میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سلامت و زیبایی

برای جلوگیری از سفید شدن مو چه بخوریم؟

ویتامین B9 (فولات یا اسید فولیک) به بدن شما در متابولیسم اسیدهای آمینه کمک می‌کند و برای عملکردهای متابولیک و DNA مهم است. هنگامی که ویتامین B9 را به میزان کافی در رژیم غذایی خود دریافت نکنید، ممکن است تغییرات رنگدانه مو، پوست و ناخن را تجربه کنید. نمونه‌هایی از منابع غنی از فولات عبارتند از: لوبیا، مارچوبه، سبزیجات برگ‌دار و مرکبات.

تبلیغ در عصر ترکیه

مو، یکی از ارکان زیبایی برای اکثر افراد است که به آن اهمیت ویژه‌ای داده می‌شود. یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن روبرو هستند، سفید شدن مو است.

به گزارش مثبت سبز، عوامل مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی، تغذیه نامناسب، استرس و عوامل محیطی می‌توانند منجر به این مشکل شوند. در این مقاله، به بررسی اهمیت تغذیه مناسب و مواد غذایی مفید برای حفظ سلامتی مو می‌پردازیم تا بدانیم باید برای جلوگیری از سفید شدن مو چه مواد غذایی و مکمل‌هایی را بخوریم.

جلوگیری از سفیدی مو با مواد غذایی حاوی کلسیم

کلسیم علاوه بر استخوان‌ها برای سلامت اعصاب، قلب و ماهیچه‌ها نیز مهم است. محصولات لبنی مانند شیر و ماست منابع خوبی از این ماده معدنی هستند. علاوه بر این، کلسیم در سبزیجات با برگ تیره، غلات غنی شده و ماهی‌ها نیز یافت می‌شود. اگر تمایل به مصرف لبنیات ندارید، می‌توانید قرص کلسیم را نیز خریداری کنید.

جلوگیری از سفیدی مو با مصرف منابع مس

کمبود مس می‌تواند تولید انرژی در سراسر بدن شما را دچار اختلال کند و بر سلول‌های خونی و بافت‌های همبند شما تاثیر بگذارد. به علاوه، این ماده معدنی به بدن کمک می‌کند تا آهن را متابولیزه کرده و سلول‌های خونی جدید تولید کند. مس در تولید ملانین نیز نقش دارد. می‌توانید مس را در بادام زمینی، بادام درختی، عدس، جگر گاو، گوشت خرچنگ و قارچ سفید پیدا کنید. میزان توصیه شده روزانه آن برای اکثر بزرگسالان 900 میکروگرم است.

رفع سفیدی مو با خوردن منابع آهن

اگر به سفیدی زودهنگام مو دچار هستید، احتمال دارد کمبود آهن داشته باشید. آهن یک ماده معدنی ضروری است که به ایجاد هموگلوبین در سلول‌های خونی شما کمک می‌کند و هموگلوبین مسئول حمل اکسیژن در سراسر بدن است. شما می‌توانید با خوردن گوشت، عدس و سبزیجات دارای برگ‌های تیره یا خرید قرص آهن اطمینان حاصل کنید که آهن مورد نیاز خود را دریافت می‌کنید.

اگر گیاهخوار هستید، همزمان از غذاهای غنی از ویتامین C نیز استفاده کنید، زیرا به بدن شما کمک می‌کند آهن بیشتری جذب کند.

prevent hair graying

جلوگیری از سفید شدن مو با پروتئین کراتین

حتما درباره درمان‌های کراتینه برای صاف کردن مو صحبت‌هایی شنیده‌اید. کراتین نوعی پروتئین است که در سلول‌های سطحی و عمقی وجود دارد. وقتی پروتئین‌های کراتین در فولیکول‌های مو تجزیه ‌شوند، از جمله تغییراتی که رخ خواهند داد ریزش مو و تغییر رنگدانه‌های آن است. دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی روزانه می‌تواند به بدن شما اجازه دهد اسیدهای آمینه را استخراج کرده و آنها را به کراتین تبدیل کند.

برای جلوگیری از سفید شدن مو چه بخوریم؟ ویتامین B9

ویتامین B9 (فولات یا اسید فولیک) به بدن شما در متابولیسم اسیدهای آمینه کمک می‌کند و برای عملکردهای متابولیک و DNA مهم است. هنگامی که ویتامین B9 را به میزان کافی در رژیم غذایی خود دریافت نکنید، ممکن است تغییرات رنگدانه مو، پوست و ناخن را تجربه کنید. نمونه‌هایی از منابع غنی از فولات عبارتند از: لوبیا، مارچوبه، سبزیجات برگ‌دار و مرکبات.

از نظر سلامت مو، ویتامین B9 می‌تواند تشکیل رنگدانه خوب را تضمین کند. اگر به اندازه کافی غذاهای غنی از فولات نمی‌خورید، ممکن است بخواهید قرص اسید فولیک را خریداری کنید. توصیه مصرف روزانه آن برای اکثر بزرگسالان 400 میکروگرم است.

خوردن ویتامین B12 برای جلوگیری از سفید شدن مو

کمبود ویتامین B12 یکی از شایع‌ترین علل سفیدی زودرس مو است. این ویتامین یکی دیگر از مواد مغذی است که برای متابولیسم، تولید DNA و سطح کلی انرژی ضروری است.

تحقیقات نشان می‌دهد در افرادی که موهایشان زود سفید شده است، کمبود ویتامین B12 اغلب همزمان با کمبود اسید فولیک و بیوتین است. شما می‌توانید با خوردن غذاهایی مانند گوشت، محصولات لبنی و غلات غنی شده یا خرید قرص B12 اطمینان حاصل کنید که این ویتامین را به میزان کافی دریافت می‌کنید.

تحقیقات نشان داده است که بسیاری از جوانان با موهای خاکستری، ممکن است کمبود ویتامین B12 داشته باشند. گیاهخواران بیشتر مستعد کمبود این ویتامین هستند زیرا این ماده مغذی عمدتا در محصولات حیوانی وجود دارد. توصیه روزانه ویتامین B12 برای اکثر بزرگسالان 2.4 میکروگرم است.

برای جلوگیری از سفید شدن مو چه بخوریم؟ بیوتین یا B7

مکمل‌های بیوتین می‌توانند موها را ضخیم‌تر و قوی‌تر کنند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود بیوتین ممکن است در سفید شدن زودرس مو نقش داشته باشد. توصیه روزانه این ویتامین برای اکثر بزرگسالان 30 میکروگرم است و می‌توانید آن را به شکل قرص بیوتین هم تهیه کنید.

جلوگیری از سفید شدن مو با ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک)

ویتامین B5 یک ماده مغذی ضروری است که به بدن شما کمک می‌کند تا از غذاهایی که می‌خورید انرژی تولید کند و به ساخت گلبول‌های قرمز نیز کمک می‌کند.

مطالعات روی موش‌ها نشان داده است، ویتامین B5 می‌تواند خاکستری شدن مو را معکوس کند، اما هیچ مطالعه بالینی وجود ندارد که نشان دهد، چنین اثراتی می‌تواند در انسان رخ دهد. با این حال، دریافت ویتامین B5 کافی، می‌تواند تضمین کند که بدن شما به درستی غذا را به انرژی تبدیل می‌کند. غذاهای غنی از ویتامین B5 عبارتند از ماهی، جگر گاو و ماست.

prevent hair graying 1

ویتامین B6 برای سفیدی مو

ویتامین B6 هم برای متابولیسم و ​​هم برای سیستم ایمنی شما مهم است. اگر ویتامین B6 کافی دریافت نکنید، ممکن است دچار علائمی مانند خشکی مو، ترک‌خوردگی لب‌ها و خستگی شوید. می‌توانید ویتامین B6 را از غذاهای مختلف از جمله ماهی، مرغ، سیب زمینی و میوه‌هایی غیر از مرکبات دریافت کنید. کمبود این ویتامین در میان افرادی که گوشت نمی‌خورند بیشتر است.

توصیه روزانه ویتامین B6 برای اکثر بزرگسالان 1.3 میلی‌گرم است، اما افراد مسن و افرادی که باردار یا شیرده هستند کمی بیشتر به آن نیاز دارند. ویتامین B6 به عنوان یک مکمل مستقل در دسترس است و می‌توانید قرص B6 را به راحتی از داروخانه خریداری کنید.

جلوگیری از سفیدی مو با خوردن ویتامین دی

ویتامین D برای سلامت استخوان ضروری است و به بدن شما کمک می‌کند تا کلسیم را با کارایی بیشتری جذب کند. طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که به سفیدی زودرس مو دچار شده‌اند، به کمبود ویتامین D نیز مبتلا هستند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که این ماده مغذی بر تولید ملانین در فولیکول‌های مو نیز تاثیر می‌گذارد.

شما می‌توانید ویتامین D را از طریق نور خورشید یا مواد غذایی مانند تخم مرغ، ماهی‌های چرب و محصولات غنی شده دریافت کنید. علاوه بر این، می‌توانید از طریق خرید قرص ویتامینD نیز نیاز بدن خود را تامین کنید.

مصرف منابع زینک برای جلوگیری از سفید شدن مو

زینک یک ماده معدنی است که مسئول محافظت از سلول‌ها و DNA شما در برابر مهاجمان است، به همین دلیل است که مردم اغلب آن را به عنوان یک درمان برای سرماخوردگی می‌شناسند. به علاوه، این ماده معدنی به بدن شما در ساخت پروتئین نیز کمک می‌کند. پس ممکن است کمبود روی بر سلامت موهای شما نیز تاثیر بگذارد. شما می‌توانید آن را در لوبیا، غلات کامل، گوشت قرمز و صدف بیابید یا قرص زینک را تهیه کنید.

سخن پایانی

تغذیه مناسب، یکی از عوامل کلیدی در حفظ سلامت و زیبایی مو است. انتخاب مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین و آنتی‌اکسیدان‌های مفید برای مو، می‌تواند به جلوگیری از سفید شدن مو کمک کند. علاوه بر این، مراقبت‌های مناسب از مو، کاهش استرس و حفظ سلامت عمومی بدن نیز می‌تواند به حفظ رنگ طبیعی مو کمک کند. از این رو، توجه به تغذیه متناسب و سالم، انجام ورزش منظم و مراقبت‌های بهداشتی مناسب، می‌تواند از سفید شدن زودرس مو جلوگیری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا