میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

چرا جسد هیچ انسانی در لاشه تایتانیک نیست؟

داستان غرق شدن کشتی تایتانیک و اتفاقات عجیب پیرامون این کشتی همیشه جذابیت خاصی داشته است.

تبلیغ در عصر ترکیه

لاشه کشتی تایتانیک اکنون در اعماق اقیانوس قرار دارد، ولی چرا جسد هیچ انسانی در آن نیست

به گزارش گجت نیوز، کشتی افسانه‌ای تایتانیک حدود ۱۱۱ سال پیش غرق شد؛ اما هنوز داستان‌های جذاب زیادی برای روایت دارد. در سپتامبر ۱۹۸۵ بود که لاشه کشتی تایتانیک بالاخره پیدا شد. جالب اینجاست که تیم مربوطه در تلاش برای یافتن تایتانیک نبودند. آنها قصد داشتند دو زیردریایی آمریکایی غرق‌شده در اقیانوس اطلس را پیدا کنند.

معمای پیدا نشدن اجساد مسافران در لاشه کشتی تایتانیک

ارتش آمریکا نگران بود که حادثه زیردریایی‌ها به شوروی ارتباط داشته باشد. آنها همچنین می‌خواستند میزان آسیب‌های وارد شده به محیط‌زیست را بررسی کنند. به‌همین‌خاطر منطقه خاصی را در اقیانوس اطلس مورد بررسی قرار دادند. در واقع داستان تلاش برای پیدا کردن تایتانیک صرفا یک پوشش خبری بود. هرچند که در نهایت لاشه کشتی تایتانیک به‌صورت غیرمنتظره‌ای پیدا شد. نکته عجیب این بود که جسد هیچ انسانی در عرشه کشتی و قسمت‌های مختلف آن دیده نمی‌شد. این موضوع یک سوال مهم را در ذهن افراد مختلف ایجاد کرد.

titanic ship1 copy 620x465

جیمز کامرون، کارگردان فیلم معروف تایتانیک بهتر از همه موقعیت را توصیف می‌کند. او تاکنون ۳۳ بار از لاشه کشتی تایتانیک بازدید کرده و گفته می‌شود که حتی بیشتر از کاپیتان کشتی در آن حضور داشته است. به گفته کامرون شما می‌توانید در قسمت‌های مختلف کشتی لباس‌ها و کفش‌های گوناگون را مشاهده کنید. این موضوع نشان می‌دهد که قطعا برای مدتی جسد افراد در کشتی وجود داشته است. هرچند که هیچ نشانه‌ دیگری از انسان دیده نمی‌شود.

طبیعتا افراد طرفدار تئوری‌های توطئه خیلی زود ماهیت حادثه را زیر سوال بردند؛ اما دانشمندان دلایل متعددی و محکمی را ارائه دادند. اولین دلیل به جلیقه‌های نجات مربوط می‌شود. تعداد زیادی از مسافران و خدمه جلیقه نجات بر تن داشتند. این جلیقه‌ها نتوانستند در نجات افراد موفق شوند؛ اما اجساد آنها را روی آب شناور نگه داشتند. به‌باور کارشناسان پس از غرق شدن تایتانیک، یک طوفان بزرگ اجساد را پراکنده کرده است. پس از آن نیز جریان‌های اقیانوسی سبب شده‌اند اجساد از کشتی بیشتر فاصله بگیرند.

titanic wreck bow copy copy 620x434

طبیعتا تعدادی از مسافران نیز درون کشتی گرفتار شده بودند. این افراد به همراه تایتانیک به اعماق اقیانوس رفتند. جایی که مردار‌خوارهای دریایی (ماهی و جانوران دیگر) منتظرشان بودند. شاید بگویید که استخوان انسان در لاشه کشتی های قدیمی‌تر نیز پیدا شده است، ولی چرا در مورد تایتانیک اینگونه نیست؟ مسئله به محل حضور این کشتی معروف برمی‌گردد.

کشتی تایتانیک در عمق ۳.۸ کیلومتری آب قرار دارد. این در حالی است که اگر فردی از عمق ۹۱۴ متری دریا بگذرد، وارد منطقه عمق جبران کلسیم کربنات خواهد شد. در این منطقه کلسیم کربنات (ترکیب اصلی سازنده استخوان‌ها) در آب حل می‌شود. بنابراین پس از اینکه ماهی‌ها پوست و گوشت قربانیان کشتی تایتانیک را خوردند، استخوان‌ها در معرض آب قرار گرفتند و خیلی زود حل شدند.

titanic ship copy copy 620x413

البته این افراد تنها قربانیان حادثه تایتانیک نیستند. در سال ۲۰۲۳ پنج فرد علاقه‌مند به گردشگری تصمیم گرفتند با زیردریایی تایتان از لاشه تایتانیک بازدید کنند. هرچند که فشار شدید آب سبب شد زیردریایی منفجر شده و تمامی سرنشینان جان خود را از دست بدهند. برای یادآوری باید گفت که فشار آب در نزدیکی لاشه کشتی تایتانیک ۳۹۰ برابر بیشتر از سطح است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا