میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
ورزش

ورزشگاه‌ های المپیک ۲۰۲۴ پاریس: از کاخ باشکوه تا استادیوم مدرن (عکس)

سی و سومین دوره بازی‌های المپیک از ۵ تا ۲۱ مرداد ماه در پاریس برگزار می‌شود و ورزشگاه‌های مختلفی میزبان این رقابت‌ها خواهند بود. در این گزارش به معرفی برخی از این ورزشگاه‌ها می‌پردازیم.

تبلیغ در عصر ترکیه

سی و سومین دوره بازی‌های المپیک از ۵ تا ۲۱ مرداد ماه در پاریس برگزار می‌شود و خبرگزاری تسنیم در گزارشی به بررسی ورزشگاه‌های محل برگزاری مسابقات می‌پردازد.

به گزارش تسنیم، سی و سومین دوره بازی‌های المپیک قرار است از ۵ تا ۲۱ مرداد ماه در پاریس برگزار شود. کاروان ایران قرار است با ۴۰ ورزشکار متشکل از ۲۹ مرد و ۱۱ زن در این رویداد مهم شرکت کند. قرار است مسابقات این دوره در چندین مرکز ورزشی و ورزشگاه‌های قدیمی برگزار شود که در زیر نگاهی به سالن‌هایی که ورزشکاران کشورمان قرار است در آن بازی کنند، می‌اندازیم:

تیراندازی

مرکز تیراندازی شاتورو از ۳۴۰ ورزشکار المپیکی و ۱۶۰ ورزشکار پارالمپیک که در مسابقات تیراندازی در بازی‌های پاریس ۲۰۲۴ با یکدیگر به رقابت می‌پردازند، استقبال می‌کند. این مکان منحصر به فرد که توسط فدراسیون تیراندازی فرانسه در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد، یکی از بزرگترین‌ها در نوع خود در اروپا است.

این مرکز به چندین میدان تیر مجهز است و بنابراین می‌تواند میزبان همه رویداد‌های تیراندازی در بازی‌ها باشد. در سال ۲۰۲۲ در این مرکز ساختمان «فینال» جدیدی ساخته شد و اکنون می‌تواند فینال‌های بین‌المللی تپانچه و تفنگ را برگزار کند. این ساختمان میزبان تمامی فینال‌های تیراندازی داخل سالن در طول بازی‌های پاریس ۲۰۲۴ خواهد بود.

در ژوئیه ۲۰۲۲، هیئت مدیره پاریس ۲۰۲۴ طرح‌هایی را تصویب کرد که مرکز تیراندازی شاتورو را به محل برگزاری مسابقات بازی‌های پاریس ۲۰۲۴ تبدیل کند. این مرکز برای ۱۵ رویداد تیراندازی المپیک و ۱۳ رویداد تیراندازی پارالمپیک در سال ۲۰۲۴ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مرکز تیراندازی شاتورو پس از بازی‌ها همچنان برای رویداد‌های بین‌المللی تیراندازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تیراندازی

ژیمناستیک

Bercy Arena یک مکان نمادین برای فرهنگ و ورزش در پاریس و سراسر فرانسه است که به راحتی با طراحی هرمی آن که از چشم‌انداز منطقه ۱۲ پاریس متمایز است، قابل شناسایی است. این مکان که در سال ۱۹۸۴ ساخته شده است، نه تنها میزبان رویداد‌های ورزشی سطح بالا مانند رولکس پاریس مسترز (یک تورنمنت بین‌المللی تنیس مردان از تور ATP) و دور‌های پایانی مسابقات قهرمانی هندبال زنان اروپا در سال ۲۰۱۸ است، بلکه کنسرت‌هایی با حضور برجسته فرانسوی و نوازندگان بین‌المللی از جمله مدونا، دفت پانک، جانی هالیدی و پل مک کارتنی در این سالن برگزار شده است.

Bercy Arena که بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای مدرن‌سازی زیرساخت‌های خود بازسازی شده است، اکنون تمام کار‌های لازم برای میزبانی مسابقات بزرگ و رویداد‌های فرهنگی را مشخص می‌کند. از زمان ساخت، این مکان چند ورزشی در حال حاضر پذیرای بیش از ۳۰ میلیون تماشاگر در صد‌ها رویداد، از دوومیدانی گرفته تا بسکتبال، هاکی روی یخ و موتور کراس بوده است.

همانطور که قبل از بازی‌ها اتفاق افتاد، برسی آرنا همچنان میزبان رویداد‌های فرهنگی و ورزشی مهم پاریس خواهد بود و طراحی چند منظوره آن را به مکانی نمادین برای فرهنگ در فرانسه تبدیل کرده است.

ژیمناستیک

کشتی

در طول بازی‌های پاریس ۲۰۲۴، ورزشگاه معتبر Champ de Mars Arena بسیار فراتر از نامی که در حال حاضر با آن شناخته می‌شود، تبدیل خواهد شد، زیرا ساختمان موقت ۱۰۰۰۰ مترمربعی آن میزبان مسابقات المپیک خواهد بود.

این ساختمان توسط معمار Jean-Michel Wilmotte طراحی شد. سازه چوبی آن با منحنی‌های هماهنگ و زیبایی‌شناسی که منعکس کننده کاخ بزرگ است، در ابتدای سال ۲۰۲۱ در مقابل مدرسه École Militaire ساخته شد. به لطف استفاده از مصالح پایدار و ساختار ساختمان، این پروژه کاملاً با استاندارد‌های زیست محیطی مورد نیاز پاریس ۲۰۲۴ مطابقت دارد.

این مکان برای میزبانی رویداد‌های هنری، مد و ورزشی که معمولاً در شبستان برگزار می‌شود، ایجاد شده است. همچنین صحنه رویداد‌های فرهنگی است که توسط Réunion des Musées Nationaux – Grand Palais آغاز شده است.

این تأسیسات موقت در اواخر سال ۲۰۲۴ برچیده می‌شود و به این ترتیب اثری از بازی‌های المپیک یا پارالمپیک باقی نخواهد ماند. می‌توان از آن با پیکربندی‌های متعدد در مکان دیگری استفاده کرد که هنوز مشخص نیست.

کشتی

تکواندو و شمشیربازی

کاخ بزرگ یک مکان باشکوه در قلب پاریس است. به لطف پیشرفته‌ترین تکنیک‌های ساخت و ساز در آن زمان، کاخ بزرگ که برای نمایشگاه جهانی پاریس در سال ۱۹۰۰ ساخته شد، به دلیل شبستان باشکوه و سقف شیشه‌ای خود در سراسر جهان مشهور است. برای ساخت این شبستان به بیش از ۶۰۰۰ تن فولاد نیاز بود. کاخ بزرگ که قبلاً هرگز از بازسازی کامل بهره نبرده بود، در حال بازسازی است و در ۱۵ آوریل برای میزبانی بازی‌های المپیک و پارالمپیک در شبستان بازگشایی می‌شود.

این مکان نمادین به عنوان یک ویترین معتبر برای بسیاری از رویداد‌های مختلف ورزشی و هنری، سابقه طولانی دارد. به عنوان مثال، Grand Palais هر ساله میزبان چندین نمایشگاه از هنرمندان سراسر جهان است و صحنه مسابقات جهانی شمشیربازی در سال ۲۰۱۰ بود. هر سال بیش از دو میلیون بازدید کننده از برنامه فرهنگی غنی ارائه شده توسط این مکان برجسته لذت می‌برند، که پس از بازسازی، از بازی‌های المپیک و پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴ استقبال خواهد کرد.

پس از پاریس ۲۰۲۴، کاخ بزرگ که در بهار ۲۰۲۵ به طور کامل بازگشایی خواهد شد، میزبان رویداد‌های فرهنگی در طول سال خواهد بود.

تکواندو

دوومیدانی

هتل دو ویل – تالار شهر پاریس – و میدان همنام آن میزبان رویداد‌هایی در مرکز پایتخت فرانسه در طول بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس خواهند بود. این مکان تاریخی، که در حاشیه رودخانه معروف سن قرار دارد، شاهد شروع افسانه‌ای‌ترین مسابقه مسافت‌های طولانی بازی‌ها خواهد بود یعنی ماراتن.

شما نمی‌توانید نمای باشکوه هتل دو ویل را که ۱۴۳ متر عرض و ۱۸.۸۰ متر ارتفاع دارد را از دست بدهید. هتل نئو رنسانس توسط معماران تئودور بالو و ادوارد دپرتز در محل دقیقی که هتل دو ویل سابق قرار داشت تا زمانی که در کمون پاریس در سال ۱۸۷۱ به آتش کشیده شد، ساخته شد.

میدان روبروی تالار شهر که قبلاً در سال‌های گذشته به آن میدان گرو (Place de Grève) می‌گفتند، به عنوان Place de l’Hôtel de Ville شناخته می‌شود و به کانون نمایشگاه‌ها و سایر جاذبه‌های فرهنگی تبدیل شده است. در تابستان ۲۰۲۴، به عنوان پس‌زمینه‌ای عالی برای ورزشکارانی که در ماراتن ۴۲.۱۹۵ کیلومتری شرکت می‌کنند، عمل خواهد کرد.

منطقه شروع ماراتن یک مجموعه موقت است که پس از پایان بازی‌ها برچیده می‌شود.

میدانی

تیروکمان و دوچرخه‌سواری جاده

Esplanade des Invalides باغ یکی از زیباترین بنا‌های تاریخی پاریس است. این باغ در یک فضای سبز وسیع در منطقه هفت که در مقابل هتل باشکوه Hotel des Invalides واقع شده است.

در قلب پاریس، این باغ به یکی از مقاصد تفریحی تبدیل شده است که پاریسی‌ها و گردشگران می‌توانند از ورزش، موسیقی و پیاده‌روی لذت ببرند. در سال ۲۰۲۴، تاریخ، فرهنگ و ورزش سطح بالا در این موقعیت استثنایی به هم خواهند پیوست، جایی که کمانداران مدال‌های المپیک و پارالمپیک را هدف قرار خواهند داد.

Hôtel des Invalides در زمان سلطنت لویی چهاردهم در سال ۱۶۸۷ به عنوان یک بیمارستان نظامی و خانه بازنشستگان برای جانبازان جنگ ساخته شد. امروزه این بنای مشهور جهانی شامل موزه‌ها و بنا‌های تاریخی نظامی فرانسه و همچنین مقبره ناپلئون بناپارت است. درست روبروی آن، پل زیبای Pont Alexandre III سایت را به Grand Palais در ساحل سمت راست رود سن متصل می‌کند.

در سال ۲۰۲۴ این محل صحنه‌ای برای مسابقات تیراندازی با کمان خواهد بود که با جهت‌گیری شمالی-جنوبی مشخص می‌شود. در دو طرف غربی و شرقی آن ردیفی از درختان احاطه شده است. موقعیت آن در قلب پاریس، در یک منطقه اختصاصی برای بازی‌ها، نوید یک تجربه منحصر به فرد را برای ورزشکاران و تماشاگران می‌دهد.

این محل موقتاً میزبان بازی‌های المپیک و پارالمپیک خواهد بود.

دوچرخه

سنگ‌نوردی

ورود سنگ‌نوردی به بازی‌های المپیک رویکرد جدیدی را نشان می‌دهد که پاریس ۲۰۲۴ می‌خواهد به بازی‌های خود اضافه کند. رقابت‌های سنگ‌نوردی نمایش یک ورزش مدرن است که در منطقه‌ای با جمعیت جوان انجام می‌شود تا حداکثر مشارکت را ارتقاء دهد. همراه با مرکز ورزش‌های آبی المپیک در سن دنیس، مکان کوهنوردی Le Bourget تنها مرکز ورزشی است که به طور خاص برای پاریس ۲۰۲۴ ساخته شده است. با نگاهی فراتر از بازی‌های پاریس ۲۰۲۴، این مرکز پاسخی به یک نیاز و یک انتظار در رودخانه سن است.

پنج دیواره سنگ‌نوردی در طول بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ یک دیوار داخلی برای گرم کردن بدن و چهار دیوار در فضای باز، سه دیوار برای مسابقات (سرعت، بولدرینگ و ترکیبی) و آخرین دیوار برای گرم کردن رقبا در نظر گرفته شده است.

تأسیسات سرپوشیده میراث ماندگاری برای بازی‌ها در بخش‌هایی است که کمبود عمده امکانات ورزشی دارد.

امکانات داخلی ایجاد شده برای بازی‌ها به عنوان میراثی برای شهر Le Bourget باقی می‌ماند و می‌تواند به صورت روزانه توسط باشگاه‌ها، انجمن‌ها و ساکنان محلی مورد استفاده قرار بگیرد.

دیوار‌های سنگ‌نوردی موقتی که برپا شده است، می‌تواند مانند استخر‌های شنای موقت بازی‌ها یا سازه‌های ورزشی شهری لا کنکورد، پس از تکمیل رویداد‌ها در مکان‌هایی که قرار است تعیین شوند، دوباره مستقر شوند و به نفع انجمن‌ها، باشگاه‌ها و باشگاه‌های محلی باشند.

سنگ

شنا

پاریس لا دفنس آرنا در نانتر از نظر مقیاس، ظرفیت و فناوری واقعاً یک مرکز استثنایی است. این مرکز ۱۳ کیلومتر جایگاه، یک چارچوب ۵۵۰۰ تنی، و ۲۸۶۳۲ متر مربع زمین دارد.

در حالی که این سالن از زمان افتتاحش تاکنون با اجرای هنرمندان برجسته بین‌المللی، همایش‌ها و سمینار‌ها و همچنین برگزاری مسابقات راگبی مسابقات ۹۲ پذیرای بیش از دو میلیون تماشاگر بوده است، اما چرا در سال ۲۰۲۴ برای اولین بار میزبان رویداد‌های شنا خواهد بود؟ پاسخ کاملا مشخص است؛ به لطف ساختار مدولار و چند منظوره.

این مرکز برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ افتتاح شد و طراحی مدرن نمادین توسط معمار کریستین د پورتزامپارک را به نمایش گذاشت.

این مرکز دارای بزرگترین صفحه نمایش غول پیکر تعاملی جهان، با فناوری نوآورانه و ۱۴۰۰ متر مربع مساحت نمایش (معادل هفت زمین تنیس).

به لطف ۶۰۰ ترازوی غول پیکر آلومینیومی و شیشه‌ای که نمای بیرونی ساختمان را تشکیل می‌دهند، به نظر می‌رسد این عرصه برای رویداد‌های مختلفی که در آن برگزار می‌شود، بسیار مناسب است. در سال ۲۰۲۴ به رنگ بازی‌های المپیک و پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴ خواهد بود!

به از برگزاری المپیک علاوه بر برگزاری مسابقات راگبی Racing ۹۲، پاریس لا دفنس آرنا در نانتر میزبان مجموعه‌ای از رویداد‌های ورزشی و فرهنگی خواهد بود.

شنا

قایقرانی (کانو و روئینگ)

استادیوم دریایی Vaires-sur-Marne میزبان مسابقات روئینگ و کانو کایاک المپیک، و مسابقات پاراروئینگ پارا و پارا کانو کایاک پارالمپیک در مجموعه تفریحی Vaires-Torcy در سال ۲۰۲۴ خواهد بود.

این مجموعه که توسط معماران Auer+Weber+Assoziierte طراحی شده است، حول سه ویژگی اصلی پایگاه تفریحی Vaires-Torcy ساخته شده است: دریاچه، استادیوم آب سفید و منطقه نشیمن، که شامل ساختمان‌های جدید با سقف محوطه‌سازی شده است. همچنین برای پیاده روی قابل دسترسی است.

مرکز ورزشی ۴۴۰۰ مترمربعی از استادیوم جدید آب سفید و دو مسیر آن بیش از ۳۰۰ و ۱۵۰ متر تشکیل شده است. کورس ۲۲۰۰ متری قایقرانی و کانو کایاک مجهز به برج پایانی است. همچنین یک مرکز پزشکی ورزشی، مرکز تمرین وزنه، فضا‌های اداری مختلف، یک مرکز رسانه ای، و یک مرکز آموزشی و اسکان دارد.

این مرکز برجسته، نمایندگان این ورزش‌های آبی را گرد هم می‌آورد و از ورزشکاران در همه سطوح استقبال می‌کند. این مجموعه کلی یک مرکز بین المللی عالی برای ورزش است. این شهر به همراه پکن و سیدنی یکی از سه مکان در جهان است که امکانات مورد نیاز برای میزبانی مسابقات المپیک و پارالمپیک کانو کایاک و قایقرانی را دارد.

میراث این پروژه بزرگ، که تنها در نوع خود در اروپا است، نیاز به امکانات تفریحی منطقه پاریس را برآورده می‌کند و در عین حال استاندارد‌های مورد نیاز برای ورزشکاران سطح بالا را برآورده می‌کند. این تسهیلات جدید که در یک سایت ۱۵۰ هکتاری با محوطه‌سازی چشمگیر (شامل ۴۵۰ درخت کاشته شده‌اند تا فضایی را فراهم کنند که در آن جوامع منطقه پاریس بتوانند جایی برای تنفس در یک محیط شهری لذت ببرند)، ادغام شده‌اند.

قایق

وزنه برداری و تنیس روی میز

SP۱_EXT_Arena Paris Sud South Paris Arena بخشی از نمایشگاه پاریس است، یک نمایشگاه و مرکز همایش که یکی از فعال‌ترین در اروپا و پربازدیدترین در فرانسه است.

نمایشگاه پاریس در ۳۵ هکتار، ۲۲۸۰۰۰ متر مربع سالن نمایشگاه و هشت غرفه، هر ساله پذیرای ۷.۵ میلیون بازدید کننده است، به ویژه در طول نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی.

با توجه به میزبانی سالن‌های ۱، ۴ و ۶ از تعداد زیادی از رویداد‌های بازی‌ها، نمایشگاه پاریس یک مرکز اصلی برای بازی‌های پاریس ۲۰۲۴ خواهد بود. این مجموعه که در سال ۱۹۲۳ برای میزبانی از نمایشگاه تجاری پاریس ساخته شده است، در طول سال‌ها به طور گسترده توسعه یافته است و اکنون می‌تواند با طیف گسترده‌ای از نیاز‌ها را برآورده کند.

این نمایشگاه با یک برنامه نوسازی، بر اساس سه مرحله در طول ۱۰ سال بازسازی شد و آخرین مرحله در سال ۲۰۲۳ تکمیل شد.

تنیس

پس از پایان المپیک South Paris Arena، و همچنین هر سالن دیگری در پاریس Expo Porte de Versailles، همچنان میزبان نمایش‌ها، نمایشگاه‌ها و همایش‌ها در طول سال خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا