میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
تبلیغ در عصر ترکیه
آخرین خبرها

بهترین روش شستن پتو در خانه و نگهداری از آن

بهتر است قبل از بخواهید یک پتوی پشمی را بشویید، برچسب مراقبت از لباس‌های پارچه‌ای را بررسی کنید.

در این مقاله نحوه شستن پتوی پشمی به صورت دقیق و کامل بررسی خواهد شد. پتوهای پشمی به دلیل مقاومت در برابر لکه ها و رطوبت، منبعی عالی از گرما هستند. با این حال، برای حفظ کیفیت و دوام آن‌ها، نیازمند رعایت تکنیک‌های صحیح شستشو و نگهداری هستند. اطلاعات لازم برای شستن درست پتوهای پشمی در ادامه مطلب آورده شده است.

پشم چیست؟
پشم موی طبیعی حیواناتی مانند گوسفند مرینو، آلپاکا، خرگوش آنگورا، بز ترمه، موی شتر و غیره است. پشم به خوبی گرما را حفظ می کند. بادوام و همه کاره است و می توان آن را در پارچه های سنگین و درشت و پارچه های سبک و نرم بافته کرد. بزرگترین تولیدکنندگان پشم در جهان استرالیا، آمریکا، چین و نیوزلند هستند. پس از بریدن مو از حیوانات، قبل از اینکه به نخ تبدیل شود و برای تشکیل یک تکه پارچه بافته شود، یک فرآیند چند مرحله ای را طی می کند.

نحوه شستن پتوی پشمی
بهتر است قبل از بخواهید یک پتوی پشمی را بشویید، برچسب مراقبت از لباس‌های پارچه‌ای را بررسی کنید.

اکثر تولیدکنندگان دستورالعمل‌های صریح تمیز کردن را برای اطمینان از طول عمر پتو به شما می‌دهند. تمیز کردن یک پتوی پشمی نسبت به ملحفه‌های با مراقبت آسان که معمولاً تخت‌خواب‌ها را زیبا می‌کنند، مستلزم رسیدگی دقیق‌تر است.

اگر روزانه از آن استفاده می‌کنید، پتوی پشمی خود را هر سه ماه یکبار با استفاده از مواد شوینده ایمن و ظریف بشویید.

در بیشتر موارد، شما فقط باید آن را تمیز کنید یا فصلی تمیز کنید. هنگام شستن پشم هرگز از آب گرم یا داغ یا خشک‌کن لباس استفاده نکنید. شما می‌توانید با دست یا ماشین لباسشویی با یک تنظیم کوتاه، ملایم و با آب سرد بشویید.

پشم می‌تواند منقبض شود، تار شود یا نمد شود، و در صورت استفاده نادرست یا قرار گرفتن در معرض گرما، هرگز مثل قبل نخواهد بود. برای جزئیات بیشتر در مورد نحوه شستشو، نگهداری و تعمیر پتوهای پشمی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

آنچه شما نیاز دارید برای شستشوی پتوهای پشمی

برس نرم

پارچه تمیز

ماشین لباسشویی

حوله حمام نرم

قفسه خشک کن

آهن

پارچه پرس

موادشوینده ایمن برای پشم

نوشابه یا سرکه

دستورالعمل نحوه شستن پتوهای پشمی
مواد شوینده مخصوص پشم

دمای آب سرد

نوع چرخه Delicate یا شستشوی دستی

نوع چرخه خشک کردن فقط در هوا خشک می شود

درمان های ویژه لکه ها را قبل از شستشو انجام دهید

تنظیمات اتو

پتو پشمی را تکان دهید

قبل از اینکه یک پتوی پشمی را بشویید، آن را تکان دهید و در مکانی با تهویه مناسب آویزان کنید. این مرحله می تواند کمک زیادی به احساس تازگی پتو کند و ممکن است مجبور نباشید آن را بشویید.

پتو پشمی را برس بزنید

پتو را صاف روی یک سطح تمیز قرار دهید. پتو را با استفاده از یک برس نرم و با حرکت در یک جهت برس بزنید. این کار آلودگی های جاسازی شده را از بین می برد.

درمان لکه های پتوی پشمی

لکه های روی پتوی پشمی خود را با آب سرد و یک شوینده ملایم، سودا یا محلول سرکه (1/3 فنجان سرکه سفید مقطر و 2/3 فنجان آب) برطرف کنید. محل را خیس کنید و با یک پارچه تمیز پاک کنید. اگر فوراً تمیز نشوند لکه‌ها احتمالاً جابجا می‌شوند.

پتو پشمی را در آب سرد خیس کنید

ماشین لباسشویی روی آب سرد و مواد شوینده ایمن تنظیم کنید. پتوی پشمی را داخل آن بگذارید و اجازه دهید 15 دقیقه خیس بخورد.

هشدار

در هیچ نقطه ای از فرآیند تمیز کردن آب گرم یا داغ اضافه نکنید زیرا می تواند پشم را جمع کند.

پیشنهاد ویژه

فروش عمده زعفران صادراتیخرید زعفران اعلا امسالی مستقیم از تولید کننده خرید خانه و آشپز خانه ,چوب و مصنوعات سرویس خوابت رو قسطی بخر! تو 12 ماه پرداخت کن*بدون ضامن پزشکی ، بهداشتی ، درمانی, لوازم بهداشتیقدرت جذب فوق العاده زیاد با مای لیدی جدید

پتوی پشمی را برای چند دقیقه بشویید

ماشین لباسشویی را روی چرخه ملایم تنظیم کنید و بگذارید دو دقیقه کار کند. چرخه را لغو کنید، آن را به چرخه آبکشی تغییر دهید و اجازه دهید چرخه آبکشی تمام شود. اگر کف روی پارچه مشاهده کردید، پتو را یک چرخه آبکشی دیگر بفرستید.

پتو پشمی را در حوله بغلتانید

پتو را در یک حوله حمام خشک بپیچید تا رطوبت اضافی را جذب کند. برای از بین بردن آب ممکن است نیاز به استفاده از بیش از یک حوله داشته باشید. پتو را فشار ندهید، زیرا شکل پشم را خراب می کند.

پتو پشمی را با هوا خشک کنید

پتو را بیرون آویزان کنید تا در هوا خشک شود، اما آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. آفتاب می تواند نرمی پتو را از بین ببرد. از قرار دادن پتوی پشمی در خشک کن نیز خودداری کنید، زیرا می تواند الیاف را خرد کرده و پتو را منقبض کند. می توانید پتوی کمی مرطوب را برای خشک کردن روی در، روی قفسه خشک کن یا روی دوش یا حوله غیر زنگ زده آویزان کنید.

درمان لکه روی پتوی پشمی

پشم به طور طبیعی در برابر کثیفی و مایعات مبتنی بر روغن مقاوم است، زیرا دارای پوشش مومی طبیعی است که مایعات را دفع می کند. بنابراین، اگر لکه یا لکه ای تازه است، بلافاصله آن را با یک پارچه تمیز پاک کنید. لکه گیری سریع احتمالا بیشتر مایع را جذب می کند. با این حال، اگر الیاف پشم به الیاف لکه دار نفوذ کند، می تواند بسیار جاذب باشد.

با استفاده از دستورالعمل های مربوط به نوع خاصی از لکه، لکه ها را پیش درمان کنید. لکه بر را به آرامی با انگشتان خود روی پارچه بمالید. اگر از لکه‌بر تجاری استفاده می‌کنید، برچسب محصول را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که می‌توان آن را روی پشم استفاده کرد. قبل از استفاده، روش های حذف لکه را روی یک نقطه نامشخص آزمایش کنید. در محل با برس مالش ندهید، زیرا می تواند لکه را روی پارچه پخش کند. آن را با شستشوی دقیق انجام دهید.

مراقبت و تعمیر پتو پشمی

پتوهای پشمی گران هستند، بنابراین تعمیر آنها به صرفه است، سوراخ‌های کوچک را می‌توان با فشار دادن سوراخ به هم و دوختن آنها با سوزن و نخ پشمی مناسب ترمیم کرد.

یک اشتباه رایج در مورد پشم این است که اگر در چرخه شستشوی گرم شسته شود، می تواند جمع شود. الیاف پشم هنگام اعمال گرما منقبض می شوند.چندین درمان خانگی برای چروک نشدن پشم شامل خیساندن پتو در آب با مقداری سرکه، نرم کننده پارچه، نرم کننده مو یا محصولات پشمی مخصوص است. که همگی باعث شل شدن الیاف می شوند.

اگر در حین تمیز کردن پتو با مشکلاتی مواجه شدید، تخصص یک خشکشویی در مورد اقلام پشمی ممکن است برای بازگرداندن پتو به شکوه و طراوت قبلی آن بسیار ارزشمند باشد.

اتو کردن پتوی پشمی

اگرچه معمولاً نیازی به اتو کردن پتوی پشمی ندارید، اما ممکن است چند چروک سرسخت وجود داشته باشد که برای صاف کردن آنها به کمک کمی نیاز دارند. بخار حاصل از اتو اغلب می تواند چین و چروک پشم را بدون تماس اتو با پارچه از بین ببرد. اگر باید چین و چروک را از بین ببرید، از اتو در حالت پشمی (300 درجه) کم استفاده کنید و همیشه از یک پارچه فشاری زیر اتو استفاده کنید. اگر دومی را انجام ندهید، این احتمال وجود دارد که یک لکه براق آسیب‌رسان روی پشم ایجاد کنید.

نگهداری پتوی پشمی

هنگام نگهداری از پتوی پشمی آنها را از آفات و رطوبت محافظت کنید. سال ها پیش از نفتالین برای جلوگیری از تخریب الیاف پشم توسط حشرات استفاده می شد، اما این روش رایحه ای ماندگار و نامطبوع بر جای می گذاشت که پتو و کل اتاق را فرا می گرفت.

در عوض، یک پتوی پشمی را در یک سطل در بسته یا یک کیسه پلاستیکی ضخیم نگهداری کنید. اگر آفات نگران کننده هستند، چند تکه چوب سدر یا بلوک اضافه کنید. چوب سدر یک دافع طبیعی حشرات پرنده و جایگزینی عالی برای نفتالین است

هر چند وقت یکبار یک پتوی پشمی را تمیز کنید

پتوهای پشمی نیازی به تمیز کردن مکرر ندارند. اگر روزانه از آن استفاده می کنید، هر سه ماه یکبار آن را بشویید. اگر فقط فصلی استفاده می کنید، هر فصل یک بار آن را بشویید. از آنجایی که آن‌ها ظریف هستند، می‌توانید پتو را فقط زمانی که به‌طور محسوسی کثیف است یا بوی بدی دارد، نگه دارید، بشویید یا تمیز کنید. گاهی اوقات، پتوی پشمی را برای چند ساعت بیرون آویزان کنید تا تازه شود.

نکاتی برای شستن پتوی پشمی

لباس‌ها و پتوهای پشمی معمولاً دارای یک برچسب مراقبت هستند که نوع پارچه مورد استفاده در لباس یا کتانی و نحوه مراقبت از آن را نشان می‌دهد. برای بهترین نتایج، همیشه دستورالعمل های مراقبت توصیه شده سازنده را دنبال کنید.

اگر ماشین لباسشویی شما چرخه پشمی اختصاصی دارد، از آن به جای چرخه “لطیف” یا “شستشوی دستی” برای تمیز کردن یک پتوی پشمی استفاده کنید.

لباس‌های پشمی یا ملحفه‌های فقط خشک‌شویی فقط باید توسط خشک‌شویی‌های حرفه‌ای شسته شوند.

سوالات متداول درباره مقاله ی نحوه شستن پتوی پشمی

آیا می توان پتوهای پشمی را در ماشین لباسشویی شست؟

می توانید یک پتوی پشمی را در ماشین لباسشویی در ملایم ترین چرخه با آب سرد بشویید. یا اگر ماشین لباسشویی شما «چرخه پشم» دارد، از آن استفاده کنید.

چگونه پتوی پشمی را خشک می کنید؟

هرگز پتوی پشمی را در خشک کن خشک نکنید. برای خشک کردن پتویی که به تازگی شسته شده است، آن را صاف روی حوله ها بگذارید و آن را بغلتانید تا آب آن گرفته شود. پتو نپیچانید یا چروک نکنید. روی بند رخت با هوا خشک کنید یا آویزان کنید. ممکن است حدود 24 ساعت طول بکشد تا خشک شود.

چگونه یک پتوی پشمی را نرم نگه دارید؟

یک ترفند برای نرم نگه داشتن پشم این است که پتو را در یک وان آب با دمای اتاق به مدت 20 دقیقه با یک درپوش مواد شوینده پشمی بدون شستشو با لانولین و یک قطره نرم کننده مو در آب خیس کنید. آن را همانطور که اگر فقط آن را در حوله بپیچید و آویزان کنید تا در هوا خشک شود، خشک کنید.

سخن پایانی مقاله ی نحوه شستن پتوی پشمی

در نتیجه، نحوه شستن پتوی پشمی از اهمیت بالایی برخوردار است و به خوبی انجام شده، می‌تواند برای مدت طولانی تا آخر عمر دوام بیاورد و برای شما احساس گرما و راحتی فراهم کند. از این رو، بهتر است همیشه دستورالعمل های صحیح شستشو و نگهداری را رعایت کرده و از مواد شوینده ایمن و ملایم برای شستن استفاده نمایید. با انجام این مراقبت ها، پتوهای پشمی شما همیشه نظافت و تازگی خود را حفظ خواهند کرد و بهترین وسایل گرمایی در فصول سرد سال خواهند بود.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا