میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرهاخبرهای ویژه

آمار جدید تلفات زلزله در ترکیه: 97000 کشته و مجروح

بروز شده در عصر روز 21 بهمن 1401

تبلیغ در عصر ترکیه

آخرین آمار تلفات زلزله ترکیه تا عصر روز 21 بهمن 1401 حاکی از استمرار سیر صعودی قربانیان است. تا این لحظه،19 هزار و 388 نفر کشته و 77 هزار و 711 تن دیگر مجروح شده اند.

در همین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جریان بازدید از مناطق زلزله زده در استان غازی آنتپ گفت: در جریان زلزله اخیر ۶ هزار و ۴۴۴ ساختمان و بنا نیز تخریب شده است.

وی وعده داد که تا یک سال آینده همه خانه‌های تخریب شده در اثر زلزله در ۱۰ استان جنوبی ترکیه نوسازی خواهد شد.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین اظهار کرد: علاوه بر برنامه‌ریزی برای احداث ساختمان‌های تخریب شده در مدت یک سال، به هر خانواده آسیب دیده از زلزله نیز ۱۰ هزار لیره ترک(حدود ۵۰۰ یورو) به صورت بلاعوض پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به بسیج کلیه عوامل دولت ترکیه برای کاستن از مشکلات مردم مناطق زلزله زده و گسیل کمک‌های غیرنقدی به این مناطق در ۱۰ استان بحران‌زده گفت: از همه مردم ترکیه قدردانی می‌کنم که حساسیت نشان داده و به دولت اعتماد کردند.

اردوغان خطاب به مردم مناطق زلزله‌زده ترکیه بیان کرد: نگران نباشید، همان طور که تاکنون در جریان زلزله در استان وان، بینگول، الازیغ، مالاتیا و ازمیر اقدام کردیم، خانه‌های تخریب خود در این ۱۰ استان را نیز ساخته و به صاحبان آنها تحویل می‌دهیم.

وی همچنین با اشاره به تایید وضعیت فوق‌العاده اعلام شده سه ماهه در ۱۰ استان زلزله‌زده در مجلس ملی ترکیه و آغاز اجرای آن از امروز، از ادامه تلاش‌ها برای آواربرداری در مناطق زلزله زده خبر داد.

رئیس جمهور ترکیه خطاب به رقبای سیاسی خود نیز اظهار کرد: شهروندان ترکیه به کسانی که می‌خواهند این بحران زلزله را به بهانه سیاسی علیه دولت تبدیل کنند، هرگز این اجازه را نخواهند داد.

وی با بیان این که در برخی جاهای مناطق زلزله زده متاسفانه مراکز خرید و بازارها غارت شده است، تاکید کرد: پس از آغاز وضعیت فوق‌العاده از امروز، دولت این فرصت را خواهد داشت تا علیه کسانی که از این وضعیت سوء‌استفاده کرده و مرتکب فساد و اقدام خلاف قانون شوند، مداخله کند.

زمین لرزه بزرگی بامداد دوشنبه جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند. در جریان این زمین لرزه ۷.۸ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۰۴:۱۷ دقیقه بامداد خسارت‌های زیادی به ساختمان‌ها وارد شد و تیم‌های نجات و جستجو در حال آوار برداری و نجات کسانی هستند که در زیر آوارها گرفتار شده‌اند.

در پی این زلزله، اردوغان رئیس جمهور ترکیه یک هفته عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

بسیاری از کشورهای جهان در پیام‌هایی با دولت و ملت‌های ترکیه و سوریه ابراز همدردی و همبستگی کردند.

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا