میزیتو
بلیط هواپیما فلای تودی
تبلیغ در عصر ترکیه
سراسر جهان

آموزش خشک کردن شوید در خانه

این سبزی دارای فواید بسیاری است اما خوردن آن به صورت خام در بین ایرانی‌ها زیاد رواج ندارد بنابراین بهترین روش استفاده از این سبزی بسیار کاربردی و موثر استفاده از روش خشک شده آن است.

اگر میخواهید بدانید چگونه شوید را خشک کنیم و ترفند زرد نشدن آن را بدانید حتما چند دقیقه وقتتان را بدهید و کامل بخوانید. آماده کردن سبزی‌های خشک برای زمستان یکی از کارهایی است که می‌توان در تابستان انجام داد. بعضی از سبزی‌ها مانند نعنا، شوید و جعفری استفاده فراوانی در غذاها به صورت خشک دارند که تهیه آن ها کار خاصی ندارد. فقط کافی است یک سری فوت و فن ها را در تهیه آن به جا آورید.

شوید از جمله سبزی های حساس است که ممکن است در طی فرآیند خشک شدن زرد شود که معضل بسیاری از خانم‌هاست. شوید خشک به علت فوایدی که دارد مصارف زیادی هم در زندگی روزمره و غذاهای مختلف دارد به همین دلیل خشک کردن آن به صورت تک نیز از ارزش بالایی برخوردار است.

چرا شوید را خشک می‌کنیم؟

علت خشک کردن شوید فواید فراوان آن در آشپزی و فواید درمانی آن است که از از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- شاید باورتان نشود ولی استفاده از شوید در کنترل چربی خون موثر است و به طور مداوم استفاده از آن می‌تواند بیماری چربی خون را پس از مدتی کاملاً کنترل کند و از آسیب‌های آن جلوگیری کند.

۲- شوید از جمله سبزی‌هایی است که می‌تواند در جلوگیری از بیماری‌های کلیوی مانند سنگ کلیه نقش موثری داشته باشد و مانع تشکیل آن شود.

۳- شوید همچنین در تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر است و در جلوگیری از سرطان‌های بسیاری نقش آن ثابت شده است.

۴- شوید می‌تواند در رفع نفخ شکم موثر باشد همچنین در درمان اسهال نیز می‌تواند نقش کاربردی داشته باشد.

۵- در مقالات زیادی از این نام برده شده است که شوید می‌تواند در اختلالات خواب موثر باشد و مصرف آن با یک کاسه ماست در آخر شب می‌تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند.

۶- شوید همچنین در تقویت استخوان ها موثر است.

این سبزی دارای فواید بسیاری است اما خوردن آن به صورت خام در بین ایرانی‌ها زیاد رواج ندارد بنابراین بهترین روش استفاده از این سبزی بسیار کاربردی و موثر استفاده از روش خشک شده آن است.

روش‌های مختلف خشک کردن شوید در منزل:

روش اول استفاده از سایه و محیط باز:

خشک کردن شوید برخلاف دیگر سبزی‌ها مانند نعنا و… به آفتاب نیاز ندارد چرا که آفتاب باعث زرد شدن این سبزی می‌شود بنابراین برای خشک کردن این سبزی نیاز است که شما آن را در زیر سایه و در مکانی که دارای محیط باز است و هوا در آن جریان دارد قرار دهید.

مرحله اول: شویدها را خریداری کرده و آنها را پاک کنید و قسمت‌های زرد گل و لای چوب و هر چیزی که اضافات است را از آن جدا کرده اما ساقه آن را از آن جدا نکنید‌.

مرحله دوم: حتماً شویدها را با محلول پرکلرین یا هر محلول ضدعفونی کننده‌ای که می‌شناسید به دقت بشویید که هیچگونه آلودگی و کثیفی در آن باقی نماند.

مرحله سوم : شوید‌ها را آبکش کنید و در حدود دو ساعت در محیط باز قرار دهید تا آب آن برود.

مرحله چهارم: شوید هارا به صورت تک تک و بدون اینکه روی همدیگر قرار بگیرند در کف یک سینی یا یک سبد پهن کنید اما زیر آفتاب قرار ندهید. در یک محیط سایه و خنک، دارای جریان هوا مستقیم به مدت سه روز قرار دهید.

مرحله پنجم: شوید ها را جمع آوری کرده و آن ها را با دست پودر کنید. برای بهتر نگهداری شوید خشک می‌توان آنها را داخل ظرف های پلاستیکی درب دار، دور از نور خورشید نگهداری کرد.

خشک کردن شوید با استفاده از مایکروفر:

اگر به دنبال روشی می‌گردید که به سرعت بتوانید شوید های خود را خشک کنید بهترین روش استفاده از مایکروفر است.

کل مدت زمانی که برای خشک شدن شویدهایتان به کار می‌برید حدود ۲ الی ۳ دقیقه است پس اگر مایکروفر دارید این روش را امتحان کنید

مرحله اول: شویدها را خریداری کرده و آنها را پاک کنید و قسمت‌های زرد گل و لای چوب و هر چیزی که اضافات است را از آن جدا کرده اما ساقه آن را از آن جدا نکنید‌.

مرحله دوم: حتماً شویدها را با محلول پرکلرین یا هر محلول ضدعفونی کننده‌ای که می‌شناسید به دقت بشویید که هیچگونه آلودگی و کثیفی در آن باقی نماند.

مرحله سوم :شویدها را در داخل یک ظرف قرار دهید که زیر آن یک پارچه تمیز پهن شده تا رطوبت باقیمانده از شویدها را به خود جذب کند.

مرحله چهارم: در کف یک ظرف یک دستمال کاغذی پهن کنید و سپس شویدها را بر روی آن بچینید و ظرف را در داخل مایکروفر قرار دهید.

بعد از دو دقیقه شویدهای شما کاملاً خشک شده است اما باید توجه کنید که مایکروفر را در حداکثر مقدار  درجه‌اش تنظیم کنید و هر ۳۰ ثانیه یک بار شویدها را زیر و رو کنید تا نسوزند

مرحله پنجم: شوید ها را جمع آوری کرده و آن ها را با دست پودر کنید. برای بهتر نگهداری شوید خشک می‌توان آنها را داخل ظرف های پلاستیکی درب دار، دور از نور خورشید نگهداری کرد.

خشک کردن شوید با استفاده از بخاری شوفاژ:

اگر تصمیم به خشک کردن شوید در فصل زمستان داشتید می‌توانید از بخاری و یا شوفاژ برای خشک کردن استفاده کنید این روش حدوداً ۱۲ ساعت زمان می‌برد، به شرطی که حرارت زیر بخاری یا شوفاژ در حد معمول و متوسط باشد.

مرحله اول: شویدها را خریداری کرده و آنها را پاک کنید و قسمت‌های زرد گل و لای چوب و هر چیزی که اضافات است را از آن جدا کرده اما ساقه آن را از آن جدا نکنید‌.

مرحله دوم:حتماً شویدها را با محلول پرکلرین یا هر محلول ضدعفونی کننده‌ای که می‌شناسید به دقت بشویید که هیچگونه آلودگی و کثیفی در آن باقی نماند.

مرحله سوم: شویدها را بر روی یک دستمال نخی پهن کرده و روی بخاری یا شوفاژ قرار دهید و هر دو یا سه ساعت شویدها را جابجا کنید تا نسوزند.

مرحله چهارم: بعد از خشک شدن شوید ها را جمع آوری کرده و پودر کنید.

خشک کردن شوید به صورت دسته‌ای در حیاط:

ساده‌ترین و بهترین روش برای خشک کردن شویدها بسته‌بندی آنها به صورت دسته‌ای است که البته باید قبل از بسته‌بندی آنها حتماً شویدها را شسته و قسمت‌های زرد گل و لای و یا شاخ و برگ که در بین آنها وجود دارد را پاکسازی کنیم و پس از آن شویدها را به صورت دسته‌بندی در بیاوریم.

سپس شویدها را می‌توانید با استفاده از یک نخ در یک حیاط آویزان کنید و یا حتی می‌توانید بر روی رخت آویز به صورت دسته دسته آنها را با نخ آویزان کنید و در محیط باز و یا در جلوی پنکه قرار دهید تا بعد از دو سه روز به طور کامل خشک شود.

در انتها پس از خشک شدن آنها را جمع آوری کنید ساقه‌های آن را جدا کرده و قسمت‌های برگی شکل را با دست پودر کنید و در ظرف‌های پلاستیکی درب دار نگهداری کنید.

کلام آخر:

مطمئن باشید با خشک کردن شوید به روش های بالا دیگر لازم نیست نگران زرد شدن شوید هایتان باشید و بهترین شوید را برای انواع سالاد ها و ماست ها در منزل تهیه کرده اید.

نگهداری شوید خشک به چه صورت است؟

برای نگهداری شوید خشک لازم است آنها را در ظرف‌های درب دار نگهداری کنید که دور از رطوبت و نور خورشید باشد.

می توانید حتی در مواقعی آن را فریز کنید تا مدت زمان بیشتری آن را نگهداری کنید.

عضویت در تلگرام عصر ترکیه عضویت در اینستاگرام عصر ترکیه
منبع
خلاق شاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا