میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

سریع‌ترین پرندۀ جهان با چه سرعتی پرواز می‌کند؟ (+عکس)

شاهین بحری نه تنها سریع‌ترین پرنده‌ی آسمان، بلکه سریع‌ترین حیوان روی سیاره است. البته بعضی‌ها رکورد سرسام‌آور این پرنده را به دلیل دخالت هواپیما به چالش می‌کشند!

تبلیغ در عصر ترکیه

شاهین بحری (peregrine falcon) تنها زمانی قادر به پرواز با سرعت‌های سرگیجه‌آور است که نوعی شیرجه انجام دهد که به آن خمیدگی شکار می‌گویند. البته وقتی صحبت از پرواز در سطح می‌شود، نام پرنده دیگری هم مطرح است، اما فعلاً با شاهین بحری همراه باشید تا سرعت پرواز او را بفهمید!

به گزارش فرادید، حرکت شیرجه برای شکار اساساً یک مانور سقوط آزاد فوق‌العاده خطرناک است که شاهین از آن برای گرفتن طعمه خود استفاده می‌کند. شاهین بحری در ارتفاعی بسیار بالاتر از قربانی خود (که شاید پرنده دیگری باشد) اوج می‌گیرد، سپس بال‌های خود را جمع می‌کند تا شکل آیرودینامیک‌تری به خود بگیرد و سپس به صورت صاف و مستقیم به سمت زمین شیرجه می‌زند.

1887586 320

شاهین چند ثانیه قبل از رسیدن به هدف، بال‌هایش را باز می‌کند تا جلوی سقوطش را بگیرد و تغییر جهت می‌دهد. سریع‌ترین سرعتی که تا به حال از یک شاهین بحری در حرکت خمیدگی شکار ثبت شده ۳۸۹.۴۶ کیلومتر در ساعت و متعلق به پرنده‌ای به نام فرایتفول از ایالت واشنگتن است.

این فرود شهاب‌سنگی که در بخشی از یک مستند «نشنال جئوگرافیک» ضبط شده، زمانی آغاز شد که شاهین از هواپیمایی در ارتفاع ۵۱۸۲ متری رها شد، ارتفاعی که بسیار بالاتر از سطح پرواز پرنده‌هایی از این دست است. بنابراین اعتبار این رکورد از سوی برخی پرنده‌شناسان به چالش کشیده شده که این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا یک شاهین بحری در شرایط عادی هم می‌تواند در چنین سرعت بالایی پرواز کند یا نه.

1887587 603

بادخورک معمولی

با این حال، شاهین‌های بحری با وجود سرعت قائم سرسام‌آوری که دارند، در پروازهای منظم با قدرت بال، به پای بادخورک معمولی (Common Swift) نمی‌رسند. این پرندگان کوچک در طول نمایش‌های جفت‌خواهی معروف به «میهمانی‌های جیغ زدن» تا حداکثر سرعتشان پرواز می‌کنند و سریع‌ترین پرواز ثبت‌شده از آن‌ها تاکنون ۱۱۱.۶ کیلومتر در ساعت بوده است.

1887588 151

دم سوزنی گلوسفید

در حالی که این رقم بالاترین سرعتی است که از یک پرنده در پرواز در سطح افقی اندازه‌گیری شده، این باور گسترده وجود دارد که دم سوزنی گلوسفید (یکی از بستگان بادخورک معمولی) ممکن است بتواند بسیار سریعتر از این پرواز کند. گزارش‌های تاییدنشده حداکثر سرعت این پرنده را ۱۶۹ کیلومتر در ساعت عنوان کرده‌اند.

1887589 568

با این حال، در حال حاضر، لقب سریع‌ترین حیوان (در پرواز افقی) در واقع به یک پستاندار تعلق دارد. خفاش دم آزاد برزیلی ( Brazilian free-tailed bat) با پروازی با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت که بیشتر از تمام رقبای پرنده‌اش است، لقب سریع‌ترین حیوان جهان را به خود اختصاص داده است.

1887590 277

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا