میزیتو
تبلیغ در عصر ترکیه
آخرین خبرها

اَبَرماه خارق العاده ۱۴۰۲ را از دست ندهید

بزرگترین و درخشان ترین ماه کامل سال ۱۴۰۲ در ۸ شهریور طلوع می کند و این ماه که «ابر ماه آبی» نامیده می شود، نتیجه سه پدیده قمری است که همزمان اتفاق می افتد.

۸ نام ابرماه آبی، ماه کمیاب و بزرگترین و درخشان ترین ماه کامل سال، هیچ ربطی به رنگ ماه ندارد و در واقع رنگ ماه نارنجی خواهد بود، و نام این ماه به دوره آن اشاره دارد. نام «ماه آبی» به دومین ماه کامل که در یک ماه تقویمی رخ می دهد داده می شود.

هر ۲۹.۵ روز یک ماه کامل جدید طلوع می کند. با توجه به اینکه ماه خاویاری در ۱ آگوست ۲۰۲۳ رخ داده است، ماه کامل ۳۰ آگوست یک ماه آبی خواهد بود. قمرهای آبی از این نوع، که «قمرهای آبی تقویمی» نامیده می‌شوند، تقریباً هر دو یا سه سال یک‌بار اتفاق می‌افتند و بر اساس زمان و تاریخ، قمر بعدی در ۳۱ می ۲۰۲۶ یعنی ۱۰ خرداد ۱۴۰۵ رخ می‌دهد.

نوع دوم ماه آبی که «ماه آبی فصلی» نامیده می شود، سومین ماه کامل چهار تایی را در طول یک فصل نجومی توصیف می کند. این زمانی اتفاق می افتد که یک سال تقویمی به جای ۱۲ ماه معمولی، ۱۳ ماه کامل داشته باشد. (یک سال قمری، ۱۲ دور زمین توسط ماه ، ۳۵۴ روز طول می کشد، در حالی که سال شمسی زمین ۳۶۵ روز است.) ماه آبی فصلی بعدی، که همچنین هر دو یا سه سال یکبار اتفاق می‌افتد، بر اساس زمان و تاریخ در ۱۹ اوت ۲۰۲۴ رخ می‌دهد.

ابرماه زمانی اتفاق می‌افتد که ماه کامل به نزدیک‌ترین نقطه به زمین در مدارش نزدیک شود. مدار ماه به دور زمین بیضوی است، بنابراین هر ماه به نزدیکترین نقطه (حضیض) و دورترین نقطه (اوج) می رسد. به گفته فرد اسپناک، ستاره شناس و ماشین حساب سابق ناسا، قمرهایی که در ۹۰ درصد حضیض در یک ماه مشخص می شوند، واجد شرایط ابرماه هستند.

دومین ماه کامل ماه آگوست، سومین و نزدیکترین ماه از بین چهار ابرماه در سال ۲۰۲۳ است. در فاصله ۳۵۷۳۴۴ کیلومتری از زمین، بزرگترین و درخشان ترین ابرماه سال ۲۰۲۳ خواهد بود. ماه کامل بعدی، در ۷ مهر خواهد بود. این ماه علاوه بر اینکه یکی از شناخته شده ترین ماه های کامل سال است، آخرین ابرماه در سال ۲۰۲۳ است.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
پارسینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا