میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

۱۰ تکنیک روانشناسی که در هر بحثی پیروز خواهید شد!

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چقدر خوب بود اگر ترفندی بلد بودید که برای برنده شدن در بحث‌ها به کمک شما می‌آمد؟ در ادامه، ۱۰ نکته جالب روانشناسی ذکر شده که در این مورد به شما کمک خواهند کرد. این نکات، تکنیک‌های واقعی هستند که هر کسی می‌تواند آن‌ها را یاد گرفته و به کار ببرد.

تبلیغ در عصر ترکیه

۱) دیدگاه طرف مقابل را درک کنید

اولین و احتمالاً مهمترین ترفند روانشناختی برای برتری در هر بحثی، همدلی است.

وقتی بحث می‌کنیم، اغلب آنقدر روی نظرات خود تمرکز می‌کنیم که دیدگاه طرف مقابل را نادیده می‌گیریم. درک، به این معنی نیست که باید با آن‌ها موافق باشید، اما به شما کمک خواهد کرد تا بفهمید که چرا طرف مقابل چنین احساس و نظراتی را دارد.

۲) خونسرد باشید

رعایت این نکته هنگام بحث بسیار مهم است. اگر خونسردی خود را از دست بدهید، احتمالاً چیز‌هایی می‌گویید که بعداً از گفتنشان پشیمان خواهید شد. همچنین باعث می‌شود که کمتر منطقی به نظر برسید. اگر می‌خواهید که در بحث پیروز شوید، قطعاً چنین چیزی به نفعتان نخواهد بود.

۳) از ضمیر «من» به جای «تو» استفاده کنید

این راهکار ساده و در عین حال قدرتمند، می‌تواند تفاوت زیادی را ایجاد کند. به جای اینکه جملات خود را با ضمیر «تو» شروع کنید که ممکن است به صورت اتهام برداشت شده و طرف مقابل را در حالت دفاعی قرار دهد، از ضمیر «من» استفاده کنید.

برای مثال، به جای این که بگویید «تو هرگز به من گوش نمی‌دهی»، می‌توانید بگویید «وقتی صحبت می‌کنم، احساس می‌کنم که صدایم شنیده نمی‌شود». این تغییر کوچک، می‌تواند از تبدیل شدن مکالمه به دعوا جلوگیری کند.

۴) بیشتر شنونده باشید

گاهی اوقات، بهترین راه برای برنده شدن در یک بحث، شنونده بودن است.

گوش دادن فعال، نشان‌دهنده احترام به نظرات طرف مقابل بوده و باعث می‌شود که او هم در مقابل به شما گوش دهد. طبق مطالعات، افرادی که در طول مکالمه سؤالات بیشتری می‌پرسند، دوست‌داشتنی‌تر تلقی می‌شوند. با پرسیدن سؤال به طرف مقابل نشان می‌دهید که نه تنها حرف‌هایشان را می‌شنوید، بلکه واقعاً به آن‌ها گوش می‌دهید.

۵) به دنبال درک متقابل باشید

این مورد، بیشتر درباره طرز فکر شما است. اگر تنها هدفتان پیروزی به هر قیمتی باشد، ممکن است در نهایت برنده بحث باشید، اما در دراز مدت به رابطه‌تان با طرف مقابل آسیب خواهید زد.

در عوض، با هدف درک دیدگاه طرف مقابل و تفاهم وارد هر بحث شوید.

در بسیاری از مواقع، اگر نظرات دیگران موافق با نظرات خودمان نباشد، سریع آن‌ها را قضاوت یا انکار می‌کنیم. اما به یاد داشته باشید که نظر هر کسی بر اساس تجربیات و دیدگاه‌های منحصر به فرد خودش شکل می‌گیرد.

بحث سالم می‌تواند فرصتی برای یادگیری، رشد و رسیدن به درک متقابل باشد.

۶) از عبارات مطلق استفاده نکنید

وقتی در تب و تاب بحث هستید، به راحتی می‌توانید از عبارات مطلق مانند «همیشه» و «هرگز» استفاده کنید. اما گفتن این عبارت‌ها می‌تواند طرف مقابل را وارد فاز تدافعی کرده و به جای حل بحث، آن را تشدید کند.

۷) اشتباهاتتان را بپذیرید

۱۰ تکنیک روانشناسی که در هر بحثی پیروز خواهید شد!

هیچ کس اشتباه کردن را دوست ندارد. اما اشتباه بخشی از انسان بودن است. مشکل این است که وقتی بحث می‌کنیم، غرورمان اغلب مانع اعتراف به اشتباهاتمان می‌شود. حتی زمانی که در اعماق وجود خود می‌دانیم که اشتباه کرده‌ایم، روی موضع خود پافشاری می‌کنیم. این کار باعث می‌شود که لجباز به نظر برسید و کمکی به حل بحث نمی‌کند.

اگر در طول بحث متوجه شدید که اشتباهی مرتکب شده یا چیزی را به اشتباه متوجه شده‌اید، آن را قبول کنید. انجام این کار در دراز مدت، می‌تواند از ایجاد درگیری‌های غیر ضروری جلوگیری کند.

۸) گاهی سکوت کنید

سکوت، ابزاری قدرتمند در بحثی بوده که اغلب آن را نادیده می‌گیریم. وقتی سکوت می‌کنید، طرف مقابل مجبور می‌شود تا جای خالی را پر کرده و افکار و احساساتش را بیشتر بازگو کند. در نتیجه می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد دیدگاه آن‌ها داشته باشید و از آن برای شکل دادن به استدلال‌های خود استفاده کنید.

۹) روی موضوع بحث تمرکز کنید

۱۰ تکنیک روانشناسی که در هر بحثی پیروز خواهید شد!1

در حین بحث، می‌توان به جای پرداختن به موضوع اصلی، شروع به حمله به طرف مقابل کرد. اما حملات شخصی تنها منجر به جریحه دار شدن احساسات و درگیری بیشتر می‌شود.

۱۰) بدانید که چه زمانی بحث را خاتمه دهید

هر بحثی، ارزش وقت و انرژی ما را ندارد. گاهی اوقات، بهترین کار این است که به سادگی بحث را خاتمه دهید.

اگر بحثتان بالا گرفته یا هیچ یک از شما قصد ندارد که موضع خود را تغییر دهد، اشکالی ندارد که استراحت کنید یا حتی موضوع را به کلی کنار بگذارید.

زمان شما ارزشمند است؛ آن را در بحث‌های بی نتیجه هدر ندهید.

منبع: روزیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا