میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
تبلیغ در عصر ترکیه
سیاست

خلاصه مطبوعات ترکیه، سه‌شنبه 3 ژانویه 2023

مروری بر اهم اخبار منتشر شده در مطبوعات ترکیه

روزنامه صباح در خبری با عنوان “رکورد صادرات در تاریخ جمهوریت” می‌نویسد،

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت: صادرات ما در سال 2022 با وجود ناملایمات جهانی 12.9 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت و به 254.2 میلیارد دلار رسید که این رقم در تاریخ جمهوریت یک رکورد است.

روزنامه حریت در گزارشی با تیتر ” در سال 2023  نیز جهان به ترکیه  چشم دوخته است” نوشته است،

در اولین روزهای سال 2023، چشم جهان به ترکیه است. تحلیل اردوغان توجه مجله فارین پالیسی را  که رویدادهای سال جدید را منتشر می‌کند، به خود جلب کرد. در این خبر که بازتاب گسترده‌ای به انتخابات ترکیه نیز داشت، آمده است: “اردوغان در انتخابات 2002 پیروز شد، در سال 2003 نخست وزیر شد و از آن زمان تاکنون مهمترین مرد آنکارا بوده است.”

روزنامه یئنی شفق در گزارشی با عنوان “در درآمد سالانه از جهان پیشی گرفت” آورده است،

بورسا استانبول سال گذشته بیشترین بازدهی را برای سرمایه گذاران خود در بین بازارهای سهام جهان به ارمغان آورد. در حالی که شاخص BIST 100 در سال 2022 به میزان 196.57 درصد افزایش یافت، نزدیکترین رقیب آن، S&P Merval آرژانتینی، 135.28 درصد افزایش یافت. این در حالی است که سال گذشته در بازارهای سهام عمده آمریکا، چین و اروپا  ضرر و زیان تجربه شد.

روزنامه استار در خبری  با تیتر “آنتالیا به سرعت وارد سال 2023 شد” نوشته است،

آنتالیا که سال 2022 را با بیش از 13 میلیون گردشگر به پایان رساند، در اولین روز سال 2023 با 64 هواپیما، پذیرای 9 هزار و 27 گردشگر بود. گردشگران آلمانی که سال گذشته عنوان بیشترین بازدیدکنندگان از این شهر را به خود اخصاص داده بودند، در روز اول امسال جای خود را به گردشگران روسی دادند.

روزنامه وطن در گزارشی با عنوان ” فرودگاه استانبول پرترددترین فرودگاه اروپا در سال 2022 شد” می‌نویسد،

بر اساس ارزیابی سال 2022 سازمان ایمنی ناوبری هوایی اروپا (EUROCONTROL)، فرودگاه استانبول با میانگین 1.156 پرواز روزانه پرترددترین فرودگاه اروپا بوده است.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
تی آر تی فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا