میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سلامت و زیبایی

اگر مفصل‌های سالم و قوی می خواهید این کارها را انجام دهید

اگر غضروف اطراف مفاصل‌ به اندازه کافی حرکت نداشته باشد، جریان خون کافی نخواهد داشت و خشک می‌شود و ترک ‏می‌خورد.

تبلیغ در عصر ترکیه

کارشناسان پنج توصیه ساده برای جلوگیری از درد و محدودیت‌های حرکتی و انعطاف‌پذیری ارائه کرده‌اند که برای حفظ سلامت مفاصل در حین افزایش سن مفید است.

سراسر بدن را قوی کنید
لیام گود، فیزیوتراپیست ساکن لندن توصیه می‌کند که به سراغ انواع تمرین‌های قدرتی مانند پیلاتس و یوگا بروید تا به‌جای کار بیش از حد روی برخی از عضلات، همه عضلات و مفاصل را درگیر و تقویت کنید.

او ضمن تاکید بر یوگای حرکتی برای افرادی که دهه ۲۰ سالگی زندگی‌ را می‌گذرانند می‌گوید: «اگر غضروف اطراف مفاصل‌ به اندازه کافی حرکت نداشته باشد، جریان خون کافی نخواهد داشت و خشک می‌شود و ترک می‌خورد.»

هر بیست تا سی دقیقه یک‌ بار حرکت کنید
جان مالیندر، متخصص استخوان‌درمانی (استئوپاتی)، می‌گوید:‌ «در طول ساعت‌های کاری، به‌ویژه اگر بیشتر روز را نشسته‌اید،‌ سعی کنید هر بیست تا سی دقیقه قدم بزنید و از جایی که در آن مشغول به کارید کمی دور بروید.»

او توصیه می‌کند: «از پشت میز کارتان بلند شوید، چه برای راه رفتن باشد و چه برای قهوه درست کردن یا گپ‌ زدن با همکارتان.»

وقفه‌های ورزشی، حتی به مدت یک تا دو دقیقه فعالیت‌ ورزشی، می‌تواند به سلامت‌ شما کمک کند.

شانه‌ها را قوی کنید
آنجو جگی، مدیر بالینی درمان‌ در بیمارستان ارتوپدی رویال نشنال، دراین‌باره می‌گوید: «‌شانه‌ها اساسا ناپایدارترین مفصل‌های بدن‌اند و به پشتیبانی و قدرت و ثبات ساختار عضلانی متکی‌اند.»

ورزش بازو به تقویت مفاصل شانه و همچنین قدرت دست‌ها و مشت‌ها و نگه‌ داشتن چیزها با دست‌ها کمک می‌کند.

جگی می‌گوید اگر روی توانایی مشت کردن و در دست گرفتن اشیا کار کنید، تاثیر غیرمستقیم آن به تقویت شانه‌ها کمک می‌کند.

توصیه می‌شود که دست‌ها را به‌شکل مشت محکم گره کنید و سپس انگشتان را تا جایی که می‌توانید باز کنید و کشیده نگه دارید. این تمرین را حدود ده تا پانزده بار در روز انجام دهید، زیرا با همین حرکت ساده و موثر، می‌توانید قدرت دستان برای مشت کردن و گرفتن چیزها را بیشتر کنید.

کفش مناسب بپوشید
برخی متخصصان تاکید می‌کنند که در هر مناسبتی باید کفش‌های متناسب و محکم، با کف پهن، پوشید.

نیک کالن، مشاور جراح ارتوپدی و مچ پا، می‌گوید: «اگر کف پای صافی دارید، برای پایداری به کفشی برای پشتیبانی از قوس پا نیاز دارید و اگر قوس پایتان زیاد است، به کفش‌های دویدن با کف تخت‌تر نیاز دارید.»

مُدگراهای علاقه‌مند به کفش‌های‌های پاشنه‌بلند نیز بهتر است سراغ پاشنه‌های کمی کوتاه‌تر یا پهن‌تر بروند تا فشار بر سینه پا توزیع و کم شود.

خم‌شدن مشکلی ایجاد نمی‌کند
آیوفه اومرا، فیزیوتراپیست اسکلتی عضلانی، می‌گوید: «گذراندن تمام روز به حالت نشسته با پشت صاف باعث می‌شود که عضلات پشت و مرکزی بیش از حد کار کنند که در نهایت موجب درد می‌شود.»

او با اشاره به بی‌خطر بودن خم شدن تاکید می‌کند که برای جلوگیری از این ناراحتی عضلات پشت و مرکزی، پس از هر سی تا چهل دقیقه نشستن باید وضع بدن را تغییر داد.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
صد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا