میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

ابتلای ۱۰ نفر در کردستان به بیماری سیاه زخم

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: شایع ترین نوع بیماری سیاه زخم، نوع پوستی آن است که از طریق ارتباط فرد با خود دام یا گوشت دام مبتلا می‌شود.

تبلیغ در عصر ترکیه

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت استان از ابتلای ۱۰ نفر از هم استانی ها به بیماری سیاه زخم در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

دکتر جهانبخش یوسفی با اعلام این خبر گفت: در سال ۱۴۰۲، ۱۰ نفر از هم استانی های عزیزمان به بیماری سیاه زخم مبتلا شدند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: شایع ترین نوع بیماری سیاه زخم، نوع پوستی آن است که از طریق ارتباط فرد با خود دام یا گوشت دام مبتلا می‌شود.

دکتر یوسفی افزود: از دیگر موارد این بیماری می‌توان به نوع گوارشی که از طریق مصرف گوشت و نوع تنفسی که باعث درگیری ریوی می‌شود نام برد.

سگ عامل ۸۴ درصد حیوان گزیدگی در کردستان

جهانبخش یوسفی، با اشاره به اینکه حیوان گزیدگی در شهرها نسبت به روستاها روبه افزایش است گفت: سال ۱۴۰۲، در استان کردستان ۳ هزار ۴۴۲ مورد حیوان گزیدگی داشتیم که بیش از نیمی از آن در جمعیت شهری ما رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه سگ ها عامل قطعی انتقال بیماری کشنده هاری می باشند، افزود: سگ ها علاوه بر انتقال بیماری هاری که بسیار کشنده می باشد مخزن انتقال بیماری کیست هیداتیک، لپتو سپیروز، سالک، لشمانیوز، سالمو نلوز، تب مالت هستند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری ها از روش های پیشگیری از این بیماری خبر داد و گفت: آموزش و فرهنگ سازی جمعیت برای عدم غذا دادن به سگ های آزاد، اجرای کامل دستور العمل کنترل جمعیت سگ ها، ساماندهی سایت های دفع زباله و مراجعه فوری به واحد پیشگیری و مراقبت هاری در هرساعت از شبانه روز بسیار مهم و باعث کاهش صدمات ناشی از حیوان گزیدگی خواهد داشت.

دکتر جهانبخش یوسفی بر تصور غلط مردم به اینکه گربه باعث انتقال هاری نمی‌شود تاکید کرد و گفت: گربه از طریق چنگ زدن باعث انتقال این بیماری کشنده می‌شود.

وی، با اشاره به اینکه واکسینه کردن این حیوانات محافظت قطعی در برابر انتقال بیماری منتقله به انسان نمی دهد، گفت: باور غلط برخی از مردم این است که واکسینه کردن و نظارت دامپزشک موجب انتقال بیماری این حیوانات به انسان نمی‌شود اما باید دانست که برخی عوامل بیماری زا در ظاهر حیوان مشخص نیست اما قابلیت انتقال بیماری را دارد.

یوسفی خاطرنشان کرد: بیماری هاری یک بیماری ویروسی است که در دستگاه اعصاب مرکزی به واسطه گاز گرفتگی و انتقال ترشحات آلوده از حیوان هار به انسان منتقل می‌شود و اگر در زمان مناسب واکسن و سرم ضدهاری برای فرد گاز گرفته شده استفاده نشود متاسفانه ابتلای انسان به هاری ۱۰۰ درصد کشنده است که سال گذشته متاسفانه ۱۸ مورد مرگ ناشی از هاری در کشور رخ داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا