میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سلامت و زیبایی

عوارض کم خوابی؛ آسیب به حافظه و کاهش تمرکز و انرژی، خستگی و خواب آلودگی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مسئول بخش علوم اعصاب بالینی بیمارستان امام رضا(ع) گفت: کاهش تمرکز و انرژی، خستگی و خواب آلودگی، افزایش خطا در فعالیت هایی که نیاز به تمرکز و هوشیاری دارند و آسیب به حافظه عواملی است که میتواند در نتیجه عوارض کم خوابی بروز کند.

تبلیغ در عصر ترکیه

فربیرز رضایی طلب پیرامون اهمیت موضوع خواب، اظهار کرد: برای داشتن یک جامعه سالم، ما نیاز به انسان های سالم داریم و خواب ناکافی تهدیدی جدی برای سلامت جسم و روان است چون فرد را در معرض بسیاری از بیماری ها قرار می دهد.

به گزارش بهداشت نیوز، وی با اشاره به اینکه، انسان ها یک سوم عمر خود را در خواب به سر می برند و از لحظه ی تولد تا زمان مرگ، خواب بخش مهمی از زندگی افراد محسوب می شود افزود: ما انسان ها، گاهی به موضوع مهم خواب بی توجه هستیم و برای انجام برخی از فعالیت ها در زندگی خود، خواب را کاهش می دهیم در حالیکه عوارض کم خوابی می تواند به صورت کاهش تمرکز و انرژی، خستگی و خواب آلودگی، افزایش خطا در فعالیت هایی که نیاز به تمرکز و هوشیاری دارند و نیز آسیب به حافظه که یکی از کارکردهای خواب برای تثیبت حافظه محسوب می شود، بروز نماید.

دکتر رضایی طلب همچنین گفت: افرادی که مبتلا به بیمارهای مرتبط با خواب مانند آپنه خواب هستند و دچار خرخر یا وقفه ی تنفسی از خواب هستند، علاوه بر تظاهر علائمی مثل خواب آلودگی در طول روز، کاهش تمرکز و حافظه، مشکلاتی مثل تشدید فشار خون، ریسک بیشتر سکته های مغزی و قلبی و نیز اختلالات خلقی و افسردگی را ممکن است تجربه کنند. همچنین وقفه های تنفسی حین خواب در افراد چاق و مردان میانسال شیوع بیشتری دارد و این افراد معمولا مبتلا به فشارخون بوده و در طول روز احساس خواب آلودگی و کمبود انرژی می کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی دیگر از اختلالات خواب، پر خوابی است که با علائمی مانند احساس خواب آلودگی در طول روز، احساس خستگی و کم انرژی بودن همراه است. با درمان اختلالات خواب درمان بسیاری از بیماری ها و حوادث ناگوار همچون تصادفات، مشکلات قلبی عروقی و مشکلات روحی روانی پیشگیری می شود.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: سلامت و بهداشت عمومی مردم در گرو، خواب مناسب و با کیفیت، تحرک بدنی، و رژیم غذایی مناسب است لذا، برای داشتن خواب مطلوب و با کیفیت، علاوه بر اینکه، باید ساعات خواب و بیداری مشخص و منظم باشد، شرایط محیطی خواب نیز بایستی اصلاح شود؛ از جمله پرهیز از مصرف شام سنگین، مطالعه در نور کم، محدود کردن فعالیت های فکری و جسمی قبل از رفتن به بستر و کم بودن دمای اتاق نسبت به دمای بدن برای خواب راحت تر فراهم شود.

عوارض کم خوابی؛ آسیب به حافظه و کاهش تمرکز و انرژی، خستگی و خواب آلودگی

وی با تأکید بر این موضوع که همیشه پیشگیری مقدم بر بسیاری از درمان ها است تاکید کرد: رعایت بهداشت خواب نقش مهمی در سلامتی جسمی و روانی افراد دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا