میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سلامت و زیبایی

خطر در کمین این رنگ پوست | 3 نفر از هر 10 نفر در معرض این بیماری

3 نفر از هر 10 نفر با پوست روشن در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند. در افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پوست دارند و در معرض UVR بالایی قرار دارند، این خطر به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

تبلیغ در عصر ترکیه

دکتر متخصص پوست، خانم دکتر حاتیه پلین دمیرل بولوت، با اشاره به اینکه 3 نفر از هر 10 نفر با پوست روشن در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند، اظهار داشت که سرطان های پوست به سرعت گسترش می یابند و در مورد خال ها نیز هشدار داد.

به گزارش عصر ترکیه، وی با اشاره به موضوع سرطان پوست، بیان کرد که با فرا رسیدن فصل بهار و افزایش تابش نور خورشید، لازم است در این روزها اقدامات پیشگیرانه لازم انجام شود. خانم دکتر بولوت اقدامات لازم برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست را برشمرد.

خانم دکتر بولوت گفت: “سرطان های پوست، یک مشکل جدی بهداشت عمومی است که به سرعت در حال افزایش در سراسر جهان است و می تواند از یک ضایعه سطحی شروع شده و به اعماق نفوذ کند و منجر به تصاویر مخربی شود و در درازمدت حتی منجر به مرگ شود. ما می دانیم که علاوه بر عوامل ژنتیکی، در ایجاد سرطان های پوست، ویژگی های فنوتیپی فرد، زندگی روزمره، قرار گرفتن در معرض آرسنیک و عوامل محیطی، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و همچنین برخی عفونت ها نیز نقش دارند.”

این متخصص پوست گفت: 3 نفر از هر 10 نفر با پوست روشن در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند. در افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پوست دارند و در معرض UVR بالایی قرار دارند، این خطر به طور قابل توجهی افزایش می یابد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید مهمترین عامل خطر در ایجاد سرطان پوست است. علاوه بر این، سن بالا، جنس مذکر، موهای قرمز و زرد، پوست روشن و رنگ چشم روشن عوامل خطر اضافی هستند.

افرادی که به هیچ وجه برنزه نمی شوند و به سرعت می سوزند، به ویژه کسانی که دارای تیپ پوستی فیتزپاتریک 1 – 2 هستند، در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند.

به غیر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استفاده از داروهایی که حساسیت به نور را افزایش می دهند، خطر ابتلا به سرطان پوست را به دلیل افزایش قرار گرفتن در معرض UVR افزایش می دهد.

در برخی از تومورهای پوستی با سیر ملایم تر مانند کارسینوم سلول های بازال، رشد در محل ضایعه رخ می دهد، در حالی که کارسینوم سلول سنگفرشی یا ملانوما بدخیم، که تومورهای تهاجمی تری هستند، متأسفانه می توانند منجر به مرگ شوند.

اگر در صورت، بدن یا خال هایتان، یک نقطه کوچک به نام پاپول مشاهده کردید که به تدریج بزرگتر می شود، شکل آن تغییر می کند، خونریزی با یا بدون خونریزی، دردناک یا بدون درد باشد، یا اگر در خال موجود قبلی “قانون ABCDE” به معنی عدم تقارن، تغییر شکل، نامنظم بودن لبه ها، تغییر رنگ، رشد یا تغییر در شکل و غیر از رشد یا ندولاسیون (برجستگی) که به آن بزرگ شدن می گویند، وجود داشته باشد، حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

با معاینه درماتوسکوپی که انجام خواهیم داد، خطرات خال های شما را مشخص کرده و اقدامات لازم را با هم انجام می دهیم. در صورت لزوم، با سیستم های ردیابی خال در مراکز پیشرفته، خال های شما را ثبت کرده و پیشرفت های بعدی آنها را مشخص می کنیم. ما نقشه خال های شما را ترسیم می کنیم.

اقدامات پیشگیرانه:

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به خصوص در ساعات اوج (10 صبح تا 4 بعد از ظهر) خودداری کنید.

از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر به طور مرتب استفاده کنید.

کلاه، عینک آفتابی و لباس محافظ بپوشید.

به طور مرتب خال های خود را بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر به پزشک مراجعه کنید.

منبع
turkiyegazetesi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا