میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
سلامت و زیبایی

آیا مولتی ویتامین مینرال چاق کننده است؟

در دهه‌های اخیر با تغییراتی که در سبک زندگی و رژیم غذایی افراد ایجاد شده است، نام واژه “مولتی ویتامین مینرال” بیش از پیش به گوش می‌خورد و برای اکثریت افراد آشنا است. استفاده از مولتی ویتامین مینرال یکی از بهترین راه‌ها برای جبران کمبودهای بدن از نظر ویتامین‌ها و مواد مغذی به شمار می‌آید.

تبلیغ در عصر ترکیه

در دهه‌های اخیر با تغییراتی که در سبک زندگی و رژیم غذایی افراد ایجاد شده است، نام واژه “مولتی ویتامین مینرال” بیش از پیش به گوش می‌خورد و برای اکثریت افراد آشنا است. استفاده از مولتی ویتامین مینرال یکی از بهترین راه‌ها برای جبران کمبودهای بدن از نظر ویتامین‌ها و مواد مغذی به شمار می‌آید.

به گزارش مجله مثبت سبز، در رابطه با مصرف مولتی ویتامین مینرال بسیاری از افراد دچار ابهاماتی هستند مثلا اینکه در مورد تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی مطالبی را شنیده‌اند اما نمی‌دانند تا چه حد صحت دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ تمام پرسش‌های خود را دریافت کنید.

آنچه در این مقاله می خوانیم
مولتی ویتامین مینرال چیست؟
تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی چگونه است؟
کدام مولتی ویتامین چاق کننده است؟
کمبود ویتامین ها و افزایش اشتها
ویتامین های موثر در کاهش وزن و لاغری
راهکارهایی برای افزایش و کاهش وزن
در مصرف مولتی ویتامین مینرال دقت کنید
بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین برای چاقی
آیا قرص ویتالی تون چاق کننده است ؟
قرص ساپلاس مدز چاق کننده است ؟
قرص میلواید چاق کننده است ؟
مولتی ویتامین تراپوتیک چاق کننده است ؟
سخن پایانی

مولتی ویتامین مینرال چیست؟
مولتی ویتامین مینرال یک نوع مکمل غذایی است که به تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن کمک می‌کند. مصرف این نوع محصولات به همه افراد پیشنهاد نمی‌شود و تنها اشخاصی که با کمبود ویتامین و عناصر معدنی در بدن خود مواجه هستند، باید از آنها استفاده نمایند. بروز برخی بیماری‌ها، سوء تغذیه، شرایطی همچون بارداری و شیردهی، مصرف برخی داروها و اختلالات گوارشی موجب می‌شود تا مصرف مولتی ویتامین مینرال ضروری شود. در غیر این صورت و در حالت عادی باید از طریق خوردن مواد غذایی نیازهای بدن را تامین نمود.

مولتی ویتامین مینرال در قالب قرص، شربت، کپسول، قرص جوشان و … تولید می‌شود. اگرچه خرید این نوع محصولات به نسخه پزشک احتیاجی ندارد اما بهتر است با مشورت پزشک به سمت آنها برویم و درست طبق دستور روی جلد و یا توصیه پزشک آنها را مورد استفاده قرار دهیم.

تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی چگونه است؟
پیش از پاسخ به این سوال بهتر است افراد چاق را از لاغر جدا کنیم زیرا تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی در افراد لاغر و چاق اندکی با یکدیگر متفاوت است:

قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟
اگر شما یک فرد لاغر هستید و بدن شما با کمبود ویتامین و مواد معدنی مواجه است، مصرف مولتی ویتامین مینرال می‌تواند بر اشتهای شما تاثیر گذاشته و آن را افزایش دهد و در نتیجه شما دچار افزایش وزن شوید. اما این افزایش وزن آنقدر چشمگیر نیست و اگر شما حس می‌کنید که در حال چاق شدن هستید باید علت آن را در عوامل دیگری نظیر عدم فعالیت خود جستجو نمایید.

اما در افراد چاق مصرف مولتی ویتامین مینرال می‌تواند موجب کاهش وزن شود. شاید یکی از علت‌های این موضوع را بتوان در این مسئله دانست که مصرف مکمل‌های غذایی سبب تولید انرژی بیشتر در بدن می‌شود و به این ترتیب فرد دیرتر به سمت خوردن غذا خواهد رفت.

مولتی ویتامین مینرال و تامین انرژی برای بدن
بدن برای لاغر شدن نیاز به انرژی دارد تا با تامین آن احساس نیاز کمتری به مواد غذایی داشته باشد. مکمل‌های مولتی ویتامین‌ به تامین انرژی مورد نیاز بدن کمک می‌کنند و سبب می‌شوند تا عملکرد سلول‌های بدن بهبود یابد و بهتر قادر به دفع سموم و ضایعات بدن باشند. مواد معدنی و ویتامین‌ها آب مورد نیاز میان بافت‌ها را تامین می‌کنند و این مسئله موجب شادابی عمومی بدن می‌شود.

آب موجود در بدن به عنوان حاملی برای انتقالات بین سلولی مواد مغذی و درنتیجه تامین انرژی سلول‌ها، زدودن مواد زائد و در نهایت دفع ضایعات از طریق کلیه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. مولتی ویتامین مینرال با تامین انرژی بیشتر برای بدن، احساس گرسنگی را کمتر کرده و می‌تواند در کاهش مقدار غذای مصرفی یک فرد چاق تاثیر بگذارد.

نتیجه یک تحقیق در مورد مولتی ویتامین و چاقی
در سال 2011 نتیجه یکی از تحقیقاتی که در رابطه با تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی در مجله تغذیه بریتانیا منتشر شده بود، نشان داد که مولتی ویتامین‌ها می‌توانند در کاهش وزن مردان موثر باشند. در این مطالعه مشخص شد که مردانی که به طور مرتب مکمل‌های غذایی را در کنار رژیم غذایی خود دریافت می‌کردند، در مقایسه با مردانی که مصرف مولتی ویتامین نداشتند، از وزن، توده چربی و شاخص توده بدنی کمتری برخوردار بودند.

این مطالعه در بررسی‌های بیشتر نتایج مشابهی را در مورد زنان نیز ارائه داد. زنان نیز با مصرف مولتی ویتامین مینرال اشتهای کمتری پیدا کرده و لاغرتر شده بودند. محققان به این نتیجه رسیدند که ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند روی هورمون‌های مربوط به گرسنگی نظیر انسولین، لپتین و کورتیزول تاثیر گذاشته و سبب کاهش وزن شوند.

با این حال بسیاری از افراد به خصوص آنهایی که لاغر هستند و کمبود ویتامین در بدن خود دارند، اظهار می‌دارند که پس از مصرف مولتی ویتامین‌ها دچار افزایش اشتها می‌شوند. می‌توان نتیجه گرفت که در این مورد هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کدام مولتی ویتامین چاق کننده است؟
همان طور که گفتیم تاثیر مولتی ویتامین بر چاقی در افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی می‌توان گفت که مولتی ویتامینی که حاوی ویتامین‌های گروه ب یا زینک باشد، در برخی از افراد منجر به افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن خواهد شد. اما این مسئله در مورد همه افراد صادق نیست. اگر شما جزء گروهی هستید که از زیاد بودن اشتها رنج می‌برید، می‌توانید در کنار رژیم غذایی و ورزش از قرص لاغری استفاده نمایید.

کمبود ویتامین ها و افزایش اشتها
نگه داشتن ویتامین‌ها و مواد معدنی در سطح مناسب در بدن بسیار مهم است زیرا کمبودهای تغذیه‌ای در برخی از افراد منجر به افزایش اشتها و پرخوری خواهد شد. کمبود ویتامین‌های زیر عاملی برای مصرف بیشتر مواد غذایی و در نتیجه اضافه وزن خواهد بود:

ویتامین‌های گروه B: ویتامین‌های این گروه نقش مهمی در مدیریت استرس و افسردگی دارند. با افزایش استرس میل به خوردن مواد غذایی در برخی افراد بیشتر خواهد شد و در نتیجه اضافه وزن رخ خواهد داد.

ویتامین D: کمبود ویتامین D به معنی لپتین کمتر و افزایش وزن بیشتر است. مصرف مکمل ویتامین D موجب می‌شود تا از چاقی پیشگیری شده و تناسب اندام بهتر حفظ شود.

کمبود تعدادی از املاح معدنی نیز می‌تواند میل به خوردن را تشدید کرده و وزن را افزایش دهد. این مواد معدنی شامل موارد زیر هستند:

منیزم
کلسیم
روی

ویتامین های موثر در کاهش وزن و لاغری
برخی از ویتامین‌ها، املاح معدنی و ترکیبات مغذی همچنین می‌توانند در لاغری نیز موثر باشند. به این معنا که تامین آنها برای بدن، لاغر شدن را آسان‌تر خواهد کرد. برخی از این مواد مغذی به شرح زیر هستند:

ویتامین‌های گروه B: در تنظیم متابولیسم نقش دارند. بنابراین اگر شما فردی چاق هستید ممکن است سوخت و ساز بدنتان دچار مشکل باشد و در این صورت با تامین این ویتامین‌ها برای بدن می‌توانید کاهش وزن را برای خود ساده‌تر کنید. توجه کنید که در افراد لاغر این گروه از ویتامین‌ها می‌توانند سبب افزایش اشتها شوند و عملکردی برعکس داشته باشند.

ویتامین D: چنانچه اشاره کردیم کمبود این ویتامین ممکن است موجب چاقی شود. بنابراین افرادی که اضافه وزن و کمبود ویتامین دی دارند با تامین آن می‌توانند به کاهش وزن خود کمک کنند.

آهن، کلسیم، منیزیم و امگا 3 نیز از جمله منابع معدنی و ترکیبات مغذی هستند که تامین آنها در بدن ممکن است بتواند وزن کم کردن را در افراد تسهیل نماید. اگر سعی کنید همیشه بدن خود را از لحاظ ویتامین و مواد مغذی در ایده‌آل‌ترین شکل ممکن نگه دارید، در این صورت هم چاق شدن و هم لاغر شدن برای شما آسان‌تر خواهد بود.

راهکارهایی برای افزایش و کاهش وزن
پس از بررسی تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی این نکته حائز اهمیت است که برای کاهش و افزایش وزن بهتر است راهکارهای دیگری را امتحان کرد.

مصرف مولتی ویتامین مینرال برای افرادی که با کمبود ویتامین و املاح معدنی روبرو هستند، ضروری محسوب می‌شود اما با هدف لاغری و چاقی نباید به سراغ آنها رفت.

اگر به دنبال افزایش وزن هستید، راهکارهای زیر را امتحان کنید:

پیش از غذا آب نخورید تا معده شما پر نشود.
غذاهای سالم را بیش از حد معمول مصرف کنید.
از قرص افزایش اشتها و وزن کمک بگیرید.
شیر و چربی‌های مفید را بیشتر استفاده کنید.
به حد کافی بخوابید.
به منظور کاهش وزن و لاغر شدن نیز بیشتر سعی کنید به جای چربی‌ها و کربوهیدرات از پروتئین استفاده کنید. همچنین روزانه ساعتی را به تمرینات ورزشی اختصاص دهید تا زودتر به هدف خود دست یابید.

در مصرف مولتی ویتامین مینرال دقت کنید
همان‌طور که گفتیم با اینکه مولتی ویتامین مینرال ممکن است در افزایش اشتها تاثیر داشته باشد اما با این حال محصولی نیست که بتوان از آن به منظور چاق شدن استفاده کرد. عوارض مولتی ویتامین مینرال در صورت مصرف خارج از دوز تعیین شده گاهی می‌تواند بسیار ناخوشایند و حتی خطرناک باشد. موارد زیر از شایع‌ترین عوارض مصرف مولتی ویتامین مینرال به شمار می‌آیند:

اسهال و استفراغ
اختلال در ضربان قلب
تغییر رنگ در دندان‌ها
ضعف عضلانی
گیجی

تجمع مواد معدنی در بدن می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به کبد، مغز و دیگر اندام‌ها وارد نماید. حتی در موارد نادر خطر مرگ را در پی داشته باشد. بنابراین با شنیدن تنها چند خبر در رابطه با تاثیر مولتی ویتامین مینرال بر چاقی و بدون بررسی‌های لازم هرگز اقدام به مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال نکنید.

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین برای چاقی
زمانی که وعده‌های غذایی خود را میل می‌کنید، بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین‌ها است. در این صورت بسیاری از ویتامین‌ها از جمله ویتامین‌های محلول در چربی جذب بهتری در بدن خواهند داشت. از طرف دیگر اگر مصرف مولتی ویتامین‌ها در شما باعث مشکلات گوارشی می‌شود، از بروز این نوع مشکلات نیز در این صورت رهایی خواهید یافت. اما اگر تمایل به لاغری دارید، بهتر است در کنار وعده‌های غذایی مولتی ویتامین نخورید و مصرف این محصول را به ساعات آخر شب و قبل از خواب موکول کنید تا در اشتهای شما تاثیری نداشته باشد.

آیا قرص ویتالی تون چاق کننده است ؟
قرص ویتالی تون یک مولتی ویتامین مینرال است. همان طور که در توضیحات مربوط به تاثیر مولتی ویتامین بر چاقی گفتیم، اگر شما با کمبود ویتامین‌ها در بدن خود مواجه باشید، ممکن است این قرص موجب افزایش اشتهای شما شده و در افزایش وزن تاثیر داشته باشد. زینک و ویتامین‌های گروه B در کپسول ژلاتینی نرم مولتی ویتامین و مینرال ویتالی تون می‌توانند در چاقی اثرگذار باشند اما این مسئله در مورد همه افراد صادق نیست.

قرص ساپلاس مدز چاق کننده است ؟
برای تقویت سیستم ایمنی و جبران کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن می‌توانید از کپسول مولتی ویتامین مینرال ساپلاس مدز کمک بگیرید. این فرآورده برای پوست، مو و ناخن نیز می‌تواند مفید باشد. کارایی این کپسول چاق کنندگی نیست اما از آنجایی که حاوی بعضی ویتامین‌های تاثیرگذار در متابولیسم مثل ویتامین‌های گروه ب است می‌تواند در افزایش اشتهای بعضی از افراد به خصوص آنهایی که کمبود مواد مغذی دارند، موثر باشد.

قرص میلواید چاق کننده است ؟
این قرص متابولیسم را بهبود می‌بخشد و روزانه 2 عدد باید مورد استفاده قرار گیرد. ترکیبات موجود در این قرص ممکن است در بعضی از افراد سبب افزایش اشتها شود و چاقی را به همراه داشته باشد. البته این چاقی خیلی قابل توجه نخواهد بود زیرا قرص میلو اید اروند فارمد یک مولتی ویتامین مینرال است و کارایی اصلی آن جبران کمبود مواد مغذی در بدن است.

مولتی ویتامین تراپوتیک چاق کننده است ؟
برای پیشگیری و درمان کمبود ویتامین‌ها از کپسول مولتی ویتامین تراپوتیک ایران دارو نیز می‌توانید استفاده کنید. این کپسول نیز در بهبود متابولیسم بدن موثر است و بعضی از افراد ممکن است با خوردن آن دچار افزایش اشتها شوند. ویتامین‌ها و عناصری که در افزایش اشتها اثر دارند، در این مکمل به کار رفته‌اند. اگر هیچ نوع کمبود ویتامینی در بدن خود نداشته و خیلی لاغر هم نباشید، این کپسول معمولا هیچ نوع چاقی و اضافه وزنی را به همراه نخواهد داشت.

سخن پایانی
مولتی ویتامین مینرال چاق کننده نیست و تنها اندکی در افزایش اشتهای افراد لاغر تاثیر دارد. تحقیقات نشان داده است که کاملا برعکس حتی بسیاری از افراد چاق با مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال لاغر هم شده‌اند. به هر حال بهتر است برای چاق یا لاغر شدن از راهکارهای دیگری استفاده نمایید. و تنها در صورت نیاز بدن خود به ویتامین و عناصر معدنی به استفاده از مکمل‌های غذایی روی بیاورید. شما چه نظری دارید؟ آیا به هنگام استفاده از مکمل مولتی ویتامین تاکنون متوجه تغییر وزن در خود شده‌اید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا