میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سلامت و زیبایی

شب‌ زنده‌ دارها یا سحر خیز ها؛ کدام یک عملکرد مغزی بهتری دارند؟

طبق این تحقیق، افراد به اصطلاح «جغد شب» در تست‌های شناختی نسبت به افراد سحرخیز عملکرد بهتری داشته‌اند.

تبلیغ در عصر ترکیه

براساس مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان انجام شده است، افرادی که عادت دارند تا صبح بیدار باشند و دیرتر از حد معمول به خواب می‌روند (که در اصطلاح به آن‌ها «جغد شب» گفته می‌شود)، می‌توانند از افراد سحرخیز تیزهوش‌تر باشند.

به گزارش دیجیاتو، محققان دانشگاه دولتی «امپریال کالج لندن» در تحقیق خود داده‌های به‌دست‌آمده از مطالعه بیوبانک بریتانیا روی بیش از 26 هزار نفر را مورد مطالعه قرار داده‌اند که در آن شرکت‌کنندگان برخی تست‌های هوش، استدلال، زمان واکنش و حافظه را تکمیل کرده‌اند. در مرحله بعد، محققان به بررسی این موضوع پرداختند که طول مدت، کیفیت و زمان‌بندی خواب شرکت‌کنندگان چگونه بر عملکرد مغز آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

عملکرد شناختی بهتر افرادی که دیرتر به خواب می‌روند

آن‌ها متوجه شدند که افراد به اصطلاح جغد شب و آن‌هایی که امتیاز «متوسط» را دریافت کرده‌اند، «عملکرد شناختی بهتری» داشته‌اند، درحالی‌که افراد سحرخیز امتیاز کمتری در این زمینه کسب کرده‌اند.

طبق داده‌های ارائه‌شده از تست‌ها، افراد شب‌زنده‌دار در یک گروه حدود 13.5 درصد و در گروه دیگر 7.5 درصد بیشتر از افراد سحرخیز امتیاز کسب کرده‌اند. افراد متوسط (ترکیبی از هر دو گروه) نیز بهتر عمل کرده‌اند و در دو گروه حدود 10.6 درصد و 6.3 درصد بیشتر نسبت به افراد سحرخیز امتیاز کسب کرده‌اند.

همچنین دانشمندان می‌گویند که مدت زمان خواب نیز شاخص مهمی در زمینه عملکرد مغز است و افرادی که هر شب بین 7 تا 9 ساعت می‌خوابند، در تست‌های شناختی بهترین عملکرد را داشته‌اند. درحالی‌که خواب کمتر از 7 ساعت یا بیشتر از 9 ساعت تأثیر منفی دارد. علاوه‌بر‌این، به گفته دانشمندان، عملکرد شناختی مغز در زنان کمتر بوده و افزایش سن، فشار خون بالا و دیابت می‌تواند آن را تضعیف کند.

شب‌ زنده‌دارها عملکرد مغزی بهتری نسبت به افراد سحرخیز دارند2

دکتر «رها وست»، نویسنده اصلی این مطالعه که در ژورنال BMJ Public Health منتشر شده و پژوهشگر بالینی بخش جراحی‌و‌سرطان امپریال کالج لندن، می‌گوید: «درحالی‌که درک تمایلات طبیعی خواب شما بسیار ضروری است، خوابیدن به اندازه کافی نیز بسیار مهم است، نه خیلی طولانی و نه خیلی کوتاه. این امر برای سالم نگه‌داشتن مغز و استفاده از بهترین عملکرد آن بسیار مهم است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا