میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
خبرهای ویژه

انتخابات شهرداری ها در ترکیه/ مخالفان اردوغان پیروز شدند (+عکس)

ترکیه یکشنبه شاهد برگزاری انتخابات شهرداری ها بود. در این انتخابات، شهرداران شهرها، مناطق و محله ها انتخاب می شوند.

تبلیغ در عصر ترکیه

عصر ترکیهانتخابات شهرداری ها در ترکیه با پیروزی گسترده مخالفان اردوغان به پایان رسید. در 3 شهر مهم استانبول، آنکارا و ازمیر نامزدهای حزب جمهوریخواه خلق موفق شدند اکثریت قاطع آرا را به دست آورند. 77 و نیم درصد مردم ترکیه در این انتخابات شرکت کردند.

در مهم ترین شهرهای ترکیه، کاندیداهای حزب مخالف (chp) در  برابر کاندیداهای حزب حاکم (ak parti) برنده شدند.
انتخابات شهرداری ها در ترکیه: پیروزی مخالفان اردوغان (+ عکس)
قرمز: استان هایی که مخالفان برنده شدند
نارنجی: استان هایی که حامیان دولت برنده شدند
بقیه رنگ ها: بقیه احزاب

انتخابات شهرداری ها در ترکیه: پیروزی مخالفان اردوغان (+ عکس)

مشروح خبر

ترکیه امروز یکشنبه شاهد برگزاری انتخابات شهرداری ها بود. در این انتخابات، شهرداران شهرها، مناطق و محله ها انتخاب می شوند.

رقابت اصلی در استانبول (بزرگترین شهر و پایتخت اقتصادی) و آنکارا (پایتخت سیاسی) است.  رقابت اصلی در استانبول میان دو کاندیدای حزب حاکم ترکیه (حزب “عدالت و توسعه” به رهبری رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری) و حزب مخالف (جمهوری خواه خلق CHP) است.

شهردار فعلی استانبول “اکرم امام اوغلو” از حزب “جمهوری خواه خلق” است که در انتخابات گذشته توانست با شکست کاندیدای حزب حاکم (حرب اردوغان) به 25 سال حکمرانی این حزب بر استانبول پایان دهد.

انتخابات شهرداری ها در ترکیه

بودجه شهرداری استانبول بسیار بیشتر از 80 شهر بعدی این کشور است و در سال 2024 بالغ بر 516 میلیارد لیر (16.05 میلیارد دلار) با احتساب مناطق وابسته به آن بود در حالی که بودجه پایتخت آنکارا، 92  میلیارد لیر  (2.8 میلیارد دلار) است.

مدیریت شهرهای بزرگ و بودجه آنها به احزاب ؛ فرصت های شغلی ، مالی و قراردادی می دهد و محبوبیت آنها را در سراسر کشور افزایش می دهد.

امام اوغلو به عنوان گزینه اصلی پیشنهاد شده توسط مخالفان اردوغان در این انتخابات حاضر شد. تحلیلگران می گویند که اگر او برای بار دوم به عنوان شهردار استانبول پیروز شود، احتمالاً در انتخابات ریاست جمهوری آینده شرکت خواهد کرد.  در حالی که شکست او می تواند وضعیت سیاسی اش را تضعیف کند.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری و بانوی اول ترکیه رای خود را در محله اوسکودار استانبول به صندوق انداختند. – خبرگزاری آناتولی
اردوغان رهبر حزب حاکم (عدالت و توسعه) است.

انتخابات ترکیه

انتخابات ترکیه

انتخابات شهرداری ها در ترکیه

در این انتخابات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تلاش می کند کنترل استانبول را از دست “اکرم امام اوغلو” (عضو حزب مخالف ) خارج کند.
ترکیه سال گذشته شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود و اردوغان توانست در آن انتخابات پیروز شود. حالا مخالفان تلاش می کنند در انتخابات شهرداری ها جبران کنند.

صندوق های رای در ساعت پنج عصر بسته شدند.
برخی خشونت ها در سراسر ترکیه  و کشته شدن سه نفر گزارش شد.

اکرم امام اوغلو شهردار فعلی استانبول و کاندیدای حزب جمهوری خلق (رقیب اصلی حزب حاکم) -رویترز

اکرم امام اوغلو شهردار فعلی استانبول و کاندیدای حزب جمهوری خلق (رقیب اصلی حزب حاکم

انتخابات شهرداری ها در ترکیه

شهردار استانبول ” اکرم امام اوغلو” با پیروزی در انتخابات قبلی شهرداری ها در سال  2019 بزرگترین ضربه انتخاباتی را به دو دهه قدرت و حکومت اردوغان و حزب عدالت و توسعه وارد کرد اما در دو انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری سال گذشته ( 2023 ) شخص و حزب اردوغان توانست دوباره پیروز شود.

بیش از 61 میلیون رای دهنده حق دارند روز یکشنبه در 81 استان ترکیه به پای صندوق های رای بروند.

به گفته احمد ینر، رئیس شورای عالی انتخابات، ده ها نامزد مستقل و 36 حزب سیاسی در این انتخابات شرکت می کنند.

انتخابات شهرداری ها در ترکیه (+ عکس) / مخالفان در استانبول جلو هستند

در راس این احزاب، حزب حاکم “عدالت و توسعه”، حزب مخالف “حزب جمهوری خلق خلق”، حزب “ینی رفاه” (رفاه جدید)، حزب اسلام گرا “سعده” و حزب افراطی راست “پیروزی” قرار دارند. .

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این انتخابات در درجه اول یک “مساله مردانه” است، زیرا درصد زنان در میان نامزدهای حزب عدالت و توسعه از 2.2٪، حزب جمهوری خواه خلق 9.3٪ و حزب دموکراتیک خلق ها 31٪ تجاوز نمی کند.

انتخابات محلی ترکیه؛ قد بلندترین مرد جهان در انتخابات محلی رای خود را به صندوق انداخت – خبرگزاری آناتولی

انتخابات ترکیه

انتخابات روز یکشنبه می تواند کنترل اردوغان را بر ترکیه عضو ناتو تحکیم کند یا نشان دهنده تغییر در چشم انداز سیاسی این کشور باشد.
همچنین در صورت پیروزی مجدد امام اوغلو، این اتفاق می تواند تاییدی بر انتظار تبدیل شدن او به یک رهبر ملی در آینده باشد.

مرد بازنشسته ای به نام “عمر” یک رای دهنده طرفدار حزب “عدالت و توسعه ” (حزب حاکم) در حوزه رای گیری در استانبول گفت: “امام اوغلو عالی است و وظایف خود را به عنوان شهردار انجام می دهد، اما او با اردوغان قابل مقایسه نیست.”
جمعیت حاضر در خارج از حوزه رای گیری در استانبول، نام رئیس جمهور اردوغان را فریاد می زدند.

 مرکز رای گیری در استانبول –  31 مارس 2024 – رویترز

مرکز رای گیری در استانبول - 31 مارس 2024 - رویترز

رای دادن شهروندان قرقیزی تبار در شهر وان ترکیه – خبرگزاری آناتولی

انتخابات ترکیه

مهندس مورات ارکان (60 ساله) از ایفای نقش فعال اردوغان در مبارزات انتخاباتی حزبش قبل از انتخابات ابراز نارضایتی کرد و گفت رئیس جمهوری باید بی طرف باشد.

او پس از رای دادن در استانبول گفت: “اکرم امام اوغلو همان رئیس‌جمهوری است که ما آرزویش را داریم. با طبیعت سازنده و خندانش که همه را در بر می‌گیرد”.

در جنوب شرقی ترکیه، گروه های رقیب با اسلحه، چوب و سنگ درگیر شدند که یک نفر کشته و 11 نفر زخمی شدند. خبرگزاری دولتی آناتولی گفت که یک نامزد دیگر در درگیری کشته و چهار نفر زخمی شدند.

خبرگزاری آناتولی

انتخابات ترکیه

خبرگزاری آناتولی افزود: در درگیری در سانلیورفا 16 نفر زخمی شدند، در حالی که شهردار روستای افیون کاراهیسار در غرب با چاقو زخمی شد. یک نفر در بورسا به ضرب گلوله کشته و دو نفر زخمی شدند.

  مخالفان دولت در استانبول و آنکارا برنده شدند

شمارش آرا انتخابات ترکیه نشان داد که نامزدهای مخالف در آنکارا، پایتخت و شهر استانبول به پیروزی قاطعی در انتخابات این دو شهر کلیدی ترکیه رسیده اند.

شهردار استانبول، “اکرم امام اوغلو” و شهردار آنکارا “منصور یاواش” برای بار دیگر در سمت خود ابقا شدند.

انتخابات شهرداری ها در ترکیه

انتخابات شهرداری ها در ترکیه

انتخابات شهرداری در استانبول / اوزان کوسه – خبرگزاری فرانسه

زنی در جریان انتخابات شهرداری ترکیه در استانبول رای خود را به صندوق انداخت [اوزان کوسه/ خبرگزاری فرانسه]

دولت باغچلی، رهبر حزب حرکت ملی ترکیه در مدرسه آنیت‌تپه در آنکارا رای داد – خبرگزاری آناتولی

انتخابات ترکیه

خبرگزاری آناتولی نوشت: شهروندان خارجی‌تبار در استان آنتالیا نیز برای شرکت در انتخابات محلی و شهرداری ترکیه به پای صندوق‌های رای رفتند.

این شهروندان که از کشورهایی مانند روسیه، قزاقستان، اوکراین، آلمان و قرقیزستان به آنتالیا آمده و تابعیت ترکیه را دریافت کرده‌اند، امروز رای دادند.

ایرینا بالجی، رئیس انجمن هنر و فرهنگ روسیه در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اعلام کرد که 20 سال است در آنتالیا زندگی می‌کند و امروز از حق رای‌‌گیری که به آنها داده شد، استفاده کرده است. در آنتالیا حدود 125 هزار تبعه خارجی زندگی می‌کنند.

شهروندان خارجی‌تبار در استان آنتالیا نیز در انتخابات محلی ترکیه شرکت کردند – خبرگزاری آناتولی

انتخابات ترکیه

  اوزگور اوزل رهبر حزب جمهوری خلق (مهمترین حزب مخالفان) برای شرکت انتخابات محلی در استان مانیسا به پای صندوق رای رفت – خبرگزاری آناتولی

انتخابات ترکیه

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
عصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا