میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
آخرین خبرها

آیا به فرزند نامشروع ارث میرسد ؟

ارث فرزند نامشروع در قانون جمهوری اسلامی بر اساس شرایط خاصی تعیین شده است. به طور کلی فرزندی که نامشروع بوده و یا به تعبیر دیگر زنازاده است، از هیچ ارثی برخوردار نخواهد شد مگر بر اساس شرایط خاص.

تبلیغ در عصر ترکیه

در چه شرایطی به فرزند نامشروع ارث می رسد؟
همانطور که می دانید وراث متوفی به دو دسته تقسیم می شوند. وراث نسبی و وراث سببی. وراث نسبی آن دسته از خویشاوندانی هستند که از رابطه ی خونی با متوفی برخوردار هستند. اما وراث سببی نیز آن دسته از خویشاوندان متوفی هستند که به واسطه ی پیوند ازدواج با متوفی ارتباط پیدا کرده اند.

به گزارش نیکداد ، حال این سوال پیش می آید که ارث فرزند نامشروع در کدام یک از این دسته بندی ها قرار می گیرد؟ آیا فرزند نامشروع از شرایط ارث برخوردار می شود؟

درست است که فرزند نامشروع و یا زنا زاده از رابطه ی خونی با متوفی برخوردار است اما از شرایط وراث نسبی برخوردار نخواهد شد. این فرزندان باید از شرایط خاص برای ارث بردن برخوردار باشند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

فرزند نامشروع در قانون
زمانی که بین والدین، رابطه ی نکاح صحیح و قانونی انجام نپذیرد، فرزندی که حاصل رابطه مورد نظر است ولد زنا و یا زنا زاده شناخته می شود. بچه نامشروع از حکم قانونی و حقوقی مانند فرزند مشروع برخوردار است. از استثنائاتی که در این زمینه برای فرزند نامشروع قابل بیان است، ارث فرزند نامشروع می باشد. فرزندی که زنا زاده بوده از والدین ارث نمی برد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید به ماده ۱۱۶۵ از قانون مدنی مراجعه نمایید.

شرایط وراثت ولدالزنا چیست؟
در صورتی ارث فرزند نامشروع به وی تعلق می گیرد که از شرایط خاص که در قانون مدنی به آن اشاره شده است برخوردار باشد. اگر یکی از والدین که مرتکب فعل زنا شده است، نداند که عمل ارتکابی وی ممنوع است زنا واقع نخواهد شد. در این صورت طفل به عمل آمده از این رابطه، ولد به شبهه نامیده خواهد شد.

اگر این امر اثبات گردد فرزند نسبت به کسی که در اشتباه بوده و زنا با اکراه نسبت به وی صورت گرفته است نسب قانونی دارد. این امر سبب می شود که از وی ارث ببرد. در صورتی که زن و مرد هر دو در شبهه قرار گرفته باشند، طفل متولد شده زنازاده نبوده و رابطه نیز زنا نیست. بنابراین طفل از نسب قانونی با زن و مرد برخوردار می باشد.

برای پی بردن به شرایط ارث فرزند نامشروع، می توان به احکام، قواعد و قوانین مدنی شرع مراجعه کرد. در قانون مدنی کشور ما، برخی از موانع برای ارث بیان شده اند که در خصوص فرزند زنازاده و نامشروع نیز صدق می کند. از موانع ارث در قانون مدنی عبارتند از:

کفر
لعان
قتل مورث
جنین
مفقود الاثر
زنازاده

از مواد قانونی که در این زمینه به آن اشاره شده است، می توان به ماده ی ۸۸۴ از قانون مدنی اشاره کرد. بر اساس این ماده فرزند نامشروع از والدین و اقوام آنها ارث نمی برد. البته این امر با نکات مهمی نیز همراه بوده است. در شرایطی که یکی از طرفین حرمت رابطه (که فرزند حاصل آن بوده است) را اثبات نماید، برای طرف دیگر نیز شبهه زنا نباشد، طفل می تواند از طرف یکی از والدین و اقوام وی ارث ببرد.

وارث دیه شخص متولد از زنا چه کسانی هستند؟
در قانون وارث دیه شخص متولد از زنا به ۳ دسته اصلی تقسیم خواهند شد. از این دسته بندی مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همسر و فرزندان: مهمترین دسته از وارث شخص متولد از زنا، فرزندان و همسر وی می باشند. در صورتی که فرد از همسر برخوردار نباشد وارث دیه مقام معظم رهبری شناخته می شود.
اقوام و نزدیکان: از دسته مهم دیگر وارث شخص متولد از زنا، نزدیکان و اقوام وی هستند. آنها توسط نظر قانون گذار تعیین می شوند.
مقام معظم رهبری: در صورتی که زنا با رضایت طرفین انجام شده باشد، وارث دیه مقام رهبری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا