های سینمایی بود. او صدای ابراهیم را کشف کرد و او را در کازینوهای آدانا و آنکارا روی صحنه برد. اولین بار در سال ۱۹۶۸ زمانی که تنها ۱۶ سال داشت، چند آهنگ خواند اما کارش نگرفت؛ تا اینکه با حمایت عرفای استانبول قطعه kara kız (دختر سیه چرده) را اجرا کرد.

ابراهیم تاتلیس

ماجرای عاشقی در ۱۵ سالگی
ابراهیم تاتلیس نخستین بار در ۱۵ سالگی عاشق دختری شد که از عشق او بی‌خبر بود. از آنجا که ابراهیم نه جرئت هم‌صحبتی با او را داشت و نه سواد نوشتن، از دوستش خواست تا نامه‌ای برای او بنویسد. سپس نامه را داخل روزنامه گذاشت و از دوستش خواست در خانه آن‌ها برود و اگر دختر در را باز کرد روزنامه را به او بدهد. از شانس بد ابراهیم، مادر دختر در را باز کرد و روزنامه را گرفت و پس از خواندن نامه، برای شکایت به در منزل آن‌ها رفت و به مادر ابراهیم گفت به پسرت بگو اول یک شلوار برای پوشیدن بخرد و بعد برای دختر من نامه بنویسد.

ازدواج‌های ابراهیم تاتلیس
ابراهیم تاتلیس تاکنون ۵ بار ازدواج کرده است که در ادامه توضیح مختصری در مورد هر یک از ازدواج‌هایش در اختیارتان قرار می‌دهیم.

ازدواج اول
ازدواج اول تاتلیسس با خانمی به نام عدالت دوراک بود که ثمره آن یک پسر به نام احمد تاتلی و دو دختر به نام‌های گولشن و گولدن است.

ازدواج دوم
ابراهیم در حین بازی در فیلم kara yazma در سال ۱۹۷۹ با پریحان ساواش هنرمند معروف آشنا شد و در سن ۲۷ سالگی با او ازدواج کرد. این ازدواج ۴ سال بیشتر دوام نیاورد و ثمره آن دختری به نام ملک زبیده است.

تاتلیس و پریحان ساواش

پریحان ساواش همسر سابق ابراهیم تاتلیس

ازدواج سوم
پس از پریحان، ابراهیم در سال ۱۹۸۳ با بازی در فیلم گناه، با دریا تونا آشنا شد و در سن ۳۱ سالگی با او ازدواج کرد که همانند دو ازدواج قبلی به جدایی منجر شد و ثمره آن پسری به نام ابراهیم یا ایدو است.

تاتلیس و دریا تونا

دریا تونا همسر سابق ابراهیم تاتلیس

ازدواج چهارم

ابراهیم تاتلیس پس از ترور در ۵۹ سالگی و در سال ۲۰۱۱ با عایشه گل در مرکز توانبخشی ازدواج کرد اما این ازدواج نیز دو سال بیشتر دوام نیاورد و ثمره آن دختری به نام الیف آدا است.

ازدواج پنجم

تاتلیس و گلچین کاراکایا

اردیبهشت سال ۱۴۰۰ و در ۶۹ سالگی، ابراهیم گفت که با دختری ۲۶ ساله به نام گلچین کاراکایا ازدواج کرده است. او در خصوص اختلاف سنی ۴۳ ساله خود با این دختر گفت این ازدواج رسمی نبوده و دلی است و گذشت زمان همه چیز را نشان خواهد داد.

ابراهیم تاتلیس و ورود به عرصه سینما
در سال ۱۹۷۸ زمانی که ابراهیم تنها ۲۶ سال داشت پیشنهاد بازیگری در فیلم «جیلان» را پذیرفت و با یک کت سفید و شلوار و بلوز مشکی و یک پاپیون بزرگ سفید با ترانه ayağımda kundura جلوی دوربین رفت. او با این اجرا بسیار خوش درخشید و شهرتش چندین برابر شد.

آلبوم‌های منتشر شده
kara kız (دختر سیه‌چرده) (۱۹۶۸)
beterin beteri var (از بد بدتر هم هست) (۱۹۶۹)
yakma beni gel güzelim (مرا نسوزان، زیبای من بیا) (۱۹۷۳)
ayağında kundura (کفش پاهایش) (۱۹۷۵)
bir yol göster (راهی بنما) (۱۹۷۵)
ben i̇nsan değilmiyim (من انسان نیستم؟) (۱۹۷۵
sabuha (صبوحا) (۱۹۸۱)
mutlu ol yeter (شاد باشی کافیه) (۱۹۸۳)
sabuha (زندگی من) (۱۹۸۴)
yalan (دروغ) (۱۹۸۶)
fosforlu cevriyem (جوریه پر زرق و برق من) (آلبوم زنده) (۱۹۸۸)
gülüm benim (گل من) (۱۹۸۹)
mavi mavi (آبی آبی) (۱۹۸۹)
kara zindan (زندان سیاه) (۱۹۸۹)
i̇nsanlar (انسان‌ها) (۱۹۸۹
otürkü dinle türkü söyle (ترانه گوش کن، ترانه بخوان) (۱۹۹۰)
vur gitsin beni (بیا من را با تیر بزن) (۱۹۹۰)
söylim mi? (باید بگم؟) (۱۹۹۱)
ah keşkem (ای کاش) (۱۹۹۲)
mega aşk (عشق بزرگ) (۱۹۹۳)
haydi söyle (یالا بگو) (۱۹۹۴)
klasikleri (کلاسیک‌هایش) (۱۹۹۵)
bende i̇sterim(من هم می‌خواهم) (۱۹۹۶
at gitsin (بینداز برود) (۱۹۹۸)
selam olsun (درود بادا) (۱۹۹۹)
yetmez mi? (بس نیست؟) (۲۰۰۱)
tek tek (یکی یکی) (۲۰۰۳)
sizler i̇çin (برای شماها) (تک‌آهنگ) (۲۰۰۴
aramam (نمی‌جویم) (۲۰۰۴)
bulamadım (پیدا نکردم) (۲۰۰۷)
neden (چرا) (۲۰۰۸)
yağmurla gelen kadın (بانوی باران) (۲۰۰۹)
hani gelecektin (پس چه شد می‌خواستی بیایی) (۲۰۱۰)
mucize (معجزه) (۲۰۱۱)
aci gercekler
allah allah (ااالله ااالله)

فیلم‌های سینمایی ابراهیم تاتلیس

çile (۱۹۸۰)
günah (۱۹۸۳)
yaşamak bu değil (۱۹۸۴)
ayşem (۱۹۸۴)
yalnizim(۱۹۸۵)
mavi mavi (۱۹۸۵)
sarhoş (۱۹۸۶)
gülümse biraz (۱۹۸۶)
gülüm benim (۱۹۸۷)
dertli dertli (۱۹۸۷)
(hülya) ۱۹۸۸
aşıksın (۱۹۸۸)
fosforlu (۱۹۸۹)
fırat (۱۹۹۷)

کارگردانی‌های ابراهیم تاتلیس
۱۹۸۲: yalan (دروغ)
۱۹۸۳: yorgun (خسته)
۱۹۸۳: günah (گناه)
۱۹۸۴: ayşem (عایشه من)
۱۹۸۶: sarhoş (سرخوش)
۱۹۸۶: gülümse biraz(لبخندی بزن)
۱۹۸۶: gülüm benim(گل من)
۱۹۸۷: dertli dertli (دردمندانه)
۱۹۸۸: hülya (هولیا)
۱۹۸۸: aşıksın(تو عاشقی)
۱۹۹۷: fırat (فرات)

داستان ترور و جراحی توسط پروفسور سمیعی

در سال ۲۰۱۱ ابراهیم تاتلیس ۵۹ ساله بعد از خروج از دفتر برنامه تلویزیونی‌اش در محله شیشلی استانبول مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت. ضاربان ۴ گلوله به ابراهیم شلیک کردند که یکی از آن‌ها به جمجمه‌اش اصابت کرد. اوضاع ابراهیم به قدری وخیم بود که دولت ترکیه پروفسور سمیعی پزشک شناخته شده ایرانی را از آلمان به این کشور آورد. پروفسور سمیعی همراه با تیم جراحی‌اش طی مدت ۱۲ ساعت توانستند جان ابراهیم تاتلیسس را نجات دهند. با وجود زنده ماندن و درمان وی، بخش سمت چپ بدنش فلج شده است.

پس از مدت‌ها تلاش، پلیس ترکیه موفق شد تعدادی از تروریست‌های حزب پ ک ک را که در این ترور دست داشتند دستگیر کند. تروریست‌ها علت این ترور را عدم حمایت مالی و سیاسی ابراهیم تاتلیسس از این گروهک تروریستی کرد برای جدایی طلبی عنوان کردند.

حقایق و حواشی
سال‌ها پیش شایعاتی مبنی بر تنفر ابراهیم تاتلیسس از ایرانی‌ها بر سر زبان‌ها افتاده بود؛ این در حالی است که او در برنامه‌های مختلف همواره به ایرانی‌ها ارادتمند است. منشا این شایعات به آنجایی برمی‌گردد که روزی خبرنگاری ایرانی از او می‌پرسد آیا ایرانی‌ها را دوست دارید و ابراهیم جواب می‌دهد خیر! پس از چند لحظه با حالت خنده ادامه می‌دهد چنین سوالاتی به چه معنی است؟ معلوم است که من ایرانی‌ها را دوست دارم اصلا مگر می‌شود آن‌ها را دوست نداشت؟!

متأسفانه در اکثر شبکه‌های اجتماعی تنها قسمت اول این مصاحبه بخش شد و ایرانی‌ها را دچار سو تفاهم کرد.

ele ne آخرین ترانه ابراهیم تاتلیس
تاتلیسس ۴۲ آلبوم موسیقی دارد و در ۳۹ فیلم و سریال به ایفای نقش پرداخته است. او پس از جدا شدن از آیشه گل ییلماز، آخرین آلبومش را با نام تاتلیس کلاسیکی منتشر کرد که دارای ۱۰ ترانه است.

اولین ترانه این آلبوم ele ne نام دارد و این ترانه آخرین ترانه‌ای است که ابراهیم قبل از قرار گرفتن در هدف گلوله تهیه کرده بود.

ابراهیم در مورد حواشی آسیب به تارهای صوتی‌اش و اینکه دیگر نمی‌تواند آواز بخواند می‌گوید در روزنامه‌ها خوانده‌ام که نوشته بود، ابراهیم دیگر نمی‌تواند مانند گذشته آواز بخواند. صدای من هیچ مشکلی ندارد. دوستدارانم غصه نخورند. دشمنانم خوشحال نشوند. سه سال است که آواز نمی‌خوانم و تنها مشکل این است که حنجره‌ام تنبل شده است.

 

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
انصاف نیوز

2 دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز چرا اطلاعات کافی ندارید الکی چرتو پرت تحویل مردم میدید دکتر پرفسور سمیعی هیچ وقت ابراهیم را جراحی نکرده و یه تیم پزشکی ترک دکتر بیهان ایشون را جراحی کرده و نجات دادا چرا به دروغ و گنده گویی میخواید خودتونو بزرگ میکنید و تا یه چیز میشه میخواید افسانه سازی کنید همش خیال و افسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا