میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
اقتصادخبرهای ویژه

آمار جالب از گردشگری ترکیه در سال 2022/ ایرانی ها: فقط 5 درصد/ استانبول: 16 میلیون شهروند، 16 میلیون توریست

تبلیغ در عصر ترکیه

عصر ترکیه – تعداد گردشگران خارجی که سال 2022 از ترکیه دیدن کرده اند از 44 میلیون نفر گذشت.

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در جدیدترین آمار خود خبر داد که سال گذشته میلادی، تعداد گردشگران خارجی ترکیه دقیقاً 44 میلیون و 564 هزار و 395 نفر بوده است.

به گزارش عصر ترکیه، این رقم 80 درصد بیش از سال 2021 است. همچنین 7 میلیون شهروند ترک که در خارج از کشورشان زندگی می کنند نیز در این سال به کشورشان سفر کرده اند که با احتساب آنها، تعداد افرادی که طی سال قبل از خارج به ترکیه ارز وارد کرده اند، از 51 میلیون نفر گذشته است.

آلمانی ها با 5 میلیون و 679 هزار در رده اول گردشگران ترکیه قرار دارند.
پس از آنها، روس ها با 5 میلیون و 232 هزار گردشگر عنوان دوم را به خود اختصاص داده اند.

در این سال همچنین 3 میلیون و 371 هزار شهروند انگلیسی به ترکیه سفر کرده اند تا در جایگاه سوم گردشگری ترکیه قرار بگیرند.

ترکیه، پیش از همه گیری کرونا در سال 2019 میلادی، 45 میلیون و 100 هزار گردشگر داشت که رکورد همه اعضار این کشور بود. اینک و پس از فروکش کردن کرونا، ترکیه به آن عدد نزدیک شده و پیش بینی می شود در سال جدید میلادی، شاهد رکورد جدیدی در این زمینه باشد.

 چند ایرانی به ترکیه سفر کردند؟

در سال 2012 میلادی، تعداد ایرانی هایی که از ترکیه بازدید کرده اند 2 میلیون و 331 هزار و 76 نفر بوده که نسبت به سال قبل از آن، 5.23 درصد افزایش داشته است. با این حساب، ایرانی ها در رده ششم گردشگران خارجی ترکیه قرار می گیرند.

برغم تصور برخی ها که بر این باورند حضور ایرانی ها در ترکیه این کشور را آباد کرده است(!) نگاهی به آمار و ارقام حاکی از آن است که تعداد گردشگران ایرانی در ترکیه، حدود 5 درصد کل گردشگران این کشور است. هر چند که سیاست های نادرست گردشگری در ایران باعث شده است سهم مهمی از گردشگران جهانی که می توانست برای ایران باشد، نصیب کشورهای دیگر و از جمله ترکیه شود که با هدفگذاری و برنامه ریزی اصولی، تبدیل به یکی از قطب های گردشگری جهان شده است.

از سوی دیگر با توجه به قدرت بالای یورو و دلار در برابر لیر، گردشگرانی که با این پول های ملی خود به ترکیه سفر می کنند، ارز بیشتری وارد این کشور می کنند و از این رو، بر آورد می شود سهم ارزی گردشگران ایرانی در ترکیه از 5 درصد هم کمتر باشد. ضمن این که گردشگران کشورهای حوزه خلیج فارس نیز از پرخرج ترین مسافران ترکیه اند.

10 کشوری که بیشترین گردشگر را به استانبول فرستادند

کلانشهر استانبول در سال 2022 پذیرای 16 میلیون گردشگر خارجی بوده است. این بدان معناست که به ازای هر یک شهروند استانبول، یک گردشگر خارجی به این شهر آمده است که در نوع خود جالب توجه است.

روس ها در جدول گردشگری استانبول با 1.5 میلیون نفر رده نخست را به خود اختصاص داده اند.
آلمانی ها با یک میلیون 237 هزار نفر دوم هستند و ایرانی ها با یک میلیون و 98 هزار نفر در جایگاه سوم گردشگری استانبول قرار دارند.

کشورهای توریست فرست دیگر نیز عبارتند از:
چهارم: آمریکا: 717 هزار نفر
پنجم: انگلیس: 613 هزار نفر
ششم: فرانسه: 567 هزار نفر
هفتم: اسرائیل: 473 هزار نفر
هشتم: عراق: 424 هزار نفر
نهم: عربستان سعودی: 390 هزار نفر
دهم: کویت: 389 هزار نفر ( این عدد حدود 9 درصد جمعیت کل کویت است!)

به گزارش عصر ترکیه و بر اساس گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری(WTTC) استانبول در سال 2022 میلادی، رتبه ششم جهان از نظر هزینه کرد توریست های خارجی را به خود اختصاص داد و 13 میلیارد و 130 میلیون دلار کسب درآمد کرد و در جایگاهی بالاتر از نیویورک و پاریس و بارسلون ایستاد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. علت اینکه آمار ایرانیا اینقدر پایینه، بخاطر اینه که، ایرانیا دیگه به ترکیه بعنوان مقصد تفریحی نگاه نمیکنند. و مدتهاست مشغول خرید خانه در ترکیه هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا