میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سلامت و زیبایی

آن چه باید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات بدانید

تبلیغ در عصر ترکیه

انجمن سرطان آمریکا تخمین می‌زند که احتمالا در سال ۲۰۲۴ نزدیک به ۳۰۰۰۰۰ مورد جدید سرطان پروستات و حدود ۳۵۰۰۰ مرگ و میر وجود خواهد داشت.

به نقل از سی ان ان، یکی از ابزار‌های حیاتی در این تلاش برای تشخیص و درمان این سرطان رایج آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA است که یک آزمایش خون ساده می‌باشد که بینش‌های ارزشمندی را در مورد سلامت پروستات ارائه می‌دهد. تا سن ۵۰ سالگی مردان باید سالانه این آزمایش را انجام دهند. اگر سابقه خانوادگی دارید، عوامل خطر را دارید یا اگر سیاه پوست هستید ممکن است لازم باشد از سن ۴۰ سالگی این آزمایش را آغاز کنید.

آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات چیست؟

آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات به عنوان سنگ بنای تشخیص زودهنگام سرطان پروستات عمل می‌کند و هنگامی که با سایر آزمایش‌های تشخیصی و ارزیابی‌های بالینی ترکیب می‌شود به شناسایی سرطان پروستات در مراحل اولیه آن کمک می‌کند زمانی که نتایج برای جراحی سرطان پروستات و پرتو درمانی بهترین شانس را برای درمان در اختیار فرد قرار می‌دهند. غربالگری منظم PSA به ویژه برای افراد در معرض خطر مانند افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پروستات یا سن بالا دارند بسیار مهم است. آزمایش خون هم چنین برای یک مرد معمولی در طول معاینه معمول سالانه خود با پزشک مراقبت‌های اولیه ضروری است.

ز دیگری می‌تواند بر سطح PSA تاثیر بگذارد؟

شرایطی مانند بزرگ شدن پروستات، فعالیت جنسی اخیر یا عفونت‌های پروستات همگی می‌توانند در افزایش سطح PSA نقش داشته باشند و به طور بالقوه منجر به هشدار غیر ضروری شوند. با در نظر گرفتن این عوامل در کنار نتایج آزمایش PSA ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند راهنمایی‌های آگاهانه تری ارائه دهند و از مداخلات غیر ضروری اجتناب کنند.

فراتر از PSA برای غربالگری

آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات نیز با پیشرفت در آزمایش‌های ادرار مولکولی و خون و فناوری تصویربرداری فراتر از مرز‌های سنتی خود تکامل یافته است. آزمایش‌های مبتنی بر خون و ادرار اکنون می‌توانند نشانگر‌های ژنتیکی خاص مرتبط با سرطان پروستات را مشخص کنند و بینش‌هایی را در مورد میزان ریسک منحصر بفرد هر بیمار ارائه دهند. هنگامی که این آزمایش‌ها با آزمایش سنتی PSA ترکیب می‌شوند تصویر جامع تری از سلامت پروستات و خطر سرطان بیمار ارائه می‌دهند. این آزمایش‌ها در ترکیب با PSA اولیه می‌توانند به ما کمک کنند تا تعیین کنیم چه کسی از تحقیقات بیش‌تر مانند بیوپسی پروستات بیش‌تر سود می‌برد.

فناوری MRI پروستات نمای دقیق و با کیفیتی از غده پروستات ارائه می‌دهد. این فناوری ما را قادر می‌سازد تا ضایعات مشکوک را در غده پروستات شناسایی کنیم که می‌تواند محل سرطان پروستات باشد. سپس این “نقاط داغ” با استفاده از فناوری فیوژن MRI که در آن تصاویر MRI با تصاویر سونوگرافی زنده در طول بیوپسی پروستات ادغام می‌شوند هدف قرار می‌گیرند. استفاده از این ابزار تصویربرداری امکان تشخیص دقیق سرطان را در طول بیوپسی پروستات می‌دهد. این آزمایش‌های اضافی همراه با هم می‌توانند توانایی ما را برای تشخیص سرطان پروستات افزایش دهند و در نهایت منجر به درمان‌های موثرتر و شخصی‌تر شوند.

 آزمایش و تشخیص بیش‌تر سرطان پروستات برای مردان سیاه پوست

تحقیقات و دستورالعمل‌های اخیر بنیاد سرطان پروستات به روز رسانی قابل توجهی را در غربالگری سرطان پروستات برای مردان سیاه پوست نشان می‌دهد. با تشخیص خطر افزایش یافته آنان دستورالعمل‌ها توصیه می‌کنند که آزمایش اولیه PSA بین سنین ۴۰ تا ۴۵ سال زودتر از توصیه‌های فعلی سایر سازمان‌ها آغاز شود. غربالگری‌های منظم ترجیحا سالانه باید حداقل تا سن ۷۰ سالگی ادامه یابد. هدف این به روزرسانی‌ها رسیدگی به نابرابری‌ها در نتایج سرطان پروستات در میان مردان سیاه پوست و ارائه توصیه‌های ضروری غربالگری نجات بخش است.

طبق یافته‌های اخیر کاهش سن توصیه شده برای آزمایش PSA پایه در مردان سیاه پوست می‌تواند مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات را تا حدود ۳۰ درصد کاهش دهد. انجام این کار بر اهمیت رویکرد‌های غربالگری مناسب برای جمعیت‌های پرخطر به ویژه مردان سیاه پوست که احتمال ابتلا به سرطان پروستات و مرگ ناشی از آن دو برابر بیش‌تر از مردان سفید پوست است تاکید می‌کند.

اقدامات پیشگیرانه به منظور سلامت پروستات برای همه مردان

آزمایش PSA هم چنان ابزاری حیاتی در تشخیص سرطان پروستات است و به مردان فرصتی برای مداخله زودهنگام و نتایج بهتر ارائه می‌دهد. آگاه ماندن در مورد به روز رسانی دستورالعمل‌های غربالگری و درک عوامل خطر فردی امری حیاتی است. با اولویت دادن به مراقبت‌های بهداشتی فعال و درگیر شدن در بحث‌های باز با ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی مردان می‌توانند مسئولیت سلامت پروستات خود را بر عهده بگیرند و به کاهش بار سرطان پروستات در جوامع ما کمک کنند.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا