میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

این دختر ۱۹ ساله، در حقیقت یک کودک ۷ ساله است! (+عکس)

این دختر۱۹ ساله است، اما جثه و چهره‌اش آنقدر کوچک است که انگار هفت سال بیشتر ندارد، دختر جوان چینی، دچار بیماری نادری است که باعث شده تا او رشد کافی نداشته باشد، غده‌ای که در مغز این دختر رشد کرده، علت اصلی رشد نکردن وی است.

تبلیغ در عصر ترکیه

در شهر سیچوان چین، دختری زندگی می‌کند که در نگاه اول شبیه پیش دبستانی‌هاست. اما او ۱۹ سال دارد!

ژنگ یوشان هفت سال بیشتر نداشت که رشد او برای همیشه متوقف شد، از آن زمان به بعد با آنکه سال‌ها گذشته است اما ظاهر ژنگ مثل کلاس اولی‌ها باقی مانده و او هیچ تغییری نکرده است. وقتی ژنگ هفت ساله بود، در غده هیپوفیز او توموری رشد کرد که باعث شد وی مثل دیگر هم سن و سال‌های خودش رشد نکند، شرایط ژنگ بسیار حیاتی و خاص بود. او می‌بایست هرچه زودتر تحت عمل جراحی قرار می‌گرفت اما خانواده‌اش پول کافی برای درمان دخترشان را نداشتند. پدر و مادر ژنگ به جای اینکه به فکر دخترشان باشند هر روز با هم مشاجره داشتند تا اینکه بالاخره تصمیم گرفتند از هم جدا شوند، به این ترتیب مادر ژنگ او را رها کرد و دخترک نزد پدرش ماند.

مدت کوتاهی پس از جدایی آقای «یول» – پدر ژنگ- دچار بیماری سختی شد. شرایط او آنقدر دشوار بود که نمی‌توانست مخارج درمان خود را پرداخت کند، برای همین پدر و دختر مجبور به گدایی در خیابان‌ها شدند، آنها هر روز مسافت زیادی را از خانه‌شان تا شهرهای مختلف می‌رفتند و برمی‌گشتند به امید اینکه مردم با دیدن ظاهر ژنگ، دلشان بسوزد و به آنها کمک کنند.

پدر و دختر با گدایی روزگارشان را می‌گذراندند تا اینکه سال ۲۰۱۳، پدر ژنگ از دنیا رفت و دخترش را تنها گذاشت. ژنگ در خیابان به تنهایی زندگی می‌کرد تا اینکه یک روز زن و شوهری که دو دختر داشتند او را در خیابان دیدند. آنها تصمیم گرفتند ژنگ را به فرزندی قبول کنند.

به گفته گولیو ۵۰ ساله، وقتی آنها اولین بار ژنگ را دیدند، درباره اینکه او را به فرزندی قبول کنند تردید داشتند، در آن زمان، ژنگ مو نداشت و در شرایط بسیار بدی به جهت سلامتی قرار داشت. طولی نکشید که آنها متوجه شدند ژنگ دختر ۱۹ ساله‌ای‌است که توانایی مغزی وی در حد یک بچه شش ساله است. زوج مهربان، ژنگ را به فرزندی قبول کردند و درمان‌های لازم برای او را شروع کردند.

پدر و مادر جدید ژنگ درباره دخترشان می‌گویند: «ما با پزشکان زیادی مشورت کرده‌ایم و وقتی یکی از آنها به ما وعده کمک داد ژنگ را نزد خود آوردیم. حالا او در کنار ما احساس رضایت می‌کند. ما، همه تلاش خود را می‌کنیم تا به ژنگ کمک کنیم. ما می‌خواهیم ژنگ چیزی یاد بگیرد تا اگر روزی نبودیم بتواند از عهده زندگی‌اش بربیاید.»

به نظر می‌رسد ژنگ نیز به والدین جدید خود بسیار وابسته شده است. بزرگترین آرزوی ژنگ، رفتن به مدرسه است اما رسیدن به این آرزو برای وی امکان‌پذیر نیست زیرا اکثر مدارس به خاطر سن ژنگ، او را قبول نمی‌کنند.

به گفته پروفسور «اشلی گراسمان» از دانشگاه آکسفورد، معمولا چنین بیماری‌هایی در جوامع غربی بسیار کمتر اتفاق می‌افتد زیرا پزشک اطفال همیشه کودک را زیر نظر دارد. تومور غده هیپوفیز در دوران کودکی بسیار نادر است و در بزرگسالی از هر هزار نفر یک نفر به آن مبتلا می‌شود، گاهی اوقات یک ژن خراب، باعث چنین بیماری‌ای می‌شود.

به عقیده پروفسور اشلی گراسمان، این بیماری قابل درمان است و برای درمان آن می‌توان از غده هیپوفیز افراد متوفی استفاده کرد، البته در این مورد نیز پیچیدگی‌هایی وجود دارد. خوشبختانه امروزه هورمون‌هایی به طور مصنوعی تولید می‌شود که هر روز به بیمار تزریق می‌شود تا مداوا شود.

پروفسور اشلی گراسمان می‌گوید اگر هورمون‌های رشد در بدن یک نفر ترشح نشود دیگر هورمون‌های بدن نیز ترشح نمی‌شود و در نتیجه فرد بالغ نخواهد شد، حتی از اثرات جانبی این بیماری می‌توان به از دست دادن موهای سر اشاره کرد.

آیا ژنگ درمان می‌شود؟
اینکه آیا ژنگ درمان خواهد شد به سن و شرایط استخوان‌های او بستگی دارد، نتیجه معالجات روی ژنگ هنوز معلوم نیست، اگر استخوان‌های او در حد یک کودک هشت یا نه ساله باشد، درمان وی نتیجه مثبتی خواهد داشت، اما اگر استخوان‌های او در حد یک فرد ۱۴ ساله باشد دیگر رشد نخواهد کرد.

در چین، مداوای چنین بیمارانی تقریبا امکان‌پذیر نیست زیرا خانواده‌های کمی توانایی پرداخت هزینه‌های درمان را دارند. بیمارانی که غده هیپوفیز آنها دچار مشکل است، درمان‌های لازم را دریافت نمی‌کنند، با این وجود، بسیاری از پزشکان معتقدند که درمان ژنگ ارزش امتحان کردن را دارد.

منبع
همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا