میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سراسر جهان

اقامه نماز در مسجد تاریخی یونان پس از 100 سال (+فیلم)

در آتن، پایتخت یونان، مسلمانان تا سال ۲۰۲۰ به نمازخانه‌های غیررسمی تکیه می‌کردند، زمانی که اولین مسجد شهر با حمایت دولت در‌های خود را باز کرد.

تبلیغ در عصر ترکیه

نمازگزاران در یک شهر ساحلی یونان برای اولین بار پس از صد سال نماز عید فطر را در مسجد جامع برگزار کردند.

در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه، نمازگزاران برای اقامه نماز عید سعید فطر به مسجد تاریخی ینی به معنای مسجد جامع جدید، واقع در شهر تسالونیکی یونان هجوم آوردند.

روز چهارشنبه، این مسجد برای اولین بار از دهه ۱۹۲۰ شاهد برگزاری نماز بود. این مسجد توسط یهودیانی که در امپراتوری عثمانی به اسلام گرویدند ساخته شده است.

اسماعیل بدرالدین، یکی از اعضای اقلیت مسلمان یونان که در میان حدود ۷۰ نمازگزار بود، گفت: ما نمی‌دانستیم این مسجد وجود دارد. او ادامه داد: با اینکه ۶۳ سال است اینجا زندگی می‌کنم، اما اولین بار است که می‌بینمش… به ما گفتند که بعد از ۱۰۰ سال برای اولین بار درهایش باز شده و مسجد خیلی زیبایی است.

مانند بسیاری از مساجد در یونان، کاربری این بنا در طول چند دهه چندین بار تغییر کرده است. قبل از اینکه به موزه تبدیل شود، مدت کوتاهی به عنوان پناهگاهی برای پناهندگان مورد استفاده قرار گرفت.

طه عبدالجلیل، امام جماعت این مسجد، گفت که افتتاح مسجد ینی برای نماز در پایان ماه مبارک رمضان پیام بسیار خوبی دارد و آن این است که بین مسلمان بودن و شهروند بودن هیچ تناقضی وجود ندارد. وی افزود: این امر بسیار خوب و بسیار مهم است و البته این گونه طرح‌ها در آینده مورد پذیرش و قدردانی قرار خواهند گرفت.

اکثریت قریب به اتفاق در یونان مسیحیان ارتدوکس هستند، در حالی که جامعه مسلمان عمدتاً متشکل از مهاجران و بازدیدکنندگان است.

در آتن، پایتخت یونان، مسلمانان تا سال ۲۰۲۰ به نمازخانه‌های غیررسمی تکیه می‌کردند، زمانی که اولین مسجد شهر با حمایت دولت در‌های خود را باز کرد.

مسجد دو طبقه ینی در تسالونیکی در سال ۱۹۸۶ مرمت شد و از آن زمان به عنوان مکانی برای برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی که توسط شهرداری شهر برگزار می‌شود مورد استفاده قرار گرفت.

قبل از نماز عید فطر در روز چهارشنبه، کارگران نقاشی‌هایی را که به عنوان بخشی از یک نمایشگاه بوده پوشش دادند.

در نماز عید فطر حدود ۷۰ نمازگزار، ترکیبی از گردشگران، اعضای اقلیت مسلمان یونان، دانشجویان خارجی که در تسالونیکی تحصیل می‌کنند و پناهندگانی که به این شهر یونانی پناه برده اند، شرکت کردند.

منبع
فرارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا