میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
تبلیغ در عصر ترکیه
جامعهخبرهای ویژه

آیا شهروندان ترکیه می توانند به راحتی ویزای شنگن بگیرند؟

کشورهای اروپایی که دارندگان پاسپورت ترکیه می توانند بدون ویزا به آنها سفر کنند، محدود و البته غیر مهم هستند، مانندکوزوو، مقدونیه شمالی، صربستان، بوسنی و هرزگوین، گرجستان، آلبانی و ... .

یکی از تصوراتی که مردم ایران به ویژه کسانی که در صدد کسب شهروندی ترکیه هستند دارند، این است که شهروندان ترکیه می توانند به راحتی به کشورهای اروپایی عضو شنگن سفر کنند.

به گزارش عصر ترکیه، در این که اروپا به دارندگان پاسپورت ترکیه، راحت تر از ایرانی ها ویزای شنگن می دهد تردیدی نیست ولی این گونه هم نیست که ترک ها بدون هیچ دردسری این ویزا را دریافت می کنند.

کشورهای اروپایی که دارندگان پاسپورت ترکیه می توانند بدون ویزا به آنها سفر کنند، محدود و البته غیر مهم هستند، مانندکوزوو، مقدونیه شمالی، صربستان، بوسنی و هرزگوین، گرجستان، آلبانی و … .

اما سفر به کشورهای مهم تر اروپا مانند آلمان و فرانسه و سوئیس و … مستلزم گرفتن ویزای شنگن است، ویزایی که اروپایی ها، دادن آن به شهروندان ترکیه را سال به سال سخت تر کرده اند.

طبق آمارها در سال 2021 میلادی، نزدیک به یک پنجم درخواست هایی که ترک ها برای شینگن داشته اند، رد شده است. این رقم در دو سال قبل از آن به ترتیب، 13.78 و 10.45 درصد بوده است.

در سال 2021 میلادی، حدود 280 هزار شهروند ترکیه خواستار ویزای شنگن شده بودند. هنوز آمار درخواست ها و ردی های سال 2022 اعلام نشده است.

رد درخواست ها، حتی گاه شامل کسانی شده که پیش از این دهها بار به اروپا سفر کرده اند. به عنوان مثال چندی پیش رد درخواست یک مجری معروف ورزشی ترک خبر ساز شد.

“سینم اوکتن” در این باره به خبرنگاران گفت: من ابتدا به آلمان و سپس به فرانسه درخواست دادم. هر دو درخواست من را رد کردند. من بارها برای پیگیری و فیلمبرداری مسابقات و مصاحبه با مردم به خارج از کشور سفر کرده ام، شاید ۵۰ یا ۶۰ بار. این اولین بار است که با این مشکل مواجه می شوم.

صدور ویزای مصر برای شهروندان ترکیه در مرز
بخوانید

این وضعیت حتی اعتراض سیاستمداران ترکیه را نیز برانگیخته است. برخی از آنها بر این باورند که اروپا برای تضعیف دولت حاکم بر ترکیه، چنین رویه ای را در پیش گرفته است.

چند ماه قبل مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفته بود: “متأسفانه آمریکا و برخی کشورهای اروپا یک سال و یا ۶ و ۷ و ۸ ماه بعد به شهروندان ما وقت ویزا می دهند. آنها همچنین نرخ رد را افزایش دادند. این برنامه ریزی شده و عمدی است.”

در مقابل سفیر اتحادیه اروپا در ترکیه می گوید همه چیز عادی است و جای نگرانی وجود ندارد؛ چیزی که ترک ها خلاف آن را می بینند.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
عصر ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا