میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

اهالی این روستا از پشت‌بام وارد خانه‌ می شوند! (+عکس)

اگر به منطقه باستانی «کاپادوکیه» ترکیه رفتید و دیدید خانه‌ها در ندارند زیاد تعجب نکنید چون ساکنان آن از سقف وارد می‌شوند.

تبلیغ در عصر ترکیه

ساکنان دهکده ۱۲ خانواری منطقه تاریخی «کاپادوکیه» ترکیه ۱۰هزار سال است که از سقف وارد خانه‌های خود می‌شوند اصلا هم احساس ناراحتی نمی‌کنند. هنوز معلوم نیست که چرا مردم این شهر هنوز هم مانند اجدادشان ترجیح می‌دهند لقمه را دور سرشان بچرخانند به جای استفاده از در، از سقف وارد اتاق‌هایشان شوند؛ اما این طور که می‌گویند گویا در زمان‌های قدیم کاپادوکیه در طول زمستان زیر توده‌های برف قرار می‌گرفت و مردم هیچ راهی برای بیرون آمدن از خانه نداشتند.

برای همین هم به مرور زمان عادت کردند که از سقف راهشان را باز کنند! این عادت از هزاران سال پیش برای مردم روستایی ترکیه باقی مانده طوری که هنوز هم به رغم جمعیت اندکشان باز خانه‌ها فقط از سقف به بیرون راه دارند.

روستا

خانه‌های امروزی کاپادوکیه هنوز هم مثل چندهزار سال پیش دو اتاق دارند و مردم با نردبام‌های چوبی از سقف به داخل آنها می‌روند. بررسی‌های دیرینه‌شناسان نشان می‌دهند ۱۰۰قرن پیش ساکنان کاپادوکیه نسبت به مردم اطراف خود زندگی پیشرفته‌تری داشتند به طوری که در هر یک از خانه‌های آنها سنگ‌های آسیاب، اجاق‌ و سبدهای حصیری به چشم می‌خورد. خیلی‌ها کاپادوکیه را مهد قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان می‌دانند.

منبع
همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا