میزیتو
تبلیغ در عصر ترکیه
سلامت و زیبایی

کمبود این ویتامین باعث گرفتگی عضلات می شود

اگر به‌طورمکرر دچار گرفتگی عضلات می‌شوید، میزان منیزیم بدن شما بسیار پایین است. به همین دلیل پزشکان برای بهبود اسپاسم‌های پا، گردن و کمر، مصرف منیزیم را پیشنهاد می‌کنند. البته فقدان منیزیم مشکلات بزرگ‌تری از جمله تب و لرز، هماهنگی ضعیف بین عضلات، اسپاسم عضلانی، بی‌اشتهایی، دوگانگی شخصیتی و افسردگی را نیز به همراه خواهد داشت.

آیا می‌‌دانستید گرفتگی‌های گاه‌وبی‌گاه عضلات ریشه در کمبود برخی ویتامین‌‌ها دارد؟ بسیاری از افراد تصور می‌کنند گرفتگی‌ها فقط به دلیل خستگی است؛ اما اصلی‌ترین دلیل انقباض عضله‌های بدن کمبود برخی ویتامین‌ها محسوب می‌شود. مشکلاتی مانند ضعف، گرفتگی و درد در عضلات، زنگ خطرهایی هستند که نشان می‌دهند بدن نیاز به مصرف برخی ویتامین‌ها دارد. برای رفع این اختلال در عضلات بدن و یافتن پاسخی برای سوال «کمبود کدام ویتامین باعث گرفتگی عضلات می شود؟» اطلاعات این مقاله برای شما مفید خواهد بود. با مصرف ویتامین‌های گفته‌شده در این مقاله زیر نظر پزشک، دیگر دچار گرفتگی یا دردهای ناگهانی عضلات نخواهید شد.

فقدان منیزیم؛ یکی از دلایل انقباض عضلات در طول روز

اگر به‌طورمکرر دچار گرفتگی عضلات می‌شوید، میزان منیزیم بدن شما بسیار پایین است. به همین دلیل پزشکان برای بهبود اسپاسم‌های پا، گردن و کمر، مصرف منیزیم را پیشنهاد می‌کنند. البته فقدان منیزیم مشکلات بزرگ‌تری از جمله تب و لرز، هماهنگی ضعیف بین عضلات، اسپاسم عضلانی، بی‌اشتهایی، دوگانگی شخصیتی و افسردگی را نیز به همراه خواهد داشت.

برای تامین ماده معدنی منیزیم باید از مغز تخمه، بادام هندی، تخمه کدو و تخمه آفتاب‌گردان استفاده کنید. قرص منیزیم نیز باید با تجویز پزشک مصرف شود؛ زیرا مقادیر بیش از حد آن باعث ایجاد سنگ کلیه خواهد شد.

ارتباط گرفتگی عضلات و کمبود ویتامین ب6

ویتامین ب6 در بدن ما پیام‌رسان عصبی محسوب می‌شود که وظیفه انتقال پیام‌های حسی و حرکتی را بر عهده دارد. درصورتی‌که بدن با کمبود این ویتامین مواجه باشد، سلول‌های عصبی دچار اختلال می‌شوند که نتیجه آن گرفتگی و انقباض عضلات در طول روز است. کمبود ویتامین و گرفتگی عضلات ارتباط مستقیمی با هم دارند؛ ازهمین‌رو باید با مصرف منابع طبیعی یا مولتی‌ویتامین‌‌ها،‌ کمبودهای بدن را جبران کنید.

علت گرفتگی عضلات پشت ساق پا چیست؟
بخوانید

با گنجاندن فلفل، اسفناج، سیب‌‌زمینی، نخود سبز، سیب‌‌زمینی شیرین، کلم بروکلی، مارچوبه و شلغم در رژيم غذایی خود، بدن از ویتامین ب 6 غنی خواهد شد. همچنین توصیه می‌شود با مشورت پزشک متخصص از قرص ویتامین ب 6 استفاده کنید. کلم بروکلی و اسفناج علاوه‌بر ویتامین ب 6، مقادیر قابل‌توجهی ویتامین c‌ نیز دارند. ویتامین سی نقش مهمی در سلامت کلی بدن و تقویت سیستم ایمنی ایفا می‌کند.

کمبود ویتامین D؛ عامل دردهای عضلانی

در پاسخ به سوال «کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات پا در خواب میشود؟» پزشکان می‌گویند کمبود ویتامین دی یکی از اصلی‌ترین دلایل این عارضه است. گرفتگی عضلات دست، پا، کمر یا حتی کتف‌ها نیز مربوط به کمبود ویتامین دی در بدن می‌شود. این ویتامین حیاتی تاثیر بسیاری روی کیفیت استخوان‌ها دارد و باعث تقویت آن‌ها خواهد شد. با مصرف منابع خوراکی ویتامین دی مانند قارچ، تخم‌مرغ، میگو و شیر گاو از ویتامین دی به‌صورت طبیعی برخوردار خواهید شد.

قرارگیری زیر نور خورشید یکی از بهترین روش‌هایی است که ویتامین D موردنیاز بدن را تامین می‌کند. مصرف قرص ویتامین دی نیز برای افرادی که نیاز شدید به این ویتامین دارند، پیشنهاد می‌شود.

ضعف و درد عضلات؛ نشانه‌های کمبود پتاسیم

شایع‌ترین دلیل گرفتگی عضلات کمبود ویتامین‌ها است؛ اما فقدان مواد معدنی نیز باعث این اختلال خواهد شد. پتاسیم یک ماده معدنی مهم در همه سلول‌های عصبی و عضلانی محسوب می‌شود. کمبود این ماده معدنی انتقال پیام‌های عصبی را مختل کرده و منجر‌ به گرفتگی‌های شدید عضلانی خواهد شد. موز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع حاوی پتاسیم شناخته می‌‌شود، اما سیب‌زمینی شیرین، اسفناج، آب نارگیل و هندوانه نیز حاوی پتاسیم هستند.

علت گرفتگی عضلات پشت ساق پا چیست؟
بخوانید

برخورداری از میزان کافی پتاسیم برای تولید مثل در آقایان نقش بسیار مهمی دارد و کمبود آن علاوه‌بر ضعف عضلانی باعث مشکلات جنسی نیز می‌شود.

کلسیم؛ دلیل ایجاد اختلال در عضلات و اسپاسم عضلانی در خواب

کلسیم یک ماده معدنی ضروری برای بدن است که برای تولید مولکول‌های عصبی استفاده می‌شود. کمبود این ویتامین کارکرد مولکول‌های عصبی را مختل کرده که نتیجه آن گرفتگی عضلات در طول خواب شب و بیماری است. در پاسخ به سوال «کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات پا در خواب میشود» باید گفت کمبود کلسیم در خون، یکی از اصلی‌ترین دلایل این عارضه است.

با گنجاندن غذاهای دریایی، حبوبات، توفو، میوه‌های خشک، شیر، پنیر و ماست در رژیم غذایی خود از ماده معدنی کلسیم بهره‌مند خواهید شد. کلسیم در قالب قرص نیز تولید می‌شود که برای مصرف آن در دوز مناسب، باید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

کمبود کدام ویتامین باعث گرفتگی عضلات می شود؟ویتامین B12

ویتامین ب 12 در سیستم عصبی و تولید گلبول‌های قرمز نقش بسیار مهمی دارد و کمبود آن باعث اسپاسم عضلانی خواهد شد. یکی از علل زردی پوست و مشاهده لکه‌های پوستی روی دست و پاها نیز کمبود ویتامین ب 12 است. این ویتامین در منابع غذایی متنوعی مانند جگر، گوشت گاو، گوشت بره،‌ مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات یافت می‌شود. استفاده از این مواد خوراکی در رژيم غذایی به‌صورت مرتب، تا حدودی کمبود ویتامین ب12 را جبران می‌کند.

کمبود ویتامین ب 12 علاوه‌بر این که باعث گرفتگی عضلات می‌شود، یکی از اصلی‌ترین دلایل گزگز دست و پا است. اختلال گزگز دست و پا نیز مربوط به فقدان برخی ویتامین‌ها است.

علت گرفتگی عضلات پشت ساق پا چیست؟
بخوانید

انقباض ماهیچه‌ها؛ نشانه‌ فقدان ویتامین e

ویتامین E استقامت فیزیکی بدن را تقویت کرده و انرژی موردنیاز برای فعالیت روزانه را تامین می‌کند. برخورداری از مقدار کافی ویتامین E،‌ برای ورزشکاران نیز اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا فشار اکسیداتیو عضلات را بعد از تمرین‌های ورزشی کمتر خواهد کرد. با گنجاندن منابع طبیعی ویتامین E مانند روغن زیتون،‌ بادام، فندق، بادام‌زمینی، انبه، آووکادو و کلم بروکلی در رژیم غذایی خود،‌ کمبود این ویتامین تا حدودی جبران خواهد شد.

اگر انسولین مصرف می‌کنید، برای مصرف قرص ویتامین e‌ باید با پزشک مشورت کنید؛ زیرا مصرف این دو دارو در یک زمان با یکدیگر تداخل دارد. همچنین ممکن است بدن به ترکیب این دو دارو واکنش نشان دهد که با تحریک موضعی پوست یا حالت تهوع و سردرد همراه خواهد بود.

افراد باید باتوجه‌‌به نوع انسولینی که مصرف می‌کنند، با صلاح‌دید پزشک نسبت به مصرف ویتامین ای اقدام کنند؛ زیرا مدل‌های انسولین‌ تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند.

مصرف انواع مکمل‌ها برای رفع گرفتگی عضلات با تجویز پزشک متخصص

گرفتگی و اسپاسم‌های عضلانی، ریشه در کمبود ویتامین‌هایی دارد که در این مقاله بررسی کرده و تلاش کردیم به سوال «کمبود کدام ویتامین باعث گرفتگی عضلات می شود؟» پاسخ دهیم. مصرف این ویتامین‌ها زیر نظر پزشک و در دوز‌های مناسب به بهبود گرفتگی عضلات کمک می‌‌کند. همچنین شما می‌توانید با استفاده از روش‌هایی مانند ماساژدرمانی یا آب‌درمانی، به رفع اسپاسم عضلانی کمک کنید.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا