میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

رنگ هایی که پشه ها برای نیش زدن دوست دارند!

یک مطالعه علمی نشان داد که برخی رنگ‌ها پشه‌ها را بیشتر به خود جذب می‌کنند؛ بنابراین، بهتر است از برخی از رنگ‌ها اجتناب کنید تا گزیده نشوید.

تبلیغ در عصر ترکیه

با فرا رسیدن تابستان، پشه‌ها همزمان با گرم شدن هوا و تابش آفتاب باز می‌گردند. این حشرات به ویژه در شرایط مرطوب تکثیر می‌شوند. یک مطالعه اخیر در آمریکا نشان داد که رنگ لباسی که می‌پوشید می‌تواند بر جذب پشه‌ها به سمت شما تأثیر بگذارد.

به گزارش یورونیوز، تیمی از محققان دانشگاه واشنگتن به سرپرستی جفری ریفل، پروفسور زیست‌شناسی، رفتارهای تغذیه‌ای را در پشه‌ها را بررسی کردند. این دانشمندان به دنبال درک سیستم‌های حسی پشه‌ها بودند تا بفهمند این حشرات دقیقا چگونه غذای خود را پیدا می‌کنند. آنها همچنین تفاوت‌های رفتاری را بین پشه‌های نر که از شهد تغذیه می‌کنند و نیش نمی‌زنند با ماده‌هایی که برای تولید تخم به خون نیاز دارند، بررسی کردند.

آیا همه در برابر پشه‌ها برابرند؟
ممکن است برخی افراد ادعا کنند که بیش از دیگران مورد طمع این حشرات پرنده ‌می‌شوند. ادعایی که می‌تواند اشتباه نباشد. در واقع، ویژگی‌های خاصی مانند دی اسید کربن آزاد شده توسط بدن، تعریق، دما و بوی پوست می‌تواند ما را برای پشه‌ها جذاب کنند.

با این حال، به نظر می‌رسد که پشه‌ها ابتدا با بوی پوست جذب می‌شوند و این حشره در شناسایی آن به مانند هیچ حشره دیگری نیست.

پروفسور ریفل در این‌باره گفت: «بوی پوست ما، عرق، نفس ما و دی اکسید کربنی که منتشر می‌کنیم هرکدام جذب‌کننده‌های بسیار قوی برای پشه‌ها هستند.» وی در همین‌باره اضافه کرد: «و البته رنگ لباس‌هایی که میپوشیم.»

رنگ هایی که پشه ها برای نیش زدن دوست دارند!1

رنگ‌هایی که پشه‌ها می‌پسندند
به گفته نویسندگان این مطالعه، پشه ها بیش از همه جذب رنگ‌های گرم می‌شوند، رنگ‌هایی که رنگ پوست ما را به آنها یادآوری می‌کند. محققان در این‌باره می‌گویند که این حشرات به رنگ های قرمز، نارنجی و سیاه جذب می‌شوند.

بنابراین کسانی که می خواهند طعمه نیش‌های گزنده پشه‌ها نشوند، باید لباس‌هایی با رنگ‌های سبز، آبی روشن، بنفش یا حتی سفید انتخاب کنند. این رنگ‌های روشن گرما و نور بیشتری را منعکس می‌کنند که پشه‌ها آن را دوست ندارند.

رنگ بنفش نیز از جمله رنگ‌هایی بود که توسط پشه‌ها نادیده گرفته شد. این موضوع به این دلیل است که بنفش دارای کوتاه‌ترین طول موج در بین هر رنگ در طیف نور مرئی است. و از آنجایی که آن‌ها به رنگ‌های با طول موج بلند مثل قرمز و نارنجی اقبال نشان می‌دهند، به رنگ بنفش نزدیک نمی‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا