میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

آخرالزمان زمین نزدیک است؟

ساکنان دره سلیکون ادعا می‌کنند که هوش مصنوعی می‌تواند پایان جهان را رقم بزند؛ با این حال هر روز که می‌گذرد، شواهد تازه‌ای دیده می‌شود که نشان می‌دهد هوش مصنوعی آنقدرها هم پیشرفته نیست که بتواند به این جهان پایان دهد.

تبلیغ در عصر ترکیه

در میان ساکنان دره سیلیکون رایج شده است که ادعا کنند هوش مصنوعی می‌تواند به جهان آنگونه که ما می‌شناسیم پایان دهد. محصولات هوش مصنوعی موجود حتی در نیمی از زمان، عملکرد محدود خود را به درستی انجام نمی‌دهند. وقتی آنها کار می‌کنند، اغلب کاری انقلابی انجام نمی‌دهند. با این حال این هفته بیش از چند نمونه دلیل برای این که این ادعا درست نیست، ارائه شد و نشان داد که هوش مصنوعی به این زودی خطری برای بشریت ایجاد نخواهد کرد.

برای مثال یک چت‌بات در یک نمایندگی خودرو در کالیفرنیا این هفته پس از اینکه کاربران خسته وب متوجه شدند که مانند اکثر برنامه‌های هوش مصنوعی، می‌توانند آن را فریب دهند تا انواع چیزهای عجیب و غریب را بیان کنند، در فضای مجازی پخش شد. مهم‌تر از همه، این ربات به یک پسر پیشنهاد فروش یک Chevy Tahoe مدل 2024 را به یک دلار داد.

OpenAI نیز، پس از درگیری در ماه نوامبر، هیئت مدیره جدیدی دارد، اما طبق مجموعه دستورالعمل‌هایی که این شرکت روز دوشنبه منتشر کرد، آنها می‌توانند سام آلتمن را در مورد هر تصمیمی که می‌گیرد، رد کنند. این بدان معناست که اگر OpenAI هوش عمومی مصنوعی (AGI) ایجاد کند، یک سیستم هوش مصنوعی هوشمندتر از انسان خواهد بود، با این حال هیئت مدیره در راه اندازی آن حرف آخر را خواهد زد.

در سال گذشته، کامپیوترها شروع به رفتار عجیب انسانی کردند. همانطور که یک کارشناس از OpenAI می‌گوید، می‌توانید هوش مصنوعی را به عنوان یک مغز دیجیتال در نظر بگیرید، مغزی که مستقیماً از مغز انسان الگوبرداری شده است. درست مانند یک کودک خردسال، هوش مصنوعی مشوق‌هایی دارد و از اطرافیانش می‌آموزد. با این حال اگر ChatGPT یک کودک خردسال بود و در یک شرکت 90 میلیارد دلاری OpenAI، رشد می‌کرد و بیش از هر چیز یاد می گرفت که سود را به حداکثر برساند.

در نمونه دیگر، یک اشتباه در اوایل سال جاری زمانی که یک هنرمند D&D تأیید کرد که از برنامه‌های هوش مصنوعی برای به پایان رساندن چندین اثر هنری موجود در کتاب منبع Glory of the Giants استفاده کرده است، باعث شد Wizards of the Coast به طور عمومی استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی را در این فرآیند ممنوع کند و یا سایت بازی‌های ویدیویی Aftermath در حین بررسی نتایج مبهم ارتقاء هوش مصنوعی در مستندهای اخیر و موزیک ویدیوهای اخیر، با موضوع انتقال فاجعه‌بار 4K جدید True Lies و Aliens مواجه شد.

تولیدکننده‌های متن و تصویر نیز قطعاً از بین رفته‌اند. تولیدکنندگان موسیقی آنچنان مورد توجه قرار نگرفته‌اند. مایکروسافت امیدوار است که بتواند این مشکل را برطرف کند. این هفته، این شرکت با استارتاپ هوش مصنوعی Suno همکاری کرد تا یک پلاگین تولید موسیقی را با Copilot ترکیب کند. تا آنجا که برنامه‌هایی که پیام‌های متنی را به آهنگی با صدای باورپذیر تبدیل می‌کنند، قابل توجه است.

در بازخوانی آهنگ‌ها نیز بنظر می‌رسد هوش مصنوعی در چند سال آینده از ادعاهای حق نسخه‌برداری جان سالم به در ببرد، با این حال به نظر نمی‌رسد که عموم مردم برای موسیقی تولید شده توسط هوش مصنوعی تقاضای زیادی داشته باشند.بنابراین به نظر نمی‌رسد هوش مصنوعی آنقدرها پیشرفته باشد که بتواند آخرالزمان جهان را رقم بزند و برای نسل بشر مشکل سال باشد.

منبع
خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا