میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

بررسی بیماری نیوکاسل در پرندگان + راه های درمان آن

بیماری نیوکاسل یکی از مهم ترین بیماری ها است که در بین پرندگان شایع تر است. عامل آن ویروسی به نام پارامیکزو است که با سرعت بالا تکثیر می شود. این بیماری ویروسی بیشتر در بین پرندگانی به وجود می آید که به صورت دسته جمعی و در یک جا نگهداری می شوند. نیوکاسل در سال ۱۳۲۹ در کشور ما دیده و شناسایی شد.

تبلیغ در عصر ترکیه

در دنیای امروز افراد زیادی به نگهداری از حیوانات خانگی از جمله پرندگان علاقه مند شده اند. مراقبت از پرندگان خانگی و حیوانات کار آسانی است به شرط آن که در مورد بیماری ها و نیازهای آن ها اطلاعات کافی داشته باشید‌.

به گزارش هپی پت، بیماری های بسیار زیادی در بین پرندگان وجود دارد. از جمله بیماری هایی که از مرغ به انسان منتقل می شود بیماری نیوکاسل است. گفته شده نیوکاسل اولین بار در کشور اندونزی دیده شده است و توسط پرندگان مهاجر که به مناطق دیگر دنیا مهاجرت می کنند به کشورهای دیگر برده شده و دیگر پرندگان را درگیر کرده است. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی بیماری نیوکاسل
بیماری نیوکاسل یکی از مهم ترین بیماری ها است که در بین پرندگان شایع تر است. عامل آن ویروسی به نام پارامیکزو است که با سرعت بالا تکثیر می شود. این بیماری ویروسی بیشتر در بین پرندگانی به وجود می آید که به صورت دسته جمعی و در یک جا نگهداری می شوند. نیوکاسل در سال ۱۳۲۹ در کشور ما دیده و شناسایی شد.

در سال های اولیه پیدایش آن خسارت های زیادی به مزرعه داران و کسانی که مرغ داری داشتند وارد شد که جبران ناپذیر بود و باعث از بین رفتن بیشتر طیور موجود در کشور شد و کشور را با کمبود مواجه کرد. در مقالاتی که در مورد این بیماری نوشته شده اعلام کرده اند که اولین بار ویروس در کشور اندونزی دیده شده است و از طریق پرندگان مهاجر به دیگر کشورها منتقل شده است.

Newcastle disease بیماری واگیردار است که به سرعت در بین پرندگان منتشر می شود. این مریضی در بیماری های مرغ بیشتر مشاهده شده است. ویروس موجود از طریق هوای آلوده، آبشخور مشترک که آلوده باشد و وسایل استریلیزه نشده که از مکان آلوده به جای دیگر برده می شود و دیگر پرنده ها مانند کلاغ، کبوتر، گنجشک و … منتقل می شود.

بیماری ذکر شده دستگاه تنفسی، عصبی‌ و گوارشی پرنده را درگیر می کند و می توان گفت مانند آنفولانزای مرغی عمل می کند. گرمای شدید می تواند Newcastle disease را نابود کند. گفته شده که بعضی ویروس های جهش یافته این بیماری می تواند برای درمان انواع بیماری های سرطان مفید باشد و سلول های سرطانی را از بین ببرد، بدون این که به دیگر سلول های آسیب برساند.

در آزمایشاتی که بر روی کالبد یک پرنده که از نیوکاسل از بین رفته بود مشخص شد که دستگاه تنفسی متورم شده و التهاب و خونریزی در قسمت دستگاه گوارشی دیده شد که نشان دهنده خطرناک بودن آن است. در صورت مشاهده علامتی در یک پرنده باید سریعا آن را از دیگر پرنده ها جدا کرد چرا که شیوع به سرعت اتفاق می افتد و می تواند در عرض یک هفته همه را مریض کند و احتمال نابودی کل گله را دارد. این مریضی در مرغ و کبوتر شایع تر است.

بیماری نیوکاسل در کدام جانوران شکل می گیرد؟
بیماری نیوکاسل یک بیماری مشترک بین انسان و پرندگان است. این بیماری بیشتر در بین پرندگانی مانند مرغ دیده می شود اما قابلیت سرایت به دیگر پرندگان مانند بوقلمون، اردک، مرغابی و حتی پرندگان زینتی را نیز دارد. د

بیماری نیوکاسل کبوتر می تواند از طریق لاشه آن نیز شیوع پیداکند. برای درمان نیوکاسل کبوتر اگر پرنده هنوز می تواند دانه بخورد از داروهای مقوی و پروتئینی برای تقویت استفاده کنید. در صورتی که دانه نمی خورد با دست از دانه هایی مانند ماش، ارزن و گندم به حیوان بخورانید و به پرنده کمک کنید تا برای مبارزه با ویروس تقویت شود.

بررسی بیماری نیوکاسل در پرندگان + راه های درمان آن
درمان این مریضی چگونه است؟
خوشبختانه واکسن نیوکاسل موجود است و افراد می توانند با مراجعه به کلینیک های دامپزشکی واکسن را تهیه کنند و پرندگان خود را از نابودی نجات دهند. مزرعه داران و مرغ داران می توانند با تزریق به موقع توسط دامپزشکان عزیز از آن پیشگیری کنند و باید برای پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیماری جوجه هایی که یک روزه هستند را واکسینه کنند.

این کار احتمال بروز این بیماری را به حداقل می رساند و می تواند کمک شایانی برای کسانی باشد که از پرندگانی مانند مرغ، بوقلمون ، اردک و مرغابی برای کسب درآمد به صورت گله ای نگهداری می کنند.

این مریضی چه علائمی دارد؟
بیماری نیوکاسل علائم زیادی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به خس خس سینه، نفس کشیدن با دهان باز، خم شدن سر به سمت بدن، بی اشتهایی، کز کردن در یک گوشه، اسهال آبکی، لاغر شدن، افتادگی بال ها، فلج شدن، چرخش گردن به سمت بالا و … اشاره کرد.

آیا Newcastle disease خطرناک است؟
Newcastle disease یک بیماری بسیار واگیردار و خطرناک است که در صورت عدم واکسیناسیون و مراقبت های اولیه باعث خسارت های فراوانی می شود. نیوکاسل برای انسان خطرناک نیست اما می تواند یک گله بزرگ از ماکیان را درگیر کند و به کام نابودی بکشاند.

آیا این مریضی از جانوران به انسان هم سرایت می کند؟
بیماری نیوکاسل یک بیماری مشترک بین انسان و پرندگان است. این بیماری از طریق دست زدن به پرنده، از راه مدفوع، ترشحات دهان پرنده هنگام خوردن آب و غذا و … به انسان انتقال می یابد. بیماری نیوکاسل در انسان، مشکلات خفیف چشم و تورم را به وجود می آورد که تقریبا بعد از یک هفته بهبود می یابد.

مدت زمان این مریضی چقدر است؟
اگر یک پرنده از یک گله بیمار شود می تواند در عرض دو تا یک هفته کل گله را بیمار کند. ویروس نیوکاسل تمام قسمت های بدن پرنده را درگیر می کند و حتی روی تخم حیوان اثر می گذارد مثلا رنگ سفیده تخم را کدر می کند. به همین خاطر باید حتما قبل از استفاده از تخم مرغ از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

بیماری نیوکاسل در پرندگان

بررسی بیماری نیوکاسل در پرندگان + راه های درمان آن
چگونه باید از بیماری نیوکاسل جلوگیری کرد؟
یکی از بهترین و معتبر ترین راه های جلوگیری از بیماری نیوکاسل واکسیناسیون پرندگان است. این روش به سه صورت انجام می شود. دادن قطره به پرندگان، اسپری کردن در محیطی که پرندگان هستند و روش آشامیدنی که محلول را داخل آب با دمای ۶ تا ۱۵ درجه مخلوط کرده و در آبشخور های پرندگان می ریزند تا تمامی آن ها را در برابر مریضی واکسینه کنند.

بیماری نیوکاسل عروس هلندی با پف کردن، لرزش و سرگیجه در حیوان آغاز می شود که از نشانه های اولیه آن است. برای درمان بیماری نیوکاسل مرغ عشق توصیه می شود هر از چند گاهی حیوان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید چون گرما قاتل نیوکاسل است. دقت داشته باشید که محل نگهداری طیور باید همیشه در سطح استاندارد تمیز باشد که باعث بروز آلودگی و بیماری پرندگان نشود.

بیماری نیوکاسل واکسن مخصوص دارد؟
برای درمان Newcastle disease یک واکسن مخصوص وجود دارد که حتما باید در ناحیه ذکر شده در روی جلد آن تزریق شود. این واکسن حاوی یک ویروس غیرفعال شده است و حتما باید دور از رطوبت و نور نگهداری شود.‌ تزریق این واکسن حتما باید توسط دامپزشک و یا تکنسین دامپزشکی صورت بگیرد.

چون در صورت تزریق اشتباه می تواند به مرگ و یا به وجود آمدن مشکل برای حیوان منجر شود. افراد زیادی عاشق قناری هستند و این سوال برایشان پیش می آید که برای درمان بیماری نیوکاسل در قناری چه باید کرد؟ مکان نگهداری پرندگان بسیار مهم هستند و شما باید همیشه آن را تمیز و استریل نگه دارید. معمولا قناری ها را به خاطر صدای زیبا به صورت جفت و یا تکی نگهداری می کنند، پس احتمال بیمار شدن آن بسیار کم است.

همان طور که گفتیم گرما نابود کننده این بیماری است. شما برای در امان ماندن قناری خود از شر این بیماری بهداشت قفس را رعایت کنید و گاهی اوقات پرنده را در برابر نور خورشید قرار دهید. نور و گرما ضدعفونی کننده های عالی هستند که ویروس کشی را به خوبی انجام می دهند.

بررسی بیماری نیوکاسل در پرندگان + راه های درمان آن
بیماری نیوکاسل بین حیوانات واگیر دارد؟
این بیماری یک اپیدمی مشترک بین انسان و پرندگان است که با تماس مستقیم و یا از راه مدفوع پرنده و گوشت آلوده به انسان منتقل می شود. حتما در هنگام خرید گوشت پرندگان به نشان بهداشت توجه کنید که گوشت آلوده خریداری نکرده باشید.

سوالات متداول
بیماری نیوکاسل چه نوع بیماری است؟
بیماری نیوکاسل یک بیماری مسری و واگیردار در بین پرندگان است که به انسان نیز منتقل می شود.

علائم بیماری نیوکاسل چیست؟
از علائم بیماری نیوکاسل می توان به خس خس کردن سینه، افتادگی بال ها، خم شدن سر یا گردن به سمت بدن، تورم گلو، فلج شدن و … اشاره کرد.

راه های انتقال این بیماری از پرنده به پرنده دیگر چیست؟
راه های انتقال این بیماری از طریق آبشخور مشترک، ترشحات دهان، مدفوع آبکی و … می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا